Στη θάλασσα του Ρεθύμνου, όπου είχε μπει να κολυμπήσει, έχασε τη ζωή του στις 19:30 χθες το απόγευμα ένας 23χρονος υπήκοος Ρωσίας ενώ ευτυχώς σώθηκε η 20χρονη φίλη του.
Ο 23χρονος άνδρας και η κοπέλα παρασύρθηκαν από τα κύματα αφού στην περιοχή επικρατούσε θαλασσοταραχή. Τα δύο άτομα έγινε αντιληπτό ότι κινδυνεύουν από λουόμενους που βρισκόταν στην παραλία και από σερβιτόρο κοντινής καφετέριας.
Ο σερβιτόρος και ένα ακόμα άτομο αγνόησαν τα κύματα και χωρίς σωστικά μέσα βούτηξαν στη θάλασσα να σώσουν το νεαρό ζευγάρι. Κατάφεραν να ανασύρουν σώο στην αμμουδιά το 20χρονο κορίτσι, όχι όμως τον 23χρονο που ανασύρθηκε έχοντας χάσει τις αισθήσεις του. Παρά τα γεγονός ότι του προσφέρθηκαν οι πρώτες βοήθειες στην ξηρά και παρά το γεγονός ότι στο νοσοκομείο όπου μεταφέρθηκε με ασθενοφόρο του ΕΚΑΒ οι γιατροί έκαναν ότι μπορούσαν να τον επαναφέρουν, οι προσπάθειες ήταν μάταιες.
Να σημειωθεί ότι κατάκοποι και εξαντλημένοι από την προσπάθεια που κατέβαλαν, βγήκαν στην ξηρά και οι δύο άνδρες που επιχείρησαν τη διάσωση του ζεύγους των Ρώσων.
Να σημειωθεί ότι την ώρα του περιστατικού στην παραλία δεν υπήρχαν ναυαγοσώστες αφού όπως είναι γνωστό η βάρδια τους ολοκληρώνεται στις 17:30.