Τα δικά τους συμπεράσματα είχαν να βγάλουν για άλλη μία φορά οι προπονητές των τοπικών ομάδων που έδωσαν φιλικούς αγώνες. Την Τετάρτη που μας πέρασε, πραγματοποιήθηκαν 6 φιλικές αναμετρήσεις με τα δίχτυα να κουνιούνται, ούτε λίγο ούτε πολύ, 33 φορές!
Φαίνεται πως οι παίκτες έχουν μπει «μπαρουτοκαπνισμένοι» στους αγωνιστικούς χώρους με τη διαφορά όμως ότι, στα μετόπισθεν γυρίζει να βοηθήσει όποιος το… θυμηθεί! Μπροστά οι επιθέσεις παίρνουν φωτιά και πίσω υπάρχουν «αεράμυνες».
Στο Σπήλι εν προκειμένω, ο Ρεθυμνιακός προηγήθηκε με τον Βλαστό και τον Σηφακάκη. Η ομάδα του Γ. Κατσούλη σκόραρε άλλες δύο φορές (Μανωλακάκης, Πλεύρης), ωστόσο είχαν προλάβει να μειώσουν οι Αγιοβασιλιώτες με τους Γιαννόπουλο, Γαραντωνάκη. Ο Ρεθυμνιακός σκόραρε και με τον Καραδάκη για να τον ακολουθήσει με άλλα δύο τέρματα ο Γιαννόπουλος που πέτυχε χατ-τρικ.
Στο Γεράνι, ο Άρης έδειξε σαφή σημάδια βελτίωσης. Ο Ηλίας Μπουλιός συνεχίζει να έχει μεγάλες απαιτήσεις από τους παίκτες του. Αυτή τη φορά επικράτησαν με 3-1 χάρη στα τέρματα των Καλυβιανάκη, Κραβαρίτη και Μέλι, ενώ προηγουμένως για τους γηπεδούχους είχε μειώσει με εκτέλεση πέναλτι ο Σηφακάκης.
Στην Αλφά, σ’ έναν αγώνα όπου τα ημίχρονα ήταν 35λεπτα, οι γηπεδούχοι έδειξαν ότι χρειάζονται πολλή δουλειά για να φτάσουν να ξαφνιάσουν το τοπικό όπως πέρυσι. Η Δόξα Πλατανέ επικράτησε με 1-2 χάρη στα τέρματα του Ρίστα και του Δημήτρη (πέναλτι). Ο ΠΑΟ είχε ισοφαρίσει με τον Γιαννόπουλο.
Στο Ατσιπόπουλο η ΕΑΠ ήταν «πυραυλοκίνητη» και έβαλε δύσκολα στον Κεραυνό κερδίζοντάς τον με 6-1. Ο Καργάκης σκόραρε δύο φορές, ο Π. Παπιομίτογλου μία όπως και οι Ζότο, Σαμιώτης ενώ ο Βάρδας σημείωσε αυτογκολ για τον Κεραυνό. Για τα «καναρίνια» που αλήθεια είναι ότι δεν βρέθηκαν σε καθόλου καλή μέρα, ο Βρεττός είχε μειώσει με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.
Στο Μελιδόνι, ο τοπικός Τάλως χάρισε μαζί με τον Αετό σκορ και θέαμα εξ ου και το εντυπωσιακό 3-3. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τους Κρανιωτάκη, Μοσχονά όμως ο Ατός επέστρεψε με τους Παπουτσάκη, Νύκταρη. Στο 74′ έκαναν την ανατροπή με τον Μπαμπουλάκη όμως λίγο πριν το φινάλε ο Μαρής ισοφάρισε σε 3-3 που έμελε να είναι και το τελικό σκορ.
Από τη Β’ κατηγορία είχαμε τον αγώνα της Επισκοπής 2010 με την Ασή Γωνιά. Οι παίκτες του Βαγγέλη Γασπαράκη έδειξαν να βρίσκονται σε καλύτερο στάδιο προετοιμασίας και γι’ αυτό άλλωστε επικράτησαν με σκορ 4-1.
Τα γκολ των νικητών σημείωσαν οι Τζουτζούλης, Τζωρτζινάκης (2), Κιμιωνής.
Τα φιλικά παιγνίδια της Τετάρτης:
Σπήλι – Ρεθυμνιακός 4-5
Ποσειδώνας Γερανίου – Άρης 1-3
ΠΑΟ Αλφάς – Δόξα Πλατανέ 1-2
Ε.Α.Π. – Κεραυνός 6-1
Τάλως Μελιδονίου – Αετός Ανωγείων (Μελιδονίου) 3-3
Επισκοπή 2010 – Ασή Γωνιά 4-1
Τα επόμενα φιλικά των τοπικών ομάδων:
Α’ κατηγορία:
Σάββατο 2 Σεπτεμβρίου
17.00: Ποσειδώνας – Δόξα Πλατανέ
17.00: Άρης – Ρεθυμνιακός
Μοχός – Αετός
Τουρνουά Αλφάς:
16.30: Αστέρας – Κάλυβος
17.15: Αστέρας – ΠΑΟ Αλφάς
18.15: Μικρός τελικός
19.15: Μεγάλος τελικός
Β’ κατηγορία:
Αστέρας Περάματος – Αναγέννηση