Υγιές φαινόμενο προφανώς η πολιτική αντιπαράθεση σε μια υγιή πολιτεία! Αλλά στην περίπτωσή μας ούτε η αντιπαράθεση είναι «υγιής», πολύ περισσότερο η χώρα!
Ο πολιτικός «διάλογος» καθώς και η πολιτική «αντιπαράθεση», έχει περιέλθει στο ερώτημα «ποιος κατάστρεψε περισσότερο τη χώρα»! πόσο τοις εκατό η καταστροφή αφορά το «όλον ΠΑΣΟΚ», πόσο τη ΝΔ και πόσο τον εσχάτως σκιστομνημονιοφόρο ΣΥΡΙΖΑ. Μέχρι να αποφανθούν για τον επιμερισμό των ευθυνών, διότι επί τούτου είναι οι προστριβές οι υπήκοοι, -αυτοί τους λένε «πολίτες»- θα δυστυχούν, αν και μέρος αυτών των «πολιτών» τρέχει ασμένως να ψηφίσει τον «αρχηγό» του καταβάλλοντας και 2-3 ευρώ, διότι επείσθη ο αφελής ότι «συμμετέχει» σε μια άκρως δημοκρατική διαδικασία!
Άπαντες πλέον ψηφίζουν τα μνημόνια «εξόδου» από την κρίση -βλέπε ξεπούλημα χώρας- με την αντιπαράθεση εδώ να εστιάζεται ένθεν και ένθεν στο ότι «εσείς ψηφίζετε μέτρα που δεν πιστεύετε», ενώ «εμείς θα τα εφαρμόζαμε καλύτερα, αφού τα γουστάρουμε κιόλας»!
Πίσω και πάνω απ’ όλα αυτά επικρέμεται βεβαίως η δαμόλκειος σπάθη του νεοναζισμού που αργά, αλλά σταθερά επεκτείνεται σε όλη την κατά τα άλλα «δημοκρατική» Ευρώπη και οι εδώ κρατούντες ανταλλάσσουν φιλοφρονήσεις «είστε ψεύτες», ενώ οι έτεροι «είναι κλέφτες» και φαίνεται και οι δυο πλευρές σ’ αυτό το σημείο να έχουν δίκιο!
Οι εξαπατηθέντες πολίτες διαμαρτύρονται, αλλά βλέποντας τις «εναλλακτικές» τρομάζουν στην ιδέα ότι θα βγούμε από την κρίση, αν συνασπιστούν οι «ψεύτες» και οι «κλέφτες», όπως αόκνως απαιτεί ο… Λεβέντης!
Η «εθνική κυριαρχία απωλέσθη», κραυγάζουν καιρό οι Έλληνες, λες και ποτέ ήταν κατοχυρωμένη τα τελευταία τουλάχιστον 185 χρόνια!
Η Ελλάδα μετατρέπεται σε χώρα off shore, δηλαδή σε χώρα-«εξω-χώρια», αφού η άρχουσα τάξη σε αντίθεση με το λαό της, «επενδύει» στα σίγουρα, αφήνοντας για τους υπηκόους τις «επενδύσεις» της καλλιέργειας φραγκόσυκου (!!!) για να ανακάμψουν έτσι και οι εξαγωγές» μας!
Μέχρι να «ευδοκιμήσουν» τα φραγκόσυκα και οι χοχλιοί που καλλιεργείτε, αναμένετε την έξοδο από την κρίση και την παραμονή μας στο ευρώ, αφού το ΤΑΙΠΕΔ δουλεύει νυχθημερόν!
Υγ. Παρακαλούμε τις δημοσκοπικές εταιρείες να διενεργήσουν έρευνα περί επιμερισμού της «καταστροφής» σε αξιόπιστα ποσοστά!
* Ο Μιχάλης Τζανάκης είναι φιλόλογος-συγγραφέας
istor.tzanakis@gmail.com