Ο Μανώλης Κανακάκης θα πραγματοποιήσει σεμινάριο τεχνικής και ερμηνείας, που θα περιλαμβάνει: στοιχεία παραδοσιακής τεχνικής, τεχνικές χωρίς πένα, συγχορδίες, ταξίμι, ελληνικοί παραδοσιακοί ρυθμοί και εφαρμογή στο κανονάκι και στοιχεία βυζαντινής θεωρίας και ανατολικού μακάμ.
Την τελευταία μέρα (Κυριακή 27 Ιανουαρίου) το απόγευμα, θα γίνει μια παρουσίαση με θέμα το κανονάκι (στοιχεία, τεχνικές και θέση στις μουσικές παραδόσεις και την κοινωνία) και συναυλία με τους Μανώλη Κανακάκη, Γιάννη Μελαμπιανάκη και Βασίλη Πετροδασκαλάκη.
Για περισσότερες πληροφορίες, οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να απευθύνονται στα τηλέφωνα: 28340 22155, 6945 295222.
Βιογραφικό Μανώλη Κανακάκη
O Μανώλης Κανακάκης, γεννήθηκε στην Αθήνα, αλλά έζησε όλη την παιδική και εφηβική του ηλικία στο Ηράκλειο της Κρήτης. Σπούδασε πιάνο με τον Χάρη Βενέρη, αρχικά στο Ελληνικό Ωδείο Ηρακλείου, κι έπειτα στο Ωδείο του Δήμου Ηρακλείου, απ’ όπου αποφοίτησε με βαθμό πτυχίου «Άριστα παμψηφεί μετά διακρίσεως». Έχει συμμετάσχει σε σεμινάρια ερμηνείας και διδασκαλίας του πιάνου με τους Martino Tirimo, Έφη Αγραφιώτη και Κωστή Γαϊτάνο, αλλά και σε σεμινάρια με ποικίλη θεματολογία, όπως «Ερμηνεία της Μπαρόκ μουσικής» με τον Παναγιώτη Αδάμ, «Αρμονία της Jazz» με το Σπύρο Ραυτόπουλο, και «Σύγχρονοι τρόποι διδασκαλίας των θεωρητικών» με τους Θεόδωρο Αντωνίου, Σταμάτη Αθανάσουλα και Δημήτρη Συκιά.
Το 1995 αρχίζει η επαφή του με το χορωδιακό τραγούδι μέσω της Νεανικής Χορωδίας του Δήμου Ηρακλείου, στην οποία θα παραμείνει ως χορωδός για πολλά χρόνια, συμμετέχοντας σε δεκάδες συναυλίες εντός και εκτός Ελλάδας. Έχει πάρει μέρος σε σεμινάρια χορωδιακού τραγουδιού και διεύθυνσης χορωδίας, όπως το Διεθνές Σεμινάριο Kodály με τον Péter Erdei, και τα γ’ και δ’ Παγκρήτια Χορωδιακά Σεμινάρια. Περιστασιακά, υπήρξε χορωδός και πιανίστας σε διάφορα φωνητικά σχήματα, ενώ έχει οργανώσει και διευθύνει, χορωδίες στα ωδεία «Concerto» και «Πρελούδιο». Τη χρονιά 2007-08 διηύθυνε το φωνητικό σύνολο «Μέλισμα», ενώ από το 2008 έχει αναλάβει, μαζί με τον Γιάννη Κιαγιαδάκη, τη διεύθυνση της Χορωδίας του Πανεπιστημίου Κρήτης. Το 2011 κλήθηκε από τον Δήμο αγ. Νικολάου Κρήτης, και από τον Πολιτιστικό Σύλλογο Βώρων, για να συστήσει χορωδίες, τις οποίες κι έκτοτε διευθύνει.
Παράλληλα, από το 2002 ασχολείται ενεργά με την ανατολική μουσική παράδοση. Σπούδασε Βυζαντινή εκκλησιαστική μουσική με τον Γεώργιο Ρεμούνδο στη Αθήνα και τον Ανδρέα Γιακουμάκη στο Ηράκλειο Κρήτης, από την τάξη του οποίου πήρε το πτυχίο του με βαθμό «Άριστα παμψηφεί». Παράλληλα, μελέτησε κανονάκι διαδοχικά, με τους Μανώλη Καρπάθιο, Halil Karaduman και Goksel Baktagir. Συμμετείχε στη Βυζαντινή χορωδία του Συλλόγου προς διάδοσιν της εθνικής μουσικής «Σίμων Καράς» και είναι μέλος της Βυζαντινής Ορχήστρας Κρήτης.
Έχει συμμετάσχει σε αρκετές δισκογραφικές παραγωγές και έχει δώσει πολλές συναυλίες ως πιανίστας και κανονίστας, στην Ελλάδα και στο εξωτερικό.