Η κανονική διάρκεια της Basket League ολοκληρώθηκε και η «σκυτάλη» έχει περάσει πλέον στα πλέι οφ. Το Ρέθυμνο Cretan Kings δεν κατάφερε να δώσει το «παρών» στην επόμενη φάση του πρωταθλήματος και ουσιαστικά οι καλοκαιρινές διακοπές των «κεραμιδί» έχουν ήδη ξεκινήσει.
Μπορεί να είναι ακόμα πολύ νωρίς για να ειπωθεί το οτιδήποτε ενόψει της νέας χρονιάς και αυτό που προέχει είναι να γίνει η αυτοκριτική της σεζόν που μόλις ολοκληρώθηκε. Η ομάδα δεν πέτυχε τους στόχους της και οι άνθρωποί της καλούνται να κάνουν την αυτοκριτική τους. Να δουν τι πραγματικά έφταιξε, ποιες λάθος αποφάσεις πάρθηκαν σχετικά με την στελέχωση του ρόστερ και σε ποια σημεία υστερούσαν απέναντι στους ανταγωνιστές τους. Πράγματα δηλαδή που θα πρέπει να αποφύγουν ή έστω να περιορίσουν ενόψει της νέας περιόδου.
Σαφέστατα και τα ανοιχτά μέτωπα είναι πάρα πολλά για τη ρεθεμνιώτικη ομάδα. Ο Κωστής Ζομπανάκης και οι συνεργάτες του, όμως, δεν θα αργήσουν… να σηκώσουν μανίκια για να τρέξουν μία σειρά από σημαντικές και κομβικές υποθέσεις.
Ο ισχυρός άνδρας της ΚΑΕ καλείται πρωτίστως να προσδιορίσει το μπάτζετ ενόψει της νέας περιόδου και αν αυτό το διαχειριστεί ο Νίκος Βετούλας ή κάποιος άλλος προπονητής. Από κει θα ξεκινήσουν όλα και η έκβαση της υπόθεσης θα κρίνει τις εξελίξεις. Ό,τι κι αν πούμε την τωρινή εποχή για παίκτες και σενάρια, δεν έχουν καμία ουσία.
Από την άλλη, όμως, υπάρχουν και ορισμένα βασικά ερωτήματα. Θα συνεχίσουν στο Ρέθυμνο Cretan Kings οι Χάρης Γιαννόπουλος, Ανδρέας Χριστοδούλου; Αμφότεροι επέκτειναν τα συμβόλαιά τους μέχρι το 2020. Εφόσον παραμείνουν στο «Μελίνα Μερκούρη», τα πράγματα για τον προπονητή θα γίνουν ευκολότερα ως προς τον σχεδιασμό του ρόστερ. Σε διαφορετική περίπτωση, θα κληθεί μαζί με τη διοίκηση να «χτίσουν» εκ νέου έναν ελληνικό κορμό, με ό,τι αυτό συνεπάγεται.
Όσο αφορά τους Αμερικάνους που αγωνίστηκαν φέτος στο Ρέθυμνο Cretan Kings, τη δεδομένη χρονική στιγμή μόλις ένας συγκεντρώνει πιθανότητες για να παραμείνει και τη νέα χρονιά στην ομάδα. Αυτός δεν είναι άλλος από τον Τρέβις Ντάνιελς.