«Στροφή 180 μοιρών» φαίνεται πως έχουν κάνει πολλοί Ρεθεμνιώτες φορολογούμενοι, έπειτα από την ψήφιση στην βουλή της τροποποιημένης ρύθμισης των 120 δόσεων. Και παρότι η εν λόγω ρύθμιση έχει ημερομηνία λήξης την 30η Σεπτεμβρίου (σύμφωνα με τα μέχρι στιγμής στοιχεία), εντούτοις, οι ευνοϊκότεροι όροι για την ένταξη των φορολογουμένων που έχουν χρέη προς την εφορία, φαίνεται πως ήταν το κίνητρο για να σπεύσουν να ρυθμίσουν τις οφειλές τους.
Αυτό επεσήμανε μιλώντας στα «Ρ.Ν.» η υποδιευθύντρια της Δημόσιας Οικονομικής Υπηρεσίας Ρεθύμνου, Συμέλα Κωνσταντινίδου. Με βάση τα όσα τόνισε στην εφημερίδα μας, το τελευταίο διάστημα αρκετοί οφειλέτες που μέχρι πρότινος φαίνεται πως τηρούσαν στάση αναμονής έως ότου τεθεί σε ισχύ η τροποποιημένη ρύθμιση, υπέβαλλαν πλέον ηλεκτρονικά τις αιτήσεις τους για ένταξη στην ρύθμιση.
Εξάλλου βάσει των στοιχείων της εφορίας Ρεθύμνου, το συνολικό ποσό των οφειλών που βρίσκεται στο στάδιο της ρύθμισης σήμερα, αγγίζει τα 6 εκατομμύρια 227 χιλιάδες ευρώ. Τα ληξιπρόθεσμα αυτά χρέη αφορούν μόνο σε φυσικά πρόσωπα, ενώ χρονικά προσδιορίζονται ακόμα και από το 1999 μέχρι και το 2018.
Η ρύθμιση των 120 δόσεων αφορά σε ληξιπρόθεσμες οφειλές προς την εφορία, οι οποίες αφορούν μέχρι και την 31η Δεκεμβρίου 2018 ή για οφειλές που βεβαιώθηκαν το 2019, όμως, αφορούν σε παρελθόντα έτη. Ωστόσο, αυτό που διευκρινίζεται είναι ότι στην ρύθμιση δεν μπορούν να ενταχθούν οι οφειλέτες που τα χρέη τους βεβαιώθηκαν το 2019 και αφορούν στην παρούσα χρονιά. Σε αυτές τις περιπτώσεις, θα μπορούν να ρυθμίσουν τις οφειλές τους, κάνοντας χρήση άλλων ρυθμίσεων που είναι σε ισχύ, όπως για παράδειγμα, η ρύθμιση των δώδεκα δόσεων.
Σε κάθε περίπτωση πάντως, η υποδιευθύντρια της Εφορίας, καλεί τους πολίτες που έχουν οικονομικές εκκρεμότητες, να σπεύδουν να ρυθμίζουν σε δόσεις τα χρέη τους, προκειμένου αυτά να μην συσσωρεύονται. Μάλιστα τονίζει πως εάν ένας φορολογούμενος -για κάποιο λόγο- δεν μπορεί να πληρώσει μία δόση και χάσει την ρύθμιση, δεν θα πρέπει να χάσει χρόνο, αλλά να προχωρήσει σε νέα ρύθμιση.
Οι ευνοϊκοί όροι της ρύθμισης
Με βάση πάντως με τα όσα ισχύουν για την ρύθμιση των 120 δόσεων, η πιο σημαντική από τις τροποποιήσεις που έγιναν, είναι ότι προβλέπεται πως η ελάχιστη καταβλητέα μηνιαία δόση μειώνεται από τα 30 στα 20 ευρώ για όλους τους οφειλέτες.
Η τροποποίηση αυτή θα ευνοήσει κυρίως όσους είχαν το 2017 ετήσιο εισόδημα μέχρι 10.000 ευρώ και οφείλουν στην εφορία ποσά από 2.400 έως 3.600 ευρώ, καθώς θα τους επιτρέψει να εξοφλήσουν τα χρέη τους αυτά σε 120 μηνιαίες δόσεις των 20-30 ευρώ εκάστη.
Ευνοημένοι επίσης, θα είναι και οι μικροοφειλέτες με χρέη μέχρι 2.400 ευρώ, καθώς με την καθιέρωση της ελάχιστης μηνιαίας δόσης από τα 30 στα 20 ευρώ θα αυξηθεί αυτόματα, κατά μεγάλο ποσοστό, ο αριθμός των δόσεων στις οποίες θα μπορούν να εξοφλήσουν τις οφειλές τους.
Ωστόσο, στα πρόσθετα ευεργετήματα της εν λόγω ρύθμισης, κατατάσσονται και τα εξής:
– Αναστολή των ήδη επιβληθεισών κατασχέσεων: Κατά το χρονικό διάστημα ισχύος της ρύθμισης, οι κατασχέσεις που έχουν ήδη επιβληθεί εις χείρας τρίτων σε βάρος του οφειλέτη δεν καταλαμβάνουν μελλοντικές απαιτήσεις του οφειλέτη έναντι του τρίτου υπό την προϋπόθεση ότι η κατάσχεση αφορά αποκλειστικά χρέη που έχουν ρυθμιστεί κατά τις διατάξεις του παρόντος και γνωστοποιείται στον τρίτο. Ποσά απαιτήσεων που γεννώνται μετά την ως άνω γνωστοποίηση, αποδεσμεύονται και αποδίδονται κατά νόμον, ενώ ποσά απαιτήσεων που γεννήθηκαν πριν από αυτή αποδίδονται στο Δημόσιο.
– Προσαυξημένη απαλλαγή από προσαυξήσεις και τόκους σε περίπτωση πληρωμής διπλάσιας δόσης: Εφόσον ο οφειλέτης προκαταβάλει ποσό τουλάχιστον διπλάσιο της μηνιαίας δόσης του προγράμματος ρύθμισης που έχει επιλέξει, χορηγείται σε αυτόν ισόποση απαλλαγή επί των συνολικών προσαυξήσεων και τόκων εκπρόθεσμης καταβολής.
– Δυνατότητα επανυπολογισμού δόσεων και πρόσβασης στα νέα πρόσθετα ευεργετήματα για όσους ήδη έχουν υπαχθεί στη ρύθμιση: Οφειλέτες οι οποίοι, κατά την έναρξη ισχύος των παραπάνω διατάξεων, έχουν ήδη υπαγάγει τις οφειλές τους σε ρύθμιση, με βάση τις προϊσχύσασες διατάξεις δύνανται να ζητήσουν την εκ νέου ρύθμιση των οφειλών τους σύμφωνα με τις νέες διατάξεις αυτές ώστε να επιτύχουν επανυπολογισμό του αριθμού και του ύψους των μηνιαίων δόσεων, να δικαιούνται κι αυτοί του μειωμένου στο 3% επιτοκίου, να απαλλαγούν από τυχόν κατασχέσεις που ήδη τους έχουν επιβληθεί και να μπορούν πληρώνοντας διπλάσιες δόσεις να γλιτώνουν αντίστοιχα ποσά προσαυξήσεων και τόκων.
Τη δυνατότητα επαναρρύθμισης των οφειλών τους με το νέο ευνοϊκότερο καθεστώς έχουν και τα νομικά πρόσωπα κερδοσκοπικού χαρακτήρα με βασικές οφειλές έως 1.000.000 ευρώ. Μπορούν δηλαδή να ρυθμίσουν τις οφειλές τους σε έως και 120 μηνιαίες δόσεις, ενώ με το προηγούμενο καθεστώς, οι δόσεις που δικαιούνταν ήταν μέχρι 24 ή 36.
Προ των πυλών οι ηλεκτρονικές κατασχέσεις
Εν τω μεταξύ, «μπλόκο» στις εισπράξεις της εφορίας στο Ρέθυμνο εξακολουθεί να βάζει και το γεγονός ότι οι τέσσερις από τους πέντε δήμους του νομού -δηλαδή, οι δήμοι Μυλοποτάμου, Αμαρίου, Αγίου Βασιλείου και Ρεθύμνου- έχουν κηρυχθεί σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης, λόγω των πλημμυρικών φαινομένων του χειμώνα.
Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι οι ηλεκτρονικές κατασχέσεις, έχουν μπει μέχρι και τα τέλη Αυγούστου στην «κατάψυξη». Όμως, από την 1η Σεπτεμβρίου και έπειτα, έχει προγραμματιστεί να ξεκινήσουν και πάλι να διεξάγονται οι ηλεκτρονικές κατασχέσεις. Και μάλιστα οι υπόχρεοι θα πρέπει να έχουν τακτοποιήσει τις οφειλές τους, κάνοντας χρήση των ρυθμίσεων, μέχρι και την τελευταία εργάσιμη ημέρα του Αυγούστου, ώστε να καταφέρουν να γλιτώσουν από το «μακρύ χέρι» της εφορίας.
Οι φορολογικές δηλώσεις
Σε ό,τι αφορά τέλος στις φορολογικές δηλώσεις, αυτές σύμφωνα με τις πρώτες εκτιμήσεις, ανήλθαν σε περίπου 46 χιλιάδες σε επίπεδο νομού, δηλαδή, σχεδόν το ίδιο σε αριθμό με αυτές που κατατέθηκαν πέρυσι.
Όσοι πάντως, δεν φάνηκαν συνεπείς με το φορολογικό τους ραντεβού και υπέβαλλαν ή υποβάλλουν εκπρόθεσμα την φετινή δήλωση του φόρου εισοδήματος, θα βρεθούν αντιμέτωποι με πρόστιμα που ξεκινούν από 100 ευρώ και μπορεί να φτάσουν ακόμα και σε 500 ευρώ, ανάλογα την κατηγορία του φορολογούμενου.
Σημειώνεται επίσης, ότι ο φετινός φόρος εισοδήματος καταβάλλεται σε τρεις διμηνιαίες δόσεις. Η πρώτη μάλιστα έληξε την τελευταία εργάσιμη ημέρα του Ιουλίου, η δεύτερη εκπνέει την τελευταία εργάσιμη ημέρα του Σεπτεμβρίου και η τρίτη δόση θα πρέπει να έχει πληρωθεί μέχρι την τελευταία εργάσιμη του Νοεμβρίου.