Το τρίτο βιβλίο της Αστυνομικής τριλογίας της Κρήτης, του Πολυχρόνη Κουτσάκη, με τίτλο: «Δεν είσαι εδώ», παρουσιάστηκε το απόγευμα της περασμένης Παρασκευής στο Πνευματικό Κέντρο Χανίων.
Η εκδήλωση της παρουσίασης, που έγινε σε μια κατάμεστη από κόσμο αίθουσα, διοργανώθηκε από την Περιφέρεια Κρήτης – Περιφερειακή Ενότητα Χανίων, την Ένωση Πνευματικών Δημιουργών Χανίων και τις Εκδόσεις «Πατάκη», σε συνεργασία με το Θεωρητικό Φροντιστήριο «Πρωτοπορία».
Ο συγγραφέας, συνδύασε ολιγοήμερες χριστουγεννιάτικες διακοπές στη γενέτειρά του με τη βιβλιοπαρουσίαση και ταξίδεψε από την Αυστραλία, όπου ζει με την οικογένειά του τον τελευταίο χρόνο, στην Κρήτη για να είναι παρών στην τιμητική για τον ίδιο βραδιά.
Η αποδοχή και αυτού του βιβλίου του Πολυχρόνη Κουτσάκη, είναι ήδη μεγάλη. Πριν ακόμα παρουσιαστεί επίσημα, το «Δεν είσαι εδώ», αγκαλιάστηκε από τους βιβλιόφιλους σε όλη την Ελλάδα. Είχαν προηγηθεί τα βιβλία «Καιρός για Ήρωες» (Οκτώβριος του 2013) και «Μια ανάσα μόνο» (Ιανουάριος του 2015).
Η νέα αστυνομική ιστορία του συγγραφέα, διαδραματίζεται στα Χανιά. Πρωταγωνιστής είναι ένας έφηβος μαθητής, ο οποίος εξαφανίζεται. Πρωταγωνιστές και οι φίλοι του μαθητή που αμέσως κινητοποιούνται για να τον βρουν… Μια περιπέτεια με δυσκολίες, εμπόδια και περίεργα συμβάντα. Η πλοκή ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα, έτσι όπως ξέρει να γράφει μοναδικά ο Πολυχρόνης Κουτσάκης, κρατά το ενδιαφέρον του αναγνώστη έντονο και ζωηρό από την πρώτη μέχρι την τελευταία σελίδα.
Εξίσου ζωντανό ήταν το ενδιαφέρον του κοινού και καθόλη τη διάρκεια της εκδήλωσης-παρουσίασης. Το βιβλίο παρουσίασαν οι φιλόλογοι Μαρία Γαλανάκη, Εύα Μαζοκοπάκη και Δέσποινα Μαρκουλάκη, ενώ δραματοποιημένα αποσπάσματα του βιβλίου παρουσίασαν μαθητές Λυκείου από το Φροντιστήριο «Πρωτοπορία». Στο τέλος, το κοινό συζήτησε με τον συγγραφέα.
«Ο κύκλος της τριλογίας κλείνει με το «Δεν είσαι εδώ», ωστόσο υπάρχει πιθανότητα σε λίγα χρόνια να δημιουργήσω και ένα τέταρτο βιβλίο το οποίο θα είναι η συνέχεια. Μέχρι στιγμής και τα άλλα δύο βιβλία έχουν λάβει εξαιρετικές κριτικές και το «Μια ανάσα μόνο», βραβεύτηκε ως το καλύτερο εφηβικό μυθιστόρημα της χρονιάς από το περιοδικό «Αναγνώστης». Ελπίζω και το τρίτο βιβλίο να το χαρούν και οι έφηβοι και οι μεγαλύτεροι», δήλωσε στα τοπικά ΜΜΕ ο Πολυχρόνης Κουτσάκης.
Να σημειωθεί ότι στις 18 Ιανουαρίου θα παρουσιαστεί στο Πνευματικό Κέντρο Χανίων το αστυνομικό βιβλίο για ενήλικες του Πολυχρόνη, «Αθηναϊκό μπλουζ», το οποίο εκδίδεται ταυτόχρονα σε Ελλάδα και Αγγλία, από τον εκδοτικό οίκο «Bitter Lemon Press».