Καταγράφω σε συντομία, αντιγράφοντας από τα πρόσφατα απεργιακά δελτία:
Ακινητοποιήθηκαν τα μέσα μαζικής μεταφοράς και χρειάστηκε να επιταχθεί μεγάλο μέρος από τους εργαζόμενούς τους, για να επανέλθουν το Μετρό, ο Ηλεκτρικός σιδηρόδρομος και το Τραμ στις ράγες τους. Ως λόγος προβάλλεται η ένταξη των εργαζομένων τους στο ενιαίο Μισθολόγιο. Αυτή είχε σαν αποτέλεσμα, μεταξύ άλλων, την εξομοίωση των μισθών των καθαριστριών τους, με το μισθό του αρχηγού των Ενόπλων Δυνάμεων, γεγονός που δε δέχονται οι εργαζόμενοι εκεί. Η ένταξη επέφερε και οικονομίες κλίμακας στους Οργανισμούς αυτούς, για να μην αυξηθούν τα εισιτήρια για όλους μας. Σημειώνω ότι σύσσωμη η αντιπολίτευση συμπαρίσταται στα «δίκαια» αιτήματα των απεργών.
Η ΓΕΝΟΠ-ΔΕΗ, θα απεργήσει για συμπαράσταση στους απεργούς των μέσων μεταφοράς. Προφανώς και για να εγγράψει δικαίωμα συμπαράστασης, από τους εργαζόμενους των μέσων μεταφοράς, σε δικές της απεργίες. Που εν τω μεταξύ, εκούσια ή μη, διέκοψαν την απεργία τους. Σημειώνω ότι σύσσωμη η αντιπολίτευση συμπαρίσταται στα «δίκαια» αιτήματα των απεργών.
Απεργεί η ΠΝΟ και θα ακινητοποιηθούν τα επιβατικά πλοία, με αποτέλεσμα να παραλύσουν οι θαλάσσιες συγκοινωνίες. Αιτία, η προσπάθεια της Κυβέρνησης να μειώσει τις συνθέσεις και τους μισθούς των πληρωμάτων των καραβιών και να κάνει τα ακτοπλοϊκά εισιτήρια φθηνότερα για όλους μας. Ώστε να αποτρέψει τον αφελληνισμό της επιβατηγού ναυτιλίας. Που κινδυνεύει ήδη από τις ναυτιλιακές επιχειρήσεις της Ιταλίας και των γειτονικών μας χωρών, οι οποίες έχουν προχωρήσει στην απελευθέρωση του επαγγέλματος του ναυτικού. Σημειώνω ότι σύσσωμη η αντιπολίτευση συμπαρίσταται στα «δίκαια» αιτήματα των απεργών.
Οι Αγρότες κλείνουν τις εθνικές οδούς, με αποτέλεσμα την «απαγόρευση διέλευσης» σε χιλιάδες οδηγούς από αυτές. Διεκδικούν εκτός των Ευρωπαϊκών επιδοτήσεων, επί πλέον στήριξη από Εθνικούς πόρους. Ζητούν και μείωση της τιμής του πετρελαίου που χρησιμοποιούν στα τρακτέρ τους, με τα οποία οργώνουν τη Γη, αλλά και στα θηριώδη 4Χ4, με τα οποία «οργώνουν» τους δρόμους μας. Ζητούν και αυξημένες τιμές για τα προϊόντα τους, τις οποίες φυσικά θα κληθούμε να πληρώσουμε όλοι μας. Σημειώνω ότι σύσσωμη η αντιπολίτευση συμπαρίσταται στα «δίκαια» αιτήματα των απεργών.
Απεργεί το προσωπικό των Δήμων και γενικότερα των ΟΤΑ και των επιχειρήσεων που ελέγχουν, διαμαρτυρόμενο και αυτό για τις μειώσεις των αποδοχών τους, αλλά και για τις διαθεσιμότητες και τις μετακινήσεις που σχεδιάζονται. Βλέπετε η εντατικοποίηση της δουλειάς τους, θα δημιουργήσει την ανάγκη να βρίσκονται όλο το οκτάωρο στις θέσεις τους και να εξυπηρετούν συνεπέστερα τους Πολίτες. Χωρίς να πετάγονται στην Αγορά, ή στο Σουπερμάρκετ για ψώνια, στη διάρκεια του ωραρίου τους. Το επιχειρούμενο συμμάζεμα πάντως, μπορεί να έχει ως αποτέλεσμα βελτιώσεις και μειώσεις στις τιμές των υπηρεσιών προς τους Πολίτες. Δείτε για παράδειγμα τη σχεδιαζόμενη μείωση της τιμής του νερού της ΔΕΥΑΡ. Σημειώνω ότι σύσσωμη η αντιπολίτευση συμπαρίσταται στα «δίκαια» αιτήματα των απεργών.
Δεν ανέβαιναν στην Έδρα, όλο το ωράριο, μέχρι πρότινος οι Δικαστικοί, διαμαρτυρόμενοι για τη μείωση των Μισθών τους. Η κινητοποίηση ανεστάλη, αλλά θα επαναληφθεί. Προς μεγάλη ευχαρίστηση των Δικηγόρων, που έτσι θα «αρμέγουν» περισσότερο τους κάθε μορφής αντίδικους, διάδικους, υπόδικους και κατάδικους, που έχουν να κάνουν με τα Δικαστήρια και τις Δικαστικές Αρχές. Διότι κάθε αναβολή εκδίκασης μιας υπόθεσης κοστίζει, τόσο σε παράβολα, όσο και σε αμοιβές και «παραστάσεις» των δικηγόρων. Σημειώνω ότι σύσσωμη η αντιπολίτευση συμπαρίσταται στα «δίκαια» αιτήματα των απεργών.
Οι εργαζόμενοι της ΕΡΤ, εξαγγέλλουν εξάωρες κυλιόμενες στάσεις. Διαμαρτύρονται για την πιθανή κατάργηση του Δημόσιου χαρακτήρα της, τη μείωση των αποδοχών τους και γενικά για τον περιορισμό των προνομίων τους. Που πηγάζουν από το χαράτσι για την ΕΡΤ, που πληρώνουμε όλοι μας στους λογαριασμούς της ΔΕΗ. Επικαλούνται και την ανεξαρτησία στην ενημέρωση που θα χαθεί, ενώ θα υποβαθμιστεί και η ποιότητα των προγραμμάτων που εκπέμπουν και απολαμβάνουμε όλοι μας. Παραβλέποντας ότι τόσο τα προγράμματά τους, όσο και τις ειδήσεις τους, βλέπουν λιγότεροι από το 6% των Τηλεθεατών. Οι υπόλοιποι προτιμούν τα Ιδιωτικά κανάλια, τις Τούρκικες σειρές ή απλώς κλείνουν την τηλεόρασή τους. Σημειώνω ότι σύσσωμη η αντιπολίτευση συμπαρίσταται στα «δίκαια» αιτήματα των απεργών.
Οι Νοσοκομειακοί γιατροί, αλλά και το προσωπικό υγείας, απεργούν ζητώντας την άμεση απόσυρση των νέων οργανογραμμάτων στα Νοσοκομεία και γενικότερα διαμαρτυρόμενοι για τη μείωση των αποδοχών τους. Τα Οργανογράμματα υποβαθμίζουν την παροχή υπηρεσιών υγείας, σε όλους μας. Μειώνουν και τις θέσεις των Διευθυντών, σε Κλινικές και υπηρεσίες και θίγουν προνόμια που αποκτήθηκαν με συνδικαλιστικούς αγώνες δεκαετιών. Σημειώνω ότι σύσσωμη η αντιπολίτευση συμπαρίσταται στα «δίκαια» αιτήματα των απεργών.
Οι φαρμακοποιοί έκαναν αγώνες, μέχρι πρότινος. Διαμαρτυρόμενοι για τη μείωση των περιθωρίων κέρδους τους, τόσο στα φαρμακεία, όσο και στις συνεταιριστικές τους επιχειρήσεις, των φαρμακαποθηκών. Που χρησιμοποιούσαν σαν άλλο ένα σκαλοπάτι αποκομιδής κερδών από το Φάρμακο. Το οποίο, στις περισσότερες περιπτώσεις, πλήρωνε κάποιο Ταμείο Ασφάλισης. Έτσι αποκόμιζαν συνολικά κέρδη, μεγαλύτερα από το 40% της αξίας των φαρμάκων. Και οδήγησαν τα ασφαλιστικά ταμεία στη κατάρρευση και τους ασφαλισμένους, σε λιγότερες παροχές υγείας. Σημειώνω ότι σύσσωμη η αντιπολίτευση συμπαρίσταται στα «δίκαια» αιτήματα των απεργών.
Είναι όλες οι κινητοποιήσεις αδικαιολόγητες; Σωστά συμπαρίσταται σε όλες, σύσσωμη η αντιπολίτευση;
Η απάντηση και στα δύο ερωτήματα είναι μια: Προφανώς, Όχι. Κάθε κινητοποίηση έχει ψήγματα δίκαιων αιτημάτων και ορισμένα «προσωπικά» κίνητρα που έχουν να κάνουν με την απώλεια προνομίων και εισοδήματος, των εργαζομένων, των συνδικαλιστών, ή των επαγγελματιών που συμμετέχουν σε αυτήν. Αλλά τα κάθε μορφής προνόμια, πρέπει «να απολεσθούν» υποχρεωτικά, εδώ που φτάσαμε. Αλλιώς, όλα τα παραπάνω, θα τα βρει μπροστά της η αντιπολίτευση, αν ποτέ γίνει Κυβέρνηση και αν μέχρι τότε υπάρχει η Χώρα, για να Κυβερνηθεί.
Σήμερα, ιδιωτεύει, στο Ρέθυμνο