Το «διπλό» που πήραν οι Ρεθυμνιώτες μέσα στην Γλυφάδα, ήρθε με τον πιο εμφατικό τρόπο. Ο Σουμπασάκης πέτυχε το 3ο του τέρμα στην Φούτμπολ Λιγκ, δηλαδή την ημέρα της γιορτής του και το χάρηκε δεόντως ολοκληρώνοντας έτσι ένα ματς που είχε ανοίξει σκορ 7 λεπτά νωρίτερα με την αλλαγή του Κώστα Ανυφαντάκη, τον Μαρτσάκη.
Στην επανάληψη κι όταν η Επισκοπή παρατήρησε ότι έχει φέρει το ματς στα δικά της «θέλω» διαφυλάσσοντας πρωτίστως τα νώτα της, «πήρε μέτρα» κάνοντας αλλαγές ποιότητας. Στο 55’ ο Μανουσάκης εκτέλεσε ένα φάουλ το οποίο απέκρουσε ο Κοτταράς.
για τη Γλυφάδα
Σ’ ένα σημείο (60’) όπου η Γλυφάδα προσπαθούσε να ανοίξει την άμυνα της Επισκοπής, ήρθε η αποβολή του Σμυρλή, ο οποίος πήρε την άγουσα στα αποδυτήρια λόγω του ότι μέσα σε 3’ λεπτά θέλησε να ξεγελάσει τον διαιτητή κ. Τσαμούρη πέφτοντας στο έδαφος ζητώντας πέναλτι. Αμφότερες «κιτρινίστηκε» και αποχώρησε.
Λουτσιάνο Ντε Σόουζα: «Δίκαια η Επισκοπή κέρδισε, αλλά ο διαιτητής χάλασε το ματς»
Την Δευτέρα πήγα στο γήπεδο για να παρακολουθήσω την αναμέτρηση της Καλλιθέας με τον Πανηλειακό και παρατήρησα πως υπήρξε πάρα πολύ καλή διαιτησία. Κάτι τέτοιο θα θέλαμε και εμείς γι’ αυτό το παιχνίδι και ας μας κέρδιζε η Επισκοπή. Δεν μειώνει τη νίκη της, ούτε την προσπάθεια της όλο αυτό. Δεν είναι άδικα στη θέση που βρίσκεται. Είναι κρίμα, όμως, επειδή αν υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι κάποια στιγμή θα γίνει το ίδιο και για την Επισκοπή. Πραγματικά, δεν με πειράζει να χάσουμε 5-0, αλλά να είναι σωστή η διαιτησία. Δεν μπορείς να μπαίνεις στα αποδυτήρια και να βλέπεις τα παιδιά να κλαίνε. Να αξίζει να χάσω και να το δεχθώ, αλλά όχι ένας άνθρωπος να χαλάσει αυτό το παιχνίδι. Να χάσω 5-0, αλλά με σωστή διαιτησία».
Κώστας Ανυφαντάκης: «Θέλουμε να είμαστε η ομάδα του νομού μας»
Ολυμπιακός Βόλου – Φωκικό 1-0
(63’ Πινδόνης)
Γλυφάδα – Επισκοπή 0-2
(80’ Μαρτσάκης, 87’ Σουμπασάκης)
Πανηλειακός-ΑΟΧ 1-1
Βύζας Μεγάρων-Αχαρναϊκός 0-3
Παναιγιάλειος-Καλλιθέα 1-1
Ηρακλής Ψαχνών-Παναχαϊκή 0-1
Αστέρας Μαγούλας – Φωστήρας 0-1
(59’ Τασούλης)
Η βαθμολογία
Β. Ν-Ι-Η Τέρματα
Επισκοπή 13 4-1-0 10-2
Παναιγιάλειος 13 4-1-0 7-1
Ολυμπιακός Βόλου 10 3-1-1 10-4
Ηρακλής Ψαχνών 10 3-1-1 8-5
Πανηλειακός 10 3-1-1 5-4
ΑΟ Χανιά 8 2-2-1 5-4
Φωστήρας 8 2-2-1 6-6
Καλλιθέα 7 1-4-0 6-4
Παναχαϊκή 6 1-3-1 3-3
Αχαρναϊκός 4 1-1-3 5-6
Φωκικός 4 1-1-3 4-6
Αστέρας Μαγούλας 1 0-1-4 1-7
ΑΟ Γλυφάδας 1 0-1-4 2-10
Βύζας Μεγάρων 0 0-0-5 2-12
Η επόμενη (6η) αγωνιστική:
Φωστήρας Καλλιθέα
Χανιά Παναιγιάλειος
Επισκοπή Αστέρας Μαγούλας
Φωκικός Πανηλειακός
Αχαρναϊκός Γλυφάδα
Παναχαϊκή Ολυμπιακός Βόλου
Koτταράς Καλογεράκης
Γαλανόπουλος (85’ Νικολιάς) Μανουσάκης
Πικόν Βιδάλης
Νατσούρας Βουρβαχάκης
Μοντέστο Δελήμπασης
(81’ Φραντζεσκάκης)
Γκέζος Σπαθάρας
Σκόνδρας Σελινιωτάκης
Πορτίγια Γκονζάλες
(63’ Μαρτσάκης)
Μπανεβέντι Σονγκό Σουμπασάκης
Σμυρλής Ανωγειανάκης
Μπάρος Ντε Σόουζα (59’ Πουλάκης)
(83’ Καμινιώτης) Τάντιτς
Προπονητές.: Λουτσιάνο ντε Σόουζα
Κώστας Ανυφαντάκης
Οι σκόρερς: 84’ Μαρτσάκης, 91’ Σουμπασάκης
Κόκκινες: Σμυρλής (60’)
Διαιτητής: Τσαμούρης (Πειραιά), Σγάντζος, Σινιοράκης
(Πειραιά).