Με επιτυχία ολοκληρώθηκε η Πρακτική Διδακτικής των Φυσικών Επιστημών, το χειμερινό εξάμηνο 2017-2018, για τους φοιτητές της ΣΘΕΤΕ του Πανεπιστημίου Κρήτης. Το μάθημα αυτό γίνεται στο πλαίσιο του διατμηματικού προγράμματος σπουδών για τη πιστοποίηση της παιδαγωγικής και διδακτικής επάρκειας, που εκπονείται σε συνεργασία με το Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης, το Τμήμα Φιλοσοφικών και Κοινωνικών Σπουδών, Παιδαγωγικό Τμήμα Προσχολικής Εκπαίδευσης, και Ψυχολογίας του Πανεπιστημίου Κρήτης.
Η Πρακτική Διδακτικής των Φυσικών Επιστημών είναι ένα από τα 8 μαθήματα απαραίτητα για την επιτυχή ολοκλήρωση του προγράμματος πιστοποίησης παιδαγωγικής και διδακτικής επάρκειας. Το μάθημα περιλαμβάνει θεωρητική προετοιμασία των φοιτητών και πρακτική σε σχολείο Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης υπό την επίβλεψη καθηγητή της ίδιας ειδικότητας. Ο φοιτητής παρακολουθεί διδασκαλίες, συμμετέχει στις δραστηριότητες του σχολείου και διδάσκει, πάντα υπό την καθοδήγηση του επιβλέποντος εκπαιδευτικού.
Το χειμερινό εξάμηνο 2017-2018 40 φοιτητές της ΣΘΕΤΕ συμμετείχαν στο πρόγραμμα, εκ των οποίων είκοσι τρεις από το τμήμα Χημείας, δεκαπέντε από το τμήμα Βιολογίας, ένας από το τμήμα Φυσικής, και ένας από το τμήμα Επιστήμης και Τεχνολογίας Υλικών. Με την άδεια του ΥΠΕΠΘ οι εκπαιδευόμενοι τοποθετήθηκαν σε είκοσι έξι σχολεία, είκοσι στην πόλη του Ηρακλείου, δύο σε επαρχιακά σχολεία του Νομού Ηρακλείου, ένα στον νομό Χανίων, ένα στην Ιεράπετρα και δύο σε σχολεία των Αθηνών. Αντίστοιχα σαράντα εκπαιδευτικοί κλάδου ΠΕ04, συμμετείχαν ως υπεύθυνοι-επιβλέποντες των φοιτητών.
Στις 12-2-2018 έγινε η απολογιστική συνάντηση του μαθήματος με τα παρακάτω συμπεράσματα και προτάσεις:
Τα οφέλη από την πρακτική άσκηση είναι πολλαπλά αφού έδωσε την ευκαιρία στους φοιτητές:
• να συνεργαστούν με εκπαιδευτικούς και να αποκτήσουν επαγγελματικές εμπειρίες,
• να σχεδιάσουν και να εφαρμόσουν διδασκαλίες σε πραγματικές συνθήκες,
• να εφαρμόσουν μοντέλα μάθησης, να κατανοήσουν και να αντιμετωπίσουν τις δυσκολίες που εμφανίζονται στην καθημερινή διδακτική πράξη.
• Οι φοιτητές θεωρούν ότι η πρακτική άσκηση της διδακτικής είναι απαραίτητη και πρέπει να επεκταθεί σε περισσότερες ώρες παρακολούθησης και διδασκαλίας.
• Οι εκπαιδευτικοί πιστεύουν ότι η πρακτική άσκηση βοηθάει και τους ίδιους και γενικά επιθυμούν να συμμετέχουν στο πρόγραμμα, προτείνοντας την ακόμα μεγαλύτερη εμπλοκή των φοιτητών στη διαδικασία.
Ευχαριστούμε τη Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Κρήτης, τις Διευθύνσεις Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης στις οποίες ανήκουν τα σχολεία και τα σχολεία που συμμετείχαν στο πρόγραμμα. Ιδιαιτέρως ευχαριστούμε τους επιβλέποντες εκπαιδευτικούς (κλάδου ΠΕ04), για την άψογη συνεργασία και καθοριστική συμβολή τους στην επιτυχημένη εφαρμογή του προγράμματος. Ευελπιστούμε για τη συνέχιση της άριστης συνεργασίας με τους φορείς που θα είναι η εγγύηση για την επιτυχία του προγράμματος και κατ’ επέκταση για τη σωστή εκπαίδευση των φοιτητών μας και μελλοντικών εκπαιδευτικών.
Κατάλογος σχολείων της ΠΔΕ Κρήτης που συμμετείχαν στο πρόγραμμα:
2ο Γυμνάσιο Ηρακλείου
5ο Γυμνάσιο Ηρακλείου
6ο Γυμνάσιο Ηρακλείου
11ο Γυμνάσιο Ηρακλείου
12ο Γυμνάσιο Ηρακλείου
Πειραματικό Γυμνάσιο Ηρακλείου
1ο ΓΕΛ Ηρακλείου
2ο ΓΕΛ Ηρακλείου
3ο ΓΕΛ Ηρακλείου
5ο ΓΕΛ Ηρακλείου
6ο ΓΕΛ Ηρακλείου
7ο ΓΕΛ Ηρακλείου
8ο ΓΕΛ Ηρακλείου
10ο ΓΕΛ Ηρακλείου
11ο ΓΕΛ Ηρακλείου
13ο ΓΕΛ Ηρακλείου
Εσπερινό ΓΕΛ Ηρακλείου
Πειραματικό ΓΕΛ Ηρακλείου
ΓΕΛ Ν. Αλικαρνασσού
ΓΕΛ Γαζίου
ΓΕΛ Αγ.Μύρωνα
ΓΕΛ Μοιρών
1ο Γυμνάσιο Ιεράπετρας
ΓΕΛ Αλικιανού Χανίων
Ο Κοσμήτορας της Σχολής Θετικών και Τεχνολογικών Επιστημών
Νικόλαος Χανιωτάκης