«Θύελλα» αντιδράσεων για τη μεταφορά των ταμειακών διαθέσιμων των ΟΤΑ
ΣΤΟ ΣτΕ ΠΡΟΣΦΕΥΓΟΥΝ ΔΗΜΟΙ ΚΑΙ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΑΞΗ ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΟΥ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ
- Εκτάκτως συνεδριάζει σήμερα η Κεντρική Ένωση Δήμων Ελλάδας και η Ένωση Περιφερειών
Της ΕΛΠΙΔΑΣ ΑΡΙΣΤΕΙΔΟΥ
Έντονες είναι οι αντιδράσεις των εκπροσώπων της Αυτοδιοίκησης α’ και β’ βαθμού μετά την έκδοση της Πράξης Νομοθετικού Περιεχομένου χθες σύμφωνα με την οποία μεταφέρονται υποχρεωτικά σε λογαριασμούς ταμειακής διαχείρισης στην Τράπεζα της Ελλάδος όλοι οι πόροι των ΟΤΑ, προκειμένου να καλυφτούν οι άμεσες υποχρεώσεις του Δημοσίου. Ειδικότερα, η Πράξη Νομοθετικού Περιεχομένου, που θα εισαχθεί άμεσα στη Βουλή, μεταξύ άλλων προβλέπει ότι:
«Οι Φορείς της Γενικής Κυβέρνησης, όπως αυτοί προσδιορίζονται από το ισχύον ‘Μητρώο Φορέων Γενικής Κυβέρνησης’ που τηρείται με ευθύνη της Ελληνικής Στατιστικής Αρχής και οι Οργανισμοί Τοπικής Αυτοδιοίκησης α’ και β’ βαθμού, υποχρεούνται να καταθέτουν τα ταμειακά τους διαθέσιμα και να μεταφέρουν τα κεφάλαια προθεσμιακών τους καταθέσεων σε λογαριασμούς ταμειακής διαχείρισης που τηρούν στην Τράπεζα της Ελλάδος, κατά παρέκκλιση κάθε άλλης γενικής ή ειδικής διάταξης ή διαδικασίας.
Από την υποχρέωση αυτή εξαιρούνται τα κεφάλαια που απαιτούνται για την κάλυψη των ταμειακών τους αναγκών για το επόμενο δεκαπενθήμερο, καθώς και τα κεφάλαια που έχουν κατατεθεί από τους ανωτέρω φορείς στο Ταμείο Παρακαταθηκών και Δανείων».
Για πλήρη κατάρρευση της Αυτοδιοίκησης κάνουν λόγο οι αυτοδιοικητικοί, οι οποίοι είναι αποφασισμένοι να αντιδράσουν σε συλλογικό επίπεδο. Ήδη σήμερα θα συνεδριάσουν εκτάκτως τόσο η Κεντρική Ένωση Δήμων Ελλάδος, όσο και η Ένωση Περιφερειών, προκειμένου αφενός να μελετήσουν διεξοδικά και να αναλύσουν το περιεχόμενο της πράξης και αφετέρου να καθορίσουν τον τρόπο αντίδρασής τους, ενώ σύμφωνα με πληροφορίες προσανατολίζονται με προσφυγή στο Συμβούλιο της Επικρατείας.
Η εξέλιξη αυτή χαρακτηρίζεται ως το τελειωτικό χτύπημα για τους ΟΤΑ, των οποίων τα ταμειακά διαθέσιμα δεσμεύονται, με αποτέλεσμα να «παγώνει» τόσο ο προγραμματισμός όσο και η υλοποίηση μικρών ή μεγάλων έργων, αλλά κυρίως δεν θα μπορεί να καλύψει έξοδα της καθημερινότητάς του ούτε φυσικά σε καμία περίπτωση να συνεισφέρει ή να συμβάλλει όπως είθισται να κάνει σε άλλες δράσεις και δραστηριότητες.
Στ. Αρναουτάκης: «Τινάζεται στον αέρα το έργο μας»
Παράλογη χαρακτηρίζει την ενέργεια αυτή εκ μέρους της κυβέρνησης ο περιφερειάρχης Κρήτης Σταύρος Αρναουτάκης, τονίζοντας πως η πράξη είναι αντισυνταγματική και πως οι Περιφέρειες της χώρας θα προσφύγουν στο ΣτΕ. Σε σχετικές δηλώσεις του στην τηλεόραση «Creta» ο κ. Αρναουτάκης τόνισε: «Αύριο (σήμερα) θα συγκληθεί έκτακτο Διοικητικό Συμβούλιο Περιφερειαρχών στην Αθήνα, γιατί αυτή η δέσμευση μπορεί να τινάξει το έργο των Περιφερειών στον αέρα. Αυτή η κίνηση δεν έχει καμία λογική. Η Περιφέρεια έχει κάνει τον προγραμματισμό της και υπάρχουν πολλά έργα σε εξέλιξη. Τώρα υπάρχει ο κίνδυνος να σταματήσουν τα έργα αυτά άμεσα με αρνητικό αντίκτυπο για την οικονομία. Δεν ήταν αναμενόμενη αυτή η πράξη από την κυβέρνηση και μας αιφνιδίασε.
Το Συμβούλιο Περιφερειαρχών θα κινηθεί νομικά κάνοντας προσφυγή στα αρμόδια όργανα για να σταματήσει αυτή η αντισυνταγματική πράξη».
Μ. Λιονή: «Πρόκειται για ένα πισωγύρισμα καταστροφικό για τους ΟΤΑ»
Για κατάργηση του αυτοδιοίκητου των ΟΤΑ και για πλήρη αδυναμία υλοποίησης και προγραμματισμού έργων και δράσεων, έκανε λόγο η αντιπεριφερειάρχης Ρεθύμνου Μαίρη Λιονή, υποστηρίζοντας πως η ενέργεια αυτή είναι καταστροφική για τους Δήμους και τις Περιφέρειες. Χαρακτηριστικά, μιλώντας στα «Ρ.Ν.» η κυρία Μαίρη Λιονή, ανέφερε: «Είναι ένα πολύ μεγάλο πισωγύρισμα σχεδόν καταστροφικό για τους ΟΤΑ α’ και β’ βαθμού, γιατί πρώτον καταργεί το αυτοδιοίκητο. Όταν δεν έχει χρήματα να χειριστεί και να προγραμματίσει ο Δήμος ή η Περιφέρεια, σημαίνει ότι δεν μπορεί να κάνει ούτε προγραμματισμό ούτε αξιολόγηση προτεραιοτήτων, ούτε τίποτα. Επίσης τα χρήματα που παίρνουν από τους ΟΤΑ δεν φτάνουν παρά μόνο για να καλύψουν τις ανάγκες του κράτους για τις επόμενες 20 μέρες. Η Αυτοδιοίκηση θα πληρώσει και πάλι το μάρμαρο, θα απορρυθμιστούν οι ΟΤΑ και δεν θα έχουν λόγο ύπαρξης. Γιατί οι ΟΤΑ βοηθούσαν παντού καθόλη τη διάρκεια, ειδικά αυτή τη κρίσιμη πενταετία βοηθούσαμε και στις κοινωνικές ανάγκες του κράτους και σε έργα πολιτισμού. Προγραμματίζαμε μεγάλα έργα από το ΕΣΠΑ και μικρότερα από τους πενιχρούς πόρους. Προσπαθούσαμε να κρατήσαμε όρθια την κοινωνία. Τώρα καταρρέουν όλα, διαλύονται και οι τελευταίοι θεσμοί που κρατούσαν γερά την κοινωνική συνοχή στην Ελλάδα. Η αντίδρασή μας θα είναι και μαζική και δυναμική».
Γ. Μαρινάκης: «Απαράδεκτη ενέργεια που σημαίνει ομολογία χρεοκοπίας»
Για απαράδεκτη ενέργεια που μεταφράζεται σε ομολογία χρεοκοπίας, έκανε λόγο ο δήμαρχος Ρεθύμνου Γ. Μαρινάκης, ο οποίος χαρακτηριστικά ανέφερε: «Είναι μια πρωτοφανής, απαράδεκτη ενέργεια. Ομολογία χρεοκοπίας και τίποτε άλλο. Παίρνουν ό,τι έχει απομείνει στους Δήμους για να καλύψουν το επόμενο 15ημερό τους που δεν μπορεί να το καλύψει το ελληνικό δημόσιο. Δηλαδή το ελληνικό κράτος, με τον πιο επίσημο τρόπο-δεν ξέρω με τι συνέπειες στην ελληνική οικονομία και τις υπόλοιπες αγορές θα φανεί αυτό από αύριο- δεν μπορεί να ανταποκριθεί στις υποχρεώσεις του, και παίρνει τα αποθεματικά των Δήμων και κανείς δεν ξέρει αν θα μπορεί ποτέ να τα επιστρέψει. Αυτό σημαίνει ότι στην ουσία «λουκετάρει» Περιφέρειες και Δήμους. Για άλλη μια φορά αποδεικνύεται ότι το κεντρικό κράτος όταν αποτυγχάνει «δαγκώνει» την Αυτοδιοίκηση. Είναι αυτό που έχω πει εδώ και αρκετές εβδομάδες, ότι εμείς όλοι στους ΟΤΑ είμαστε φιλοκυβερνητικοί, διότι ξέρουμε ότι όποτε αποτυγχάνει το ελληνικό κράτος -και τελευταία αποτυγχάνει συνέχεια- την πληρώνουμε εμείς», ενώ πρόσθεσε πως με τιτάνιες προσπάθειες οι Δήμοι και παρά τις τεράστιες περικοπές της κρατικής χρηματοδότησης δεν κατέρρευσαν, λέγοντας χαρακτηριστικά: «Επειδή εμείς δεν αποτύχαμε να καταρρεύσουμε και κρατήσαμε τους Δήμους όρθιους με 70% περικοπές πληρώνουμε τη νύφη. Μόνο θλίψη μπορώ να εκφράσω και πλέον επιφυλάσσομαι για οτιδήποτε σε επίπεδο πλέον συλλογικό. Δεν έχει νόημα να υπηρετούμε πλέον την Αυτοδιοίκηση σε ένα τέτοιο περιβάλλον. Πετάμε απ’ έξω την κοινωνία, πετάμε απ’ έξω το Σύνταγμα που μιλάει για ανεξαρτησία της Αυτοδιοίκησης και αυτοτέλεια και μας κάνουν αναγκαστική διαχείριση των χρημάτων, για τα οποία εμείς τα έχουμε όλα κωδικοποιημένα βάσει προϋπολογισμού; Δηλαδή, δεν μπορώ να εκτελέσω τεχνικό πρόγραμμα, δεν μπορώ να είμαι βέβαιος για τίποτα».
Οι απόψεις των επικεφαλής του Δήμου
Για ωμή παραβίαση του Συντάγματος έκανε λόγο ο επικεφαλής της μείζονος αντιπολίτευσης του Δήμου Ρεθύμνης Θοδωρής Νίνος, ο οποίος σε σχετικές δηλώσεις του ανέφερε: «Πρόκειται για ωμή παραβίαση του Συντάγματος. Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ότι δεν δίδουν την πρέπουσα σημασία και το σεβασμό που θα έπρεπε στις τοπικές κοινωνίες. Μεταφέρουν δηλαδή το πρόβλημα της κεντρικής κυβέρνησης, της διαχείρισης και της δικής τους ανεπάρκειας στους Οργανισμούς Τοπικής Αυτοδιοίκησης».
Από την πλευρά του ο Μιχάλης Ανδρουλάκης, επικεφαλής της δημοτικής παράταξης «Ρέθυμνο -Αλληλεγγύη-Ανατροπή», υποστήριξε πως ναι μεν διαφωνεί με αυτή την ενέργεια, ωστόσο τόνισε πως πρόκειται για μια αναγκαστική λύση στην οποία οδηγήθηκε η ελληνική κυβέρνηση: «Θα ήθελα να υπάρχουν πόροι θεσμοθετημένοι για τους Δήμους και τις Περιφέρειες. Στη χώρα μας υπάρχει μια οικονομική ασφυξία, αναζητούμε μια λύση για το ζήτημα του χρέους και βλέπουμε μια συντεχνία συμφερόντων και εσωτερικών και δυνάμεων συντηρητικών μέσα στην Ευρώπη, που το μόνο που κάνουνε είναι να αθετούν αυτά που έλεγαν για γέφυρα τεσσάρων μηνών, με αποτέλεσμα να οδηγούν μια κυβέρνηση σε αυτή την απόφαση. Μέσα στην οικονομική ασφυξία που κοιτάζουν να δημιουργήσουν στη χώρα μετά και τις εκλογές, αναγκάζουν μια κυβέρνηση να παίρνει τέτοια μέτρα -τα οποία δεν με βρίσκουν σύμφωνο, δεν της δίνω άφεση αμαρτιών, καταλαβαίνω ωστόσο την κατάσταση στην οποία έχουν φέρει τη χώρα».
Ο επικεφαλής της Λαϊκής Συσπείρωσης Μανούσος Μανουσογιάννης, σε σχετική δήλωσή του υπογράμμισε: «Η κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ- ΑΝΕΛ μιμείται την προηγούμενη και στην πρακτική των πράξεων νομοθετικού περιεχομένου. Καταδικάζουμε απερίφραστα την πρακτική του άνευ προηγουμένου εσωτερικού δανεισμού και της στάσης πληρωμών με εξαίρεση μισθούς και συντάξεις για να πληρωθούν οι δανειστές εγκαίρως και εις ολόκληρων. Οι ενέργειες αυτές της κυβέρνησης γίνονται στο πλαίσιο της διαπραγμάτευσης με τους δανειστές για τα συμφέροντα όχι του λαού, αλλά των εγχώριων μονοπωλιακών ομίλων. Η δέσμευση των αποθεματικών των Δήμων είναι ένα ακόμα επώδυνο μέτρο σε βάρος των λαϊκών αναγκών και δικαιωμάτων».
Ν.Ε ΠΑΣΟΚ Ρεθύμνου: «Πραξικοματική ενέργεια της κυβέρνησης»
Για πραξικοπηματική ενέργεια της κυβέρνησης κάνει λόγο σε ανακοίνωσή της η ΝΕ ΠΑΣΟΚ Ρεθύμνου, εκφράζει την αντίθεσή της σε αυτές τις πρακτικές. Χαρακτηριστικά, στην ανακοίνωση τονίζεται: «Με μια νέα πραξικοπηματική ενέργεια η κυβέρνηση προχωρεί σε υποχρεωτική των διαθεσίμων του ΟΤΑ και των άλλων φορέων του δημόσιου τομέα για να καλύψει τα προβλήματα ρευστότητας που δημιούργησαν η ανικανότητά της για αποτελεσματική διαπραγμάτευση με τους εταίρους και τα κρυφά της σχέδια για το άδηλο μέλλον του τόπου.
Η αναδρομική δε ισχύς της συγκεκριμένης ΠΝΠ αποδεικνύει την προσπάθειά τους να καλύψουν ήδη έκνομες ενέργειες αυτής της κατεύθυνσης.
Κάποτε αποκαλούσαν τη διαδικασία των Πράξεων Νομοθετικού Περιεχομένου αντικοινοβουλευτική και καλούσαν τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας να μην τις υπογράψει. Σήμερα απομυζούν τα ταμειακά διαθέσιμα της ανεξάρτητης Αυτοδιοίκησης προφανώς σε συνεννόηση με τον νέο Πρόεδρο που ήταν δική τους επιλογή.
Το ΠΑΣΟΚ τίθεται απέναντι σε αυτές τις πρακτικές που πηγαίνουν τη χώρα πολλά χρόνια πίσω».
Σε «λουκέτο» οδηγούνται Δήμοι και Περιφέρειες μετά την πράξη νομοθετικού περιεχομένου που μεταφέρει τα διαθέσιμά τους στην Τράπεζα της Ελλάδας, για να εξυπηρετήσει το Δημόσιο τις υποχρεώσεις του