Την ευκαιρία να δώσει αγωνιστικά λεπτά στους υπόλοιπους παίκτες και παράλληλα να ξεκουράσει εκείνους που έχουν τραβήξει το περισσότερο «κουπί» από την αρχή της σεζόν, είχε ο προπονητής του ΟΠΕΡ, Μανώλης Πρασανάκης. Ο κυανοκίτρινος κόουτς, όπως στο κύπελλο, έτσι και στο τελευταίο παιγνίδι κόντρα στα Ελληνικά Ναυπηγεία, είχε τη δυνατότητα να δει για άλλη μια φορά αγωνιζόμενους, παίκτες που ανά πάσα ώρα και στιγμή, είναι σε θέση να βοηθήσουν και διαπίστωσε, ότι έχει μια έτοιμη 16αδα…
«Ξέραμε τη δυναμικότητα του αντιπάλου γι’ αυτό κι επιλέξαμε να βάλουμε και τα υπόλοιπα παιδιά προκειμένου να έχουν χρόνο συμμετοχής. Αυτό, μόνο καλό μπορεί να κάνει στην ομάδα κάτι που αποδείχθηκε μέσα στο γήπεδο.
Δείξαμε ότι έχουμε μια ετοιμοπόλεμη 16αδα, η οποία είναι προσηλωμένη στο παιγνίδι της».
Αυτή η εβδομάδα, σε διαφορετική περίπτωση θα είχε δύο εξ αντικειμένου δύσκολα ματς με τον ίδιο αντίπαλο (ΣΦΠ Χανίων) όμως, κανείς από τους δύο δεν ήθελε να αντιμετωπίσει τον άλλον, μέσα σε τέσσερις μέρες. Έτσι λοιπόν, το σούπερ ματς κυπέλλου, φαίνεται πως θα μεταφερθεί για μια εβδομάδα αργότερα, ενώ αυτό του πρωταθλήματος, έχει οριστεί γι’ αυτό το Σάββατο (17.00) στο κλειστό των Χανίων…
Όσον αφορά για το επικείμενο ντέρμπι του Σαββάτου με τον ΣΦΠ Χανίων, ο 45χρονος κόουτς σημείωσε: «Είμαι πολύ ευχαριστημένος ως Κρητικός που έχουμε φτάσει να μιλάμε για ντέρμπι κορυφής ανάμεσα σε δύο κρητικές ομάδες. Είναι ένα ματς. Κάποιος θα κερδίσει και κάποιος θα χάσει. Δεδομένο είναι ότι κερδισμένο απ’ όλο αυτό, θα βγει το κρητικό βόλεϊ. Εμείς θα παλεύουμε και θα κυνηγάμε όλα τα παιγνίδια».