Με… το δεξί έκανε πρεμιέρα ο ΟΠΕΡ στο γυναικείο πρωτάθλημα βόλεϊ της Α1 Εθνικής κατηγορίας. Οι Ρεθεμνιώτισσες νίκησαν με 3-0 σετ (25-15, 25-23, 25-23) τον Αίαντα Ευόσμου, εκμεταλλευόμενες την έδρα τους και κατακτώντας 3 πολύ σημαντικούς βαθμούς.
Η ομάδα του Θανάση Ντζαφέρη επικράτησε εύκολα στο 1ο σετ, γεγονός ποιυ μαρτυρά και το 25-15. Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενες έβαλαν δύσκολα στις «κίτρινες», αλλά στα κρίσιμα σημεία τελείωσαν ιδανικά τις επιθέσεις τους και πανηγύρισαν την 1η νίκη στον φετινό «μαραθώνιο».
Με πίεση από το σερβίς και εξαιρετικό μπλοκ, έφτασαν στο 25-23 του 2ου και 3ου σετ. Κορυφαία των νικητών ήταν η Στέλλα Λαγουδάκη με 15 πόντους και 2 άσους. Γενικότερα, η ρεθεμνιώτικη ομάδα είχε περισσότερα καλά διαστήματα, καθοδηγούμενη βέβαια από την Γιούλη Παρασκάκη. Η πολύπειρη πασαδόρος θα είναι και φέτος από τα πολύ δυνατά «όπλα» του ΟΠΕΡ.
Τα σετ: 25-15, 25-23, 25-23.
ΟΠΕ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Ντζαφέρης): Κλεισιάρη 8, Παρασκάκη 5(2), Λαγουδάκη 15(2), Κατερίνη 9(1), Β. Ξαγοραράκη 5(2), Σαλούστρου, Παπουστή –λ, Τσελάνη, Γ. Ξαγοραράκη.
ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ (Ζωλοσταθηάδης): Κυριακίδου, Χριστινίδου, Ναϊντένοβα, Καρατερζή, Ανδρονικίδου, Σρεφανίδου, Γεωργαιάδου –λ, Μπουρνή.