Στις 22 Οκτωβρίου ορίστηκε το πρώτο σπριντ στο γυναικείο πρωτάθλημα πόλο της Α1 Εθνικής κατηγορίας. Ο Ναυτικός Όμιλος Ρεθύμνου προέρχεται από την κορυφαία σεζόν της ιστορίας του, κατακτώντας την 3η θέση και συνάμα πανηγυρίζοντας την έξοδο στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.
Ο Κώστας Φιτσανάκης είναι πλέον σε θέση να κάνει τον προγραμματισμό για την προετοιμασία της ομάδας, που ήδη έχει ξεκινήσει. Τις επόμενες ημέρες θα ανέβουν οι ρυθμοί, ενώ δε θα αργήσουν να ανακοινωθούν και οι πρώτες μεταγραφές. Στόχος των «κιτρίνων» είναι να καταγράψουν ανάλογη πορεία με την περυσινή, γνωρίζοντας όμως πως μόνο εύκολο δεν είναι το έργο τους. Παράλληλα, θέλουν να ευχαριστηθούν την παρουσία τους στις Ευρωπαϊκές διοργανώσεις, στις οποίες οι νεαρές παίκτριες θα αποκομίσουν πολύτιμες εμπειρίες.
Εκτός από την ημερομηνία έναρξης των πρωταθλημάτων Ανδρών και Γυναικών, το Διοικητικό Συμβούλιο της ΚΟΕ πήρε μία σειρά από σημαντικές αποφάσεις.
Σύμφωνα με την ανακοίνωση της Ομοσπονδίας: «Συνεδρίασε το Διοικητικό Συμβούλιο της ΚΟΕ (6/9/16) και έλαβε τις ακόλουθες αποφάσεις:
• Ενέκρινε την ένταξη του σωματείου Ζακυνθινή Ένωση Υγρού Στίβου (Ζ.Ε.Υ.Σ) στην δύναμη της ΚΟΕ.
• Ενέκρινε την αποστολή στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα κολύμβησης 25μ. (Γουίντσορ Καναδά, 5-11 Δεκεμβρίου), των κολυμβητών μας Ανδρέα Βαζαίου, Απόστολου Χρήστου και Κρίστιαν Γκολομέεβ, με έξοδα της Fina. Μαζί τους θα είναι και ο ομοσπονδιακός τεχνικός Νίκος Γέμελος που θα μετάσχει ως προσκεκλημένος της Fina στο Συνέδριο Golden Couch.
• Ενέκρινε τη συμμετοχή σε σεμινάριο Κριτών κολύμβησης της Fina, στη Λάρνακα (5-6 Νοεμβρίου), των Τάσου Παπαδόπουλου και Μπαρτζιώκα.
• Ενέκρινε την απόφαση της ΚΕΔ για απόρριψη της ένστασης του ΑΝΟ Γλυφάδας για τον αγώνα του με τον ΠΑΟΚ στο πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης Νέων ανδρών (10/7/16).
• Προσδιόρισε τον αριθμό και την προέλευση των ξένων υδατοσφαιριστών/τριών στα πρωταθλήματα Α1 Ανδρών και Γυναικών στον αριθμό «δύο (2)μη Έλληνες».
• Όρισε την ημερομηνία έναρξης των πρωταθλημάτων υδατοσφαίρισης Α1 Ανδρών και Γυναικών περιόδου 2016-17, στις 22 Οκτωβρίου 2016.
• Παρέπεμψε στον Αθλητικό Δικαστή την ένσταση του ΟΦΗ για αντικανονική συμμετοχή αθλητριών του ΠΑΟΚ στο πρωτάθλημα Β’ Εθνικής Γυναικών (Χανιά, 5-7 Αυγούστου).
• Κάλεσε σε απολογία και παροχή εξηγήσεων το σωματείο ΚΟ Ξάνθης για πλαστοπροσωπία στο πρωτάθλημα Γ’ Ανδρών, μετά από ένσταση του Άργη Καλαμάτας.
• Ενέκρινε τη συγχώνευση των τμημάτων υδατοσφαίρισης Ποσειδώνα Ιλισίων και Ηλυσιακού.
• Έκανε δεκτή την ένσταση του ΝΟ Ιτέας, σε συνδυασμό με σχετική αναφορά του Επειού ΓΣ Ίλιδας για αντικανονική συμμετοχή ως παίκτη, του προπονητή της ΝΕ Λάρισας Γιάννη Θεοχάρη στο πρωτάθλημα Γ’ Ανδρών. Στο σωματείο ΝΕ Λάρισας, με βάση το άρθρο 16 παρ. 7.10 της Γενικής Προκήρυξης 2016, σε συνδυασμό με το άρθρο 17 παρ. 1.5, επιβάλλεται η ποινή του μηδενισμού και η αφαίρεση 3 βαθμών. Κατόπιν τούτου, η ΝΕ Λάρισας δεν ανέρχεται στην ανώτερη κατηγορία και παραμένει στην Γ’ Ανδρών.
• Σχετικά με καταγγελία του ΝΟ Λάρισας για έκπτωση των Γιώργου Φασούλα και Γιάννη Θεοχάρη, αντιπροέδρου και εφόρου της ΝΕ Λάρισας που δηλώνονται ως προπονητές, η ΚΟΕ με βάση το άρθρο 3 παρ. 2 και του άρθρου 3 παρ. 7 του νόμου 2725/99, δηλώνει αναρμόδια.
• Ενέκρινε καμπ προετοιμασίας στο Οζέρο Κρούγκλοε της Ρωσίας (12-15 Νοεμβρίου) δύο καταδυτών μας μετά από σχετική πρόσκληση (δωρεάν κόστος), που στη συνέχεια θα μετάσχουν στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Νέων (Καζάν, 29/11-4/12).
• Ενέκρινε την υποβολή αιτήματος στη Fina για την πραγματοποίηση Σχολής Κριτών Συγχρονισμένης κολύμβησης στην Ελλάδα».