Τη δική τους αρχή επιδιώκουν τα τμήματα υποδομών στο μπάσκετ του Ρέθυμνο BC. Οι εγγραφές έχουν ήδη ξεκινήσει και συνεχίζονται, παρ’ ότι βέβαια οι προπονήσεις διεξάγονται καθημερινά.
Γι’ αυτή την προσπάθεια, γι’ αυτή τη νέα αφετηρία και τις προοπτικές της, μίλησαν στην αίθουσα συνεντεύξεων του «Μελίνα Μερκούρη» ο πρόεδρος του ερασιτέχνη Γιάννης Καλαϊτζάκης, ο βοηθός προπονητή της ανδρικής ομάδας Σταύρος Μυκονιάτης και ο προπονητής ακαδημιών, Αντώνης Νταλιάνης.
Γ. Καλαϊτζάκης: «Η εθελοντική προσφορά»
Ο πρόεδρος του Ερασιτέχνη, αρχικά έδωσε τις ευχές του για καλή σεζόν και έπειτα εξήγησε τη φιλοσοφία με την οποία θα πορευτούν τα τμήματα: «Σύνθημά μας είναι το «Μάθε μπάσκετ δίπλα στους κορυφαίους». Το Ρέθυμνο BC στηρίζεται στις βασικές αρχές της φιλοσοφίας, τα παιδιά να μάθουν μπάσκετ, να μπουν όσο το δυνατόν περισσότερο στον εθελοντισμό και στην εθελοντική προσφορά και κυρίως να είναι χαρούμενα με αυτό που κάνουν. Δευτερευόντως και εφόσον οι συνθήκες το επιτρέψουν, μας ενδιαφέρει και ο πρωταθλητισμός και τα παιδιά να έχουν φιλοδοξίες και να θέλουν να γίνουν ίδιοι με τα ινδάλματά τους, αλλά αυτό δεν είναι το κυρίαρχο της φιλοσοφίας μας.
Έχουμε μία πάρα πολύ καλή συνεργασία με την πρώτη ομάδα και οφείλουμε να ευχαριστήσουμε και τη Διοίκηση και κυρίως τους προπονητές Νίκο Βετούλα, Δημήτρη Μητρόπουλο, το ιατρικό επιτελείο και τον Αντώνη Παπουτσιδάκη, τον φυσικοθεραπευτή της ομάδας Μάρκο Τζωρτζινάκη, τον φροντιστή Γιάννη Σταυριδάκη και τον γυμναστή Χρήστο Μαραυγάκη για τη βοήθεια τους και τη συμπαράστασή τους. Ο Σταύρος Μυκονιάτης είναι ο συνδετικός κρίκος ανάμεσα στην πρώτη ομάδα και τα τμήματα υποδομών».
Στο κλείσιμο της τοποθέτησής του, ανέφερε τους προπονητές που βρίσκονται στα τμήματα: «Οι προπονήσεις γίνονται από επαγγελματίες προπονητές. Μιλάμε για τα τμήματα υποδομών και τον Ερασιτέχνη. Ο λόγος για τον Γιάννη Γκιουλέα, τον Κώστα Μπαλάφα, τον Πέτρο Πολοπετράκη, τον Δημήτρη Τσαρουχά και τον Αντώνη Νταλιάνη, οι οποίοι έχουν την ευθύνη. Κατεβαίνουμε στα πρωταθλήματα της ΕΚΑΣΚ με δύο ομάδες στο παιδικό και μία στο Εφηβικό και φυσικά στους Παμπαίδες και στα Μίνι. Ξεκινώντας όλη τη δράση από το «Cretan Kings Assist» και φτάνοντας μέχρι τον προθάλαμο της πρώτης ομάδας. Αυτή είναι όλη η διαδρομή. Θέλω να ευχαριστήσω τους γιατρούς, Αντώνη Παπουτσιδάκη και Μανόλη Λιοδάκη που αφιλοκερδώς βλέπουν τα παιδιά της ομάδας. Επίσης ευχαριστούμε τους χορηγούς μας Portobello, Θράκα για τις εκπτώσεις που παρέχουν σε όλα τα παιδιά και να ευχηθώ καλή χρονιά σε όλους».
Στ. Μυκονιάτης: «Ανάπτυξη σε επαγγελματικό επίπεδο»
Ο βοηθός προπονητή του Ρέθυμνο Cretan Kings Σταύρος Μυκονιάτης αναφέρθηκε στη συνεργασία της ανδρικής ομάδας και των τμημάτων υποδομών τους οποίους και ανέλυσε: «Φέτος προχωράμε με μια πολύ πιο δυνατή σχέση που έχουμε με τα παιδιά των υποδομών μας. Στόχος είναι η ανάπτυξη των παιδιών αυτών σε πιο επαγγελματικό επίπεδο.
Παράλληλα θέλουμε να κάνουμε ένα άνοιγμα στις υπόλοιπες ομάδες της Κρήτης στο κομμάτι του αναπτυξιακού προσεγγίζοντας παιδιά από τις υπόλοιπες ομάδες με σκοπό να τα φέρουμε στην οικογένεια του Ερασιτέχνη. Όλα αυτά όμως περνάνε από ένα πολύ μεγάλο κομμάτι που έχει αναπτύξει η ομάδα, το «Cretan Kings Assist». Είναι ο προθάλαμος των παιδιών στο άθλημα που γνωρίζουμε πολύ καλά και αναπτύσσουμε τον τόπο μας. Θέλουμε να φέρουμε παιδιά στο γήπεδο και να τους δώσουμε τη χαρά του παιχνιδιού μέσα από τον εθελοντισμό».
Αντ. Νταλιάνης: «Τιμή για μας να βλέπουμε 3 παιδιά στην ανδρική ομάδα»
Ένας εκ των προπονητών του Ρέθυμνο BC, ο Αντώνης Νταλιάνης τοποθετήθηκε σχετικά: «Καλή αρχή σε όλα τα παιδιά για τη νέα σεζόν. Εμείς είμαστε εδώ για να κάνουμε ό,τι καλύτερο για τα νέα παιδιά. Θα τα στηρίξουμε και θα προσπαθήσουμε να τα μάθουμε όσα περισσότερα γίνεται».
Οι παροχές του Ρέθυμνο ΒC
1) Έκπτωση 20% σε όσους προκαταβάλουν ετήσια συνδρομή και 10% σε όσους εξάμηνη.
2) Οικογένειες με δύο ή περισσότερα παιδιά πληρώνουν συνδρομή μόνο για ένα παιδί.
3) Δωρεάν ιατρική κάλυψη για τους αθλητές από τον ιατρό ορθοπεδικό κ. Αντώνη Παπουτσιδάκη (Δημητρακάκη 31, τηλ.: 28310 52316).
4) Δωρεάν εξέταση και έλεγχος μια φορά τον χρόνο από τον γιατρό παιδοκαρδιολόγο κ. Μανώλη Λιοδάκη. (Λ. Κουντουριώτη 73, τηλ.: 28310 29680).
5) Δωρεάν είσοδος σε όλα τα παιχνίδια της ομάδας Ρέθυμνο Cretan Kings στην Basket League 2017/18.
6) Εκπτώσεις σε καταστήματα της πόλης.
7) Παροχή αθλητικού υλικού.
8) Σημαντικές εκπτώσεις για προϊόντα από τη νέα μπουτίκ του Ρέθυμνο Cretan Kings.
Όλα τα παιδιά των υποδομών θα προμηθευτούν αθλητική ταυτότητα που θα τους εξασφαλίζει όλα τα παραπάνω προνόμια.
Για πληροφορίες και εγγραφές οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να απευθυνθούν στα γραφεία της ομάδας (Ηγ. Γαβριήλ 103-105, τηλ. 2831036279) αλλά και στα τηλέφωνα 6978906110 – 6977528523 – 6932726232.