Με τα παιχνίδια της Α’ φάσης του Κυπέλλου ΕΠΣΡ άνοιξε η χρονιά για τις ομάδες και 5 εξ αυτών απέκτησαν ξεκάθαρο προβάδισμα πρόκρισης. Στα 8 ματς που πραγματοποιήθηκαν το Σαββατοκύριακο, δεν έλειψαν οι άνετες επικρατήσεις, αλλά και τα ντέρμπι.
Άρης, ΑΕ Μυλοποτάμου, Ρεθυμνιακός, Αστέρας και Επισκοπή βρίσκονται… με το ένα πόδι στην Β’ φάση, πρόκριση την οποία αναμένεται να «σφραγίσουν» στους επαναληπτικούς του ερχόμενου Σαββατοκύριακου (10-11 Σεπτεμβρίου). Ο Άρης επικράτησε με 6-0 του Ψηλορείτη, η ΑΕ Μυλοποτάμου με 4-0 της Καλύβου, ο Ρεθυμνιακός με 1-3 του Σπηλίου, ο Αστέρας με 4-0 της Φλόγας Ρουστίκων και η Επισκοπή με 0-3 της Δόξας Πλατανέ.
Από κει και πέρα, …ανοικτοί παραμένουν οι λογαριασμοί ανάμεσα σε Ποσειδώνα Γερανίου – ΟΦ Αρμένων (2-1), ΝΕΑΡ – Λιβάδια (0-1) και Ε.Α.Π. – ΠΑΟ Αλφάς (1-1). Στα παιχνίδια του Σαββατοκύριακου θα κριθεί η πρόκριση, την οποία έχει πάρει ήδη ο Τάλως Μελιδονίου.
Τα πρώτα παιχνίδια της Α’ φάσης
Ποσειδώνας Γερανίου – ΟΦ Αρμένων 2-1
Μόλις δύο εβδομάδες πριν την έναρξη του πρωταθλήματος και οι δύο ομάδες προσέφεραν ένα πολύ δυνατό και αμφίρροπο παιχνίδι. Ο Ποσειδώνας κατάφερε να επικρατήσει με 2-1, αλλά η πρόκριση θα κριθεί το Σάββατο (10/9-16:30) στο γήπεδο των Αρμένων.
Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα και κατάφεραν να προηγηθούν στο 14′, χάρις σε γκολ του Βλαστού. Μάλιστα, στο 22′ έφτασαν κοντά στο 2-0, αλλά ο Καραδάκης είδε την προσπάθειά του να σταματάει στο δοκάρι. Η εικόνα άλλαξε στην επανάληψη και οι φιλοξενούμενοι έγιναν περισσότερο επιθετικοί. Δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες με τους Γασπαράκη, Καργάκη, Τσαγκαράκη και Χνάρη. Ο Καργάκης δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να κάνουν το 2-0 στο 68′, κάτι που όμως πέτυχαν στο 76′. Ο Νίκος Καραδάκης έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Φραντζεσκάκη. Η απάντηση των Αρμένων ήρθε στο 84′, όταν μετά από συνδυασμό των Γασπαράκη, Τσαγκαράκη, ο Καργάκης έγινε αποδέκτης της μπάλας και με σουτ μέσα από την περιοχή διαμόρφωσε το τελικό 2-1.
Δόξα Πλατανέ – Επισκοπή 0-3
Ξεκάθαρο προβάδισμα πρόκρισης απέκτησε η Επισκοπή, πανηγυρίζοντας τη νίκη με 0-3 επί της Δόξας Πλατανέ. Οι «κυανόλευκοι» είχαν την κατοχή της μπάλας, δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες και έφτασαν στην επίτευξη τριών τερμάτων.
Η ομάδα του Χρήστου Βασιλείου πήρε το προβάδισμα στο 32ο λεπτό, όταν ο Λάριος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στο 0-2, αλλά ο Παρασύρης απέκρουσε την κεφαλιά του Νίκου. Η Δόξα έγινε πιο επιθετική και στο 58′ απείλησε την εστία του Σανταμούρη, που όμως έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ, έπειτα από βαθιά μπαλιά του Μαγιάφα και κεφαλιά του Ρουσσάκη.
Η Επισκοπή διπλασίασε τα τέρματά της στο 69ο λεπτό. Ο Σκούφος κέρδισε το πέναλτι από τον Λάριο και ο Φονσέκα ανέλαβε την εκτέλεσή του, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 0-2. Οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να μειώσουν, όταν ο Περήφανος… βγήκε στην πλάτη της άμυνας και πλάσαρε άουτ. Το τελικό 0-3 διαμόρφωσε ο Ρηγάκης στο 90ο λεπτό, όταν με ασύλληπτο σουτ έστειλε την μπάλα στο «παραθυράκι» της εστίας του Παρασύρη.
Άρης Ρεθύμνου – Ψηλορείτης 6-0
Σε παράσταση για ένα ρόλο μετατράπηκε το παιχνίδι ανάμεσα σε Άρη και Ψηλορείτη. Οι περυσινοί πρωταθλητές έκαναν επίδειξη δύναμης και δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στο ευρύ 6-0, έχοντας ουσιαστικά «σφραγίσει» την πρόκριση στην επόμενη φάση. Ο Κραβαρίτης άνοιξε το σκορ μόλις στο 4′ και ακολούθησαν δύο ακόμα τέρματα από τον Γκιόκα (15′, 33′) για το 3-0. Ο Τριχάκης έκανε το 4-0 και στη συνέχεια (63′) ο επιθετικός του Άρη σημείωσε χατ-τρικ για το 5-0. Το τελικό 6-0 διαμόρφωσε ο Μπερνιδάκης στο 83ο λεπτό.
ΑΕ Μυλοποτάμου – Κάλυβος 4-0
Άνετη νίκη-πρόκριση πανηγύρισε η ΑΕ Μυλοποτάμου, επικρατώντας της Καλύβου με 4-0. Η ομάδα του Ηλία Μπουλιού είχε τον έλεγχο του ματς και από το πρώτο ημίχρονο προηγήθηκε με 3-0. Ο Σκουλούδης στο 13′, ο Δελήμπασης στο 27′ και ο Αντιασβίλι στο 39′ έβαλαν τις βάσεις της νίκης. Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε ο Σπανουδάκης στο 83ο λεπτό.
Αστέρας Ρεθύμνου – Φλόγα Ρουστίκων 4-0
Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερες δυσκολίες, ο Αστέρας έκαμψε την αντίσταση της Φλόγας Ρουστίκων με 4-0. Ο Καριαβασάμ άνοιξε το σκορ στο 10′, για να ακολουθήσουν δύο γκολ του Κελέση. Ο Παπαδογιανάκης έγραψε το 4-0 στο 88ο λεπτό και ουσιαστικά η ομάδα της Σοχώρας πανηγύρισε την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.
Σπήλι – Ρεθυμνιακός 1-3
Ο Ρεθυμνιακός κατάφερε να πάρει σκορ πρόκρισης (1-3) στο Σπήλι και δη απέναντι στην ομώνυμη ομάδα. Ο Ματαραγκάσι έκανε το 0-1 στο 19′ και ο Σταράς το 0-2 στο 27′. Ο Λογιάκης βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 36′, μειώνοντας σε 1-2. Ο Χριστουλάκης, όμως, διαμόρφωσε το τελικό 1-3 στο 76′.
ΝΕΑΡ – Λιβάδια 0-1
Το «διπλό» πανηγύρισαν τα Λιβάδια στη Σοχώρα, επικρατώντας με 0-1 της ΝΕΑΡ. Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο και ουσιαστικά κρίθηκε στο 89ο λεπτό, όταν ο Κουγιουμτζής έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, που πλέον έχουν στα χέρια τους την πρόκριση.
Ε.Α.Π. – ΠΑΟ Αλφάς 1-1
Το μοναδικό ισόπαλο παιχνίδι των πρώτων αγώνων της Α’ φάσης ήταν αυτό ανάμεσα σε ΕΑΠ και ΠΑΟ Αλφάς. Ο Καλυβιανάκης έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους στο 7′ και οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στο 77′ με τον Γαβρά. Σαφώς και όλα είναι ανοιχτά για την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού.
Τα αποτελέσματα των πρώτων αγώνων της Α’ φάσης
Ποσειδώνας Γερανίου – ΟΦ Αρμένων 2-1
(14′ Βλαστός, 76′ Καραδάκης / 84′ Καργάκης)
ΝΕΑΡ – Λιβάδια 0-1
(89′ Κουγιουμτζής)
Άρης Ρεθύμνου – Ψηλορείτης 6-0
(4′ Κραβαρίτης, 15′, 33′, 63′ Γκιόκας, 44′ Τριχάκης, 83′ Μπερνιδάκης)
ΑΕ Μυλοποτάμου – Κάλυβος 4-0
(13′ Σκουλούδης, 27′ Δελήμπασης, 39′ Αντιασβίλι, 83′ Σπανουδάκης)
Σπήλι – Ρεθυμνιακός 1-3
(36′ Λογιάκης / 19′ Ματαραγκάσι, 27′ Σταράς, 76′ Χριστουλάκης)
Αστέρας Ρεθύμνου – Φλόγα Ρουστίκων 4-0
(10′ Καριαβασάμ, 47′, 59′ Κελέσης, 88′ Παπαδογιαννάκης)
Ε.Α.Π. – ΠΑΟ Αλφάς 1-1
(7′ Καλυβιανάκης / 77′ Γαβράς)
Δόξα Πλατανέ – Επισκοπή 0-3
(32′ αυτ. Λάριος, 69′ πεν. Φονσέκα, 90′ Ρηγάκης)
*Ο Τάλως Μελιδονίου περνάει χωρίς αγώνα.
*Οι επαναληπτικοί είναι προγραμματισμένοι το διήμερο 10-11 Σεπτεμβρίου.
Οι επαναληπτικοί αγώνες της Α’ φάσης
Σάββατο 10 Σεπτεμβρίου – 17:15
Φλόγα Ρουστίκων – Αστέρας Ρεθύμνου (Ατσιποπούλου)
Λιβάδια – ΝΕΑΡ (Λιβαδίων)
ΟΦ Αρμένων – Ποσειδώνας Γερανίου (Αρμένων)
Κυριακή 11 Σεπτεμβρίου – 17:15
Επισκοπή – Δόξα Πλατανέ (Επισκοπής)
Ρεθυμνιακός – Σπήλι (Σοχώρας)
ΠΑΟ Αλφάς – Ε.Α.Π. (Αλφάς)
Ψηλορείτης – Άρης Ρεθύμνου (Φουρφουρά)
Κάλυβος – ΑΕ Μυλοποτάμου (Περάματος)