Σοβαρό εξακολουθεί να είναι το πρόβλημα της περιορισμένης κρατικής χρηματοδότησης για τις σχολικές επιτροπές του Δήμου Ρεθύμνου, προκειμένου να είναι σε θέση να καλύπτουν αποτελεσματικά τις λειτουργικές ανάγκες των σχολείων. Το ποσό των 492.000 ευρώ ετησίως, το οποίο λαμβάνουν οι σχολικές επιτροπές πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης του μητροπολιτικού δήμου σε τέσσερις δόσεις κάθε χρόνο, σε καμιά περίπτωση δεν επαρκεί για να καλυφτούν οι πολυάριθμες ανάγκες των σχολικών συγκροτημάτων, την ώρα μάλιστα που τα δεδομένα έχουν αλλάξει. Δηλαδή ενώ η κρατική επιχορήγηση στα χρόνια της κρίσης περιορίστηκε σε ποσοστό που ξεπερνά το 60% η λειτουργία νέων σχολικών μονάδων σύγχρονων προδιαγραφών αυξάνει τις απαιτήσεις για τη λειτουργία τους.
Χθες το υπουργείο Εσωτερικών κατένειμε την τρίτη δόση -με καθυστέρηση δυο μηνών- η οποία ήταν αυξημένη μόλις κατά 8.000 ευρώ για τα σχολεία του μητροπολιτικού δήμου. Όπως αναφέρεται στην απόφαση του υπουργού Εσωτερικών Πάνου Σκουρλέτη η κατανομή έγινε βάσει των στοιχείων της ΕΛΣΤΑΤ για τη σχολική χρονιά 2014-2015, που αφορούν στον αριθμό των μαθητών ανά σχολική βαθμίδα, στον αριθμό των σχολείων και στον αριθμό των τμημάτων ανά κλιματική ζώνη, ενώ συνεκτιμήθηκε και η υλοποίηση του θεσμού του σχολικού τροχονόμου.
Ωστόσο, όπως τονίζει μιλώντας στα «Ρ.Ν.» ο πρόεδρος των σχολικών επιτροπών, τα στοιχεία της ΕΛΣΤΑΤ αφ’ ενός δεν έχουν επικαιροποιηθεί αφού στον μητροπολιτικό δήμο λειτουργούν από πέρυσι πέντε νέα σχολεία και αφ’ ετέρου το υπουργείο για μια ακόμα φορά δεν έλαβε υπ’ όψιν του τα υπομνήματα του δήμου Ρεθύμνης, ο οποίος επανειλημμένως είχε τονίσει την επιτακτική ανάγκη αύξησης της κρατικής χρηματοδότησης για την κάλυψη των αναγκών των σχολείων.
Ενδεικτικό της δύσκολης οικονομικής κατάστασης που επικρατεί είναι ότι οι σχολικές επιτροπές για να μπορέσουν να ανταποκριθούν στις λειτουργικές τους ανάγκες των σχολείων λαμβάνουν επιχορήγηση από το ταμείο του Δήμου Ρεθύμνου, συνολικού ύψους 250.000 ευρώ, προκείμενου να πληρώνονται οι λογαριασμοί νερού και ρεύματος των σχολείων. Σε διαφορετική περίπτωση, όπως ανέφερε ο πρόεδρος των σχολικών επιτροπών, δεν μπορούν να τα βγάλουν πέρα. Ωστόσο η κάλυψη των παραπάνω λογαριασμών αποτελεί υποχρέωση του υπουργείου Εσωτερικών και όχι του δήμου Ρεθύμνου, ο οποίος απλώς συνδράμει προκειμένου να μπορέσουν να λειτουργήσουν τα σχολεία.
Παρά τις επανειλημμένες έγγραφες αιτήσεις του δήμου προς τα συναρμόδια υπουργεία για αύξηση της κρατικής επιχορήγησης, λόγω της αύξησης του μαθητικού πληθυσμού και των σχολικών μονάδων, δεν υπάρχει καμία απάντηση, την ίδια στιγμή που οι υποχρεώσεις του δήμου είναι αυξημένες με δεδομένο ότι ο μητροπολιτικός δήμος συντηρεί και σχολεία που απευθύνονται σε μαθητές όλου του νομού, όπως τα ΕΠΑΛ, τα ειδικά σχολεία, τα πειραματικά και το μουσικό, για τα οποία διεκδικεί οικονομική στήριξη από τους υπόλοιπους τέσσερις δήμους. Τα ειδικά σχολεία απαιτούν περισσότερα χρήματα λόγω και των εργαστηρίων που λειτουργούν σε αυτά.
Φέτος στον μητροπολιτικό δήμο λειτουργούν επιπλέον πέντε νέα σχολεία (Αρσάνειο Γυμνάσιο – Λύκειο, Γυμνάσιο – Λύκειο Ατσιποπούλου, Ειδικό Επαγγελματικό Λύκειο) που σημαίνει αύξηση των επιφανειών, αλλά και αύξηση των απαιτήσεων για την εύρυθμη λειτουργία τους.
Ο πρόεδρος των σχολικών επιτροπών του δήμου Ρεθύμνης Γιώργος Γεωργαλής επισημαίνει ότι πρέπει το υπουργείο να διπλασιάσει τη χρηματοδότηση προς τον μητροπολιτικό δήμο, καθώς με τα σημερινά δεδομένα οι επιτροπές αδυνατούν να ανταπεξέλθουν στις υποχρεώσεις τους. Όπως μάλιστα είπε ο δήμαρχος προσανατολίζεται να θέσει το θέμα στη διάρκεια του αναπτυξιακού συνεδρίου που θα πραγματοποιηθεί στις 20 και 21 Σεπτεμβρίου στο Ηράκλειο.
Σε σχετικές δηλώσεις του τόνισε χαρακτηριστικά: «Η δόση που εστάλη χθες από το υπουργείο Εσωτερικών αφ’ ενός ήρθε καθυστερημένα και αφ’ ετέρου είναι αυξημένη μόλις κατά 8.000 ευρώ. Η κατανομή από το ΥΠΕΣ έγινε σύμφωνα με τα στοιχεία του 2014-2015 της ΕΛ.ΣΤΑΤ. Αυτά τα στοιχεία λοιπόν ενώ έπρεπε να είναι επικαιροποιημένα, είναι παλιά και σ’ αυτά δεν περιλαμβάνονται τα καινούρια σχολεία. Υποθέτω ότι η μικρή αυτή αύξηση αφορά τα σχολεία που απευθύνονται σε παιδιά από όλο τον νομό. Εμείς ζητούσαμε από το υπουργείο 30% αύξηση, αλλά αυτή η κατανομή δείχνει ότι η αύξηση είναι μικρότερη του 10%. Αυτά τα χρήματα αφορούν στα λειτουργικά έξοδα των σχολείων. Παίρνουμε κάθε χρόνο τέσσερις δόσεις, αυτή είναι η τρίτη δόση για αγορά γραφικής ύλης, ειδών καθαρισμού, πετρέλαιο, ρεύμα, νερό, τηλέφωνα, μικροεργασίες, μικροσυντηρήσεις. Η πραγματικότητα είναι ότι δεν θα μπορούσαμε να λειτουργήσουμε τα σχολεία αν δεν λαμβάναμε και επιχορήγηση από τον δήμο περίπου 250.000 ευρώ. Μόνο για το πετρέλαιο 140-150.000, για τα 85 σχολεία του Ρεθύμνου».
Σημειώνεται ότι συνολικά το ΥΠΕΣ για τις λειτουργικές ανάγκες των σχολείων της χώρας κατένειμε το ποσό των 25 εκ. ευρώ.
Αναλυτικά η κατανομή στους δήμους του Ρεθύμνου έχει ως εξής:
Δήμος Ρεθύμνου: 131.240 ευρώ
Δήμος Μυλοποτάμου: 44,360 ευρώ
Δήμος Ανωγείων: 9.110 ευρώ
Δήμος Αγίου Βασιλείου: 21.460 ευρώ
Εν τω μεταξύ, όπως αναφέρει ο κ. Γεωργαλής, ολοκληρώνονται και οι απαραίτητες παρεμβάσεις που είναι σε εξέλιξη τις τελευταίες ημέρες στα σχολικά συγκροτήματα του δήμου, προκειμένου να υποδεχτούν τους μαθητές τη Δευτέρα όποτε και θα χτυπήσει το πρώτο κουδούνι για τη φετινή σχολική χρονιά.
Απλήρωτες παραμένουν οι σχολικές καθαρίστριες
Σε ότι αφορά τις 90 καθαρίστριες του μητροπολιτικού δήμου -δέκα μόνιμες και 80 με συμβάσεις έργου- έχουν πληρωθεί με χρήματα του δήμου, όπως ανέφερε ο κ. Γεωργαλής, αφού το κράτος έχει καθυστερήσει για μια ακόμα φορά να είναι συνεπές στις υποχρεώσεις του απέναντι στις καθαρίστριες.
«Το υπουργείο Παιδείας μάς χρωστά χρήματα τριών μηνών από πέρυσι τον Απρίλιο για την καταβολή της μισθοδοσίας των καθαριστριών, τις οποίες εμείς για μια ακόμα φορά πληρώσαμε με χρήματα των σχολικών επιτροπών για να μην τις αφήσουμε απλήρωτες. Τώρα περιμένουμε από το υπουργείο τόσο τα χρωστούμενα, όσο και την πρώτη δόση για τη νέα σχολική χρονιά».