Μπορεί τα ποσοστά ανακύκλωσης τα τελευταία χρόνια να καταγράφουν αυξητικές τάσεις στον μητροπολιτικό δήμο Ρεθύμνου, αποδεικνύοντας πως οι Ρεθεμνιώτες ανταποκρίνονται σε δράσεις που έχουν να κάνουν με την προστασία του περιβάλλοντος, ωστόσο η εικόνα της πόλης σε πολλά σημεία παραμένει προβληματική. Η ασυνειδησία εκ μέρους μερίδας πολιτών αλλά και επαγγελματιών που εναποθέτουν τα απορρίμματα τους έξω από τους κάδους ή σε άλλα σημεία χωρίς να κάνουν προηγουμένως σωστή διαχείριση, έχει ως αποτέλεσμα η εικόνα της πόλης να μην είναι καλή και μάλιστα στη διάρκεια της τουριστικής περιόδου.
Δεν είναι λίγες οι φορές που οι επισκέπτες μας εκφράζουν τη δυσαρέσκεια τους για τη δυσοσμία ή τα πεταμένα σκουπίδια στους δρόμους ή ακόμα και τις σακούλες σκουπιδιών που είναι παρατημένες σε διάφορα σημεία. Το μεγαλύτερο πρόβλημα εντοπίζεται τη φετινή χρονιά στην παλιά πόλη, όπου κάτοικοι και επαγγελματίες φαίνεται να μην έχουν συμμορφωθεί απόλυτα με το σύστημα αποκομιδής των απορριμμάτων και τον κανονισμό που ισχύει στην περιοχή τους, παρά την εκστρατεία ενημέρωσης που έγινε στις αρχές της σεζόν με διανομή φυλλαδίων. Αρνητική είναι και η εικόνα έξω από σούπερ μάρκετ και άλλες επιχειρήσεις όπως ιχθυοπωλεία όπου, όπως ανέφερε μιλώντας στα «Ρ.Ν.» η διευθύντρια της Υπηρεσίας καθαριότητας Νικολέτα Γκολφινοπούλου, έχουν επιβληθεί πρόστιμα. Εν τω μεταξύ, όπως πολλές φορές έχουν αναφέρει σε σχετικά ρεπορτάζ τους τα «Ρ.Ν.» μέχρι και σήμερα παρατηρούνται φαινόμενα ασυνειδησίας εκ μέρους πολιτών, που τοποθετούν σκουπίδια κάθε λογής στους κάδους της ανακύκλωσης, με αποτέλεσμα να καταστρέφουν το περιεχόμενο που βρισκόταν ήδη εκεί.
«Στην παλιά πόλη κάναμε εκ νέου ενημέρωση στους κατοίκους και τους επαγγελματίες για το σύστημα αποκομιδής των απορριμμάτων τις ημέρες και τις ώρες που περνά ο εργολάβος. Υπάρχει μια βελτίωση της εικόνας, όχι όμως στον βαθμό που θα θέλαμε. Υπάρχουν ακόμα σακούλες έξω από τα εγκαταλελειμμένα σπίτια και δεν γνωρίζουμε ποιος το κάνει. Δυστυχώς έχουμε παράπονα και μάλιστα στο ιστορικό κέντρο που είναι ένα σημείο που γίνεται καθημερινά πόλος έλξης για χιλιάδες επισκέπτες και αποτελεί τη «βιτρίνα» της πόλης μας. Εμείς από την πλευρά μας έχουμε ήδη τοποθετήσει μικρά καλαθάκια στους δρόμους της παλιάς και της νέας πόλης, ώστε να διατηρούνται οι δρόμοι καθαροί, ενώ έχουμε παραγγείλει επιπλέον εκατό, τα οποία σε συνεργασία με τον Εμπορικό Σύλλογο θα τα τοποθετήσουμε σε διάφορα σημεία. Ζητούμε την κατανόηση των εμπόρων γιατί αντιμετωπίσουμε πρόβλημα καθώς οι επιχειρηματίες δεν θέλουν τα καλαθάκια μπροστά από τις επιχειρήσεις τους. Όμως θεωρούμε ότι είναι περισσότερο ενοχλητικό τα πεταμένα σκουπίδια στους δρόμους παρά τα καλαθάκια» ανέφερε χαρακτηριστικά η κ. Γκολφινοπούλου.
Η συνεργασία των δημοτών και η ευαισθησία τους απέναντι στο μεγάλο ζήτημα της διαχείρισης των απορριμμάτων είναι απαραίτητη δηλώνει η κ. Γκολφινοπούλου προκειμένου η πόλη να διατηρηθεί καθαρή.
Όπως λέει από πλευράς υπηρεσίας καταβάλλεται κάθε δυνατή προσπάθεια ώστε να ανταποκρίνεται στις αυξημένες ανάγκες των δημοτών και των επισκεπτών. Το προσωπικό όπως αναφέρει που υπάρχει αυτή την περίοδο είναι αρκετό και καταβάλλει υπεράνθρωπες προσπάθειες για να διατηρηθεί η πόλη καθαρή». Εμείς και τις αργίες και τα Σαββατοκύριακα έχουμε δρομολόγια. Όμως τα περιθώρια βελτίωσης είναι ακόμα πολλά. Ζητάμε τη συνεργασία και την κατανόηση των πολιτών να είναι περισσότερο ευαισθητοποιημένοι, να κάνουν διαλογή στην πηγή και στους επιχειρηματίες να αντιμετωπίζουν με ορθό τρόπο τα απορρίμματα τους» τόνισε.
Η ανακύκλωση άλλωστε αποτελεί δείγμα πολιτισμού. Ο στόχος του Δήμου Ρεθύμνου και της αρμόδιας υπηρεσίας Καθαριότητας, είναι να μειωθούν τα σύμμεικτα απορρίμματα που φτάνουν στο ΧΥΤΑ Αμαρίου γι’ αυτό και επενδύει σε ενέργειες και δράσεις που αφορούν εκστρατείες ενημέρωσης σε σχολεία, αλλά και σε τοπικές κοινότητες προκειμένου με τον τρόπο αυτό να καλλιεργηθεί ή να ενισχυθεί η περιβαλλοντική συνείδηση και η ανάγκη επαναχρησιμοποίησης των υλικών. Για τον λόγο αυτό άλλωστε η ανακύκλωση εκτός από πλαστικό και χαρτί έχει επεκταθεί σε γυαλί με εδικούς κάδους να έχουν τοποθετηθεί σε αρκετά σημεία της πόλης.
Στο μεταξύ στα πλαίσια της προσπάθειας μείωσης των απορριμμάτων που καταλήγουν σε ΧΥΤΑ, όπως ορίζει ο Περιφερειακός, ο Εθνικός Σχεδιασμός καθώς και οι Κανονισμοί της Ε.Ε., η διεύθυνση Καθαριότητας του Δήμου έχει τοποθετήσει κάδους ανακύκλωσης μικρών ηλεκτρικών / ηλεκτρονικών συσκευών και ειδικούς κάδους για ανακύκλωση λαμπτήρων.
Παράλληλα σχεδιάζεται να τοποθετηθούν κάδοι ανακύκλωσης ρούχων. Τα φθαρμένα ρούχα που θα συλλέγονται στους κάδους θα επεξεργάζονται και θα επαναχρησιμοποιούνται τα υλικά από τα οποία κατασκευάστηκαν. Οι πολίτες θα έχουν τη δυνατότητα με το πρόγραμμα ανακύκλωσης ρουχισμού να τοποθετούν τα άχρηστα και παλιά είδη ρουχισμού στους ειδικούς κάδους (και όχι στους κάδους απορριμμάτων που καταλήγουν στους ΧΥΤΑ).
Η διευθύντρια της υπηρεσίας Καθαριότητας εμφανίστηκε ικανοποιημένη από την άνοδο της ανακύκλωσης όμως σε καμία περίπτωση όπως τονίζει δεν πρέπει να υπάρξει εφησυχασμός.
«Σύμφωνα με τα στοιχεία της υπηρεσίας μας το πρώτο πεντάμηνο του έτους (δηλαδή Ιανουάριο-Μάιο) έχουμε μια αύξηση της τάξεως των 100 κιλών, δηλαδή μέχρι τον Μάιο του 2016 είχαμε 1.800 κιλά από τους μπλε κάδους (χαρτί, πλαστικό και μέταλλο) ενώ μέχρι τον Μάιο του 2017 1932,6. Η πορεία είναι αυξητική τα τελευταία χρόνια και αναλογικά κάθε χρόνο έχουμε 200 κιλά επιπλέον, εκτιμώ ότι φέτος θα ξεπεράσουμε την αναλογία αυτή και ίσως μεγαλώσουμε τη διαφορά αυτή στα 250 κιλά. Σίγουρα η ευαισθητοποίηση του κόσμου έχει αυξηθεί ωστόσο υπάρχουν ακόμα περιθώρια βελτίωσης και από πλευράς πολιτών και από πλευράς υπηρεσίας γι’ αυτό και δεν πρέπει να υπάρχει εφησυχασμός. Περιμένουμε την προμήθεια ενός ακόμα πράκτορα που θα μεταφέρει τα ανακυκλώσιμα υλικά στο εργοστάσιο της ΔΕΔΙΣΑ Χανίων που θεωρούμε ότι θα διευκολύνει αρκετά το έργο της υπηρεσίας μας. Στους στόχους μας είναι η επέκταση των μπλε κάδων σε όσο το δυνατόν περισσότερους οικισμούς. Σαν υπηρεσία αντιμετωπίζουμε κάποια τεχνικά προβλήματα σε ότι αφορά τις βλάβες των απορριμματοφόρων που έχουν ως αποτέλεσμα πολλές φορές το πρόγραμμα να πηγαίνει πίσω. Σε ότι αφορά τους πολίτες υπάρχουν προβλήματα ακόμα, τα οποία προσπαθούμε να αντιμετωπίσουμε και να περιορίσουμε τα φαινόμενα όπου πολίτες εναποθέτουν σύμμεικτα απορρίμματα σε κάδους ανακύκλωσης» ανέφερε.
Στο επίκεντρο τα «πράσινα σημεία»
Εν τω μεταξύ τη χρηματοδότηση του έργου κατασκευής του Σταθμού Μεταφόρτωσης στην περιοχή Τρία Μοναστήρια στον Βρύσσινα Ρέθυμνου αναμένει ο δήμος, προκειμένου να υλοποιήσει την πρώτη φάση που αφορά στο Τοπικό Σχέδιο Διαχείρισης Απορριμμάτων, όπως αυτό προβλέπεται στον περιφερειακό και εθνικό σχεδιασμό.
Η μελέτη που εκπονήθηκε από τον δήμο Ρεθύμνου έχει κατατεθεί στον αρμόδιο φορέα του νησιού, τον ΕΣΔΑΚ, ο οποίος με τη σειρά του υπέβαλλε τον φάκελο στο αρμόδιο υπουργείο Περιβάλλοντος, διεκδικώντας χρηματοδότηση συνολικού ύψους 2.2 εκ ευρώ από το ευρωπαϊκό πρόγραμμα ΕΠΠΕΡΑΑ.
Παράλληλα μηχανικοί του δήμου ξεκινούν τις διαδικασίες για τη μελέτη που αφορά στο δεύτερο σκέλος του σχεδίου διαχείρισης απορριμμάτων, αυτό που αφορά τα πράσινα σημεία.
Υπενθυμίζεται ότι για τον Δήμο Ρεθύμνου το τοπικό σχέδιο διαχείρισης προβλέπει επί της ουσίας τρία μεγάλα έργα: α) Ένα Σταθμό Μεταφόρτωσης, ο οποίος βάσει του ΓΠΣ έχει χωροθετηθεί σε οικοπεδικό χώρο 4,5 στρεμμάτων του Δήμου στην περιοχή Τρία Μοναστήρια, δίπλα από το δημοτικό Νεκροταφείο, όπου εκεί θα μεταφέρονται αρχικά τα απορρίμματα και θα συμπιέζονται για να οδηγούνται στη συνέχεια στο ΧΥΤΑ β) «Πράσινα» σημεία –2 μεγάλα και 8 μικρά– στα οποία θα γίνεται διαχωρισμός των απορριμμάτων και γ) διαλογή στην πηγή, δηλαδή διαχωρισμός όλων των απορριμμάτων ανά κατηγορία, έτσι ώστε να μειώνεται ο όγκος των σύμμεικτων, που θα καταλήγουν στον ΧΥΤΑ.
Έναν από τους βασικούς στόχους του Ενιαίου Συνδέσμου Διαχείρισης Απορριμμάτων Κρήτης αποτελεί ο σχεδιασμός και η ανάπτυξη των Πράσινων Σημείων. Τα Πράσινα Σημεία είναι καλαίσθητοι χώροι με εύκολη προσβασιμότητα, κατάλληλη υποδομή και εξοπλισμό, ώστε οι πολίτες να μπορούν να εναποθέτουν χρησιμοποιημένα αντικείμενα που μέχρι σήμερα κατέληγαν στους ΧΥΤΑ (βιβλία, παιχνίδια, έπιπλα, κ.α.) αλλά και άλλα ανακυκλώσιμα είδη (χαρτί, γυαλί, μέταλλα, πλαστικά, υφάσματα, ηλεκτρικό και ηλεκτρονικό εξοπλισμό κ.λπ.), με στόχο να προωθηθούν για επαναχρησιμοποίηση ή ανακύκλωση. Τις επόμενες ημέρες θα πραγματοποιηθεί συνάντηση της τεχνικής υπηρεσίας με την υπηρεσία καθαριότητας για να δρομολογηθούν οι απαραίτητες διαδικασίες.
Σημειώνεται ότι μέχρι το τέλος του 2017 το υπουργείο Περιβάλλοντος και Ενέργειας θα ζητήσει από τους δήμους να δρομολογήσουν δραστηριότητες για διπλασιασμό της απόδοσής τους στην ανακύκλωση, ώστε να οδηγήσουν ουσιαστικά αυτοί το άρμα της κοινωνίας μηδενικών αποβλήτων. Αυτό γνωστοποίησε ο αναπληρωτής υπουργός Ενέργειας και Περιβάλλοντος, Σωκράτης Φάμελλος. Στο πλαίσιο αυτό, όπως είπε, θα δημιουργηθεί ένα νέο χρηματοδοτικό εργαλείο στο ΕΣΠΑ, το οποίο θα προκηρυχθεί τις επόμενες μέρες, ώστε να υπάρχουν 10 εκατομμύρια ευρώ επιπλέον για τεχνική βοήθεια στους δήμους, προκειμένου να κάνουν εφαρμοστέα τα τοπικά σχέδια διαχείρισης απορριμμάτων.
Επιπλέον ο κ. Φάμελλος σημείωσε ότι οι πολίτες θα επιβραβεύονται ή δεν θα επιβαρύνονται ανάλογα με το πόση ανακύκλωση κάνουν, οι ΔΕΥΑ και οι φορείς νερού πρέπει να φτιάξουν τιμολόγια με μηδενική χρέωση νερού για όποιον κάνει οικονομία νερού στο σπίτι του, οι φορείς διαχείρισης αποβλήτων θα πρέπει να έχουν διαφορετικά τιμολόγια ανάλογα με τις χρήσεις του νερού, ενώ σε επόμενο νόμο που ετοιμάζεται προβλέπεται ότι θα μπορούν οι δήμοι να εμπορεύονται υλικά που προκύπτουν από τα πράσινα σημεία και ενέργεια που προκύπτει από το βιοαέριο.