Ο προβληματισμός είναι διάχυτος πλέον στο στρατόπεδο της Επισκοπής για την εξέλιξη των πραγμάτων στη μικρή διάρκεια των πλέι άουτ. Φυσικό κι επόμενο ήταν, οι άνθρωποι των «γυπαετών» να δεχθούν με βαριά καρδιά την ήττα αλλά και τον τρόπο με τον οποίο ήρθε αυτό το 0-2 από την Καλλιθέα μέσα στο ΔΑΚ Γάλλου.
Επίσης, καθόλου εύκολο δεν ήταν να χωνέψουν οι φίλαθλοι που βρέθηκαν στο γήπεδο μα κυρίως ο πρόεδρος της ΠΑΕ, Μιχάλης Νικολιδάκης, ο οποίος έχει επενδύσει τόσα σ’ αυτή την ομάδα.
Στους διαδρόμους ΔΑΚ Γάλλου, ωρυόταν για το γεγονός ότι σε μια τόσο δύσκολη στιγμή, η αστυνομία στο φόβο οποιουδήποτε επεισοδίου, δεν τον άφηνε να εισέλθει στοv χώρο των αποδυτηρίων, αλλά όπως ο ίδιος διεμήνυε, το μόνο που ήθελε ήταν να φωνάξει, να ξεσπάσει και να αποχωρήσει. Αυτό έκανε στο τέλος κι αποχώρησε, χωρίς ν’ αναφερθεί προσωπικά σε κάποιο πρόσωπο συγκεκριμένα (αντίπαλο, παίκτη του, προπονητή ή διαιτητή). Απαρηγόρητος ως ήταν, προτίμησε ν’ απομακρυνθεί και να σκεφτεί την επόμενη μέρα.
Απαρηγόρητος και ο πρόεδρος Μιχάλης Νικολιδάκης
Η επόμενη μέρα, πράγματι, ήταν πιο ξεκάθαρη. Ερωτηθείς ο Μιχάλης Νικολιδάκης, για το αν πράγματι η ομάδα του οδεύει προς τη Γ’ Εθνική μετά κι από την ήττα με την Καλλιθέα, δεν κρύφτηκε πίσω από τα λόγια του αναφέροντας μεταξύ άλλων ότι, η Επισκοπή θα κάνει τον σχετικό προγραμματισμό, αλλά έχει τις βάσεις, για να πρωταγωνιστήσει και να επιστρέψει στη Φτουμπολ Λιγκ. «Αν θέλουμε να είμαστε ρεαλιστές και μιλώντας ουσιαστικά, η ομάδα προφανώς περνάει στην Γ’ Εθνική. Επειδή όμως εμείς δεν έχουμε μάθει να παρατάμε τα όπλα, σαφώς και θα συνεχίσουμε να δίνουμε τη μάχη μέχρι τέλους. Η ομάδα θα σχεδιαστεί πλέον για τη Γ’ Εθνική».
Κατόπιν, ο Επισκοπιανός πρόεδρος διαβεβαίωσε, αφενός ότι υπάρχει επόμενη μέρα, στον Σύλλογο αφετέρου, ξεκαθάρισε, στο θέμα που ο κ. Βέλιτς άφησε ανοιχτό (βλ. δηλώσεις σελ. 18), ότι θα συνεχίσουν τη συνεργασία τους σίγουρα, μέχρι το τέλος της σεζόν.
«Έχουμε φροντίσει για την επόμενη μέρα της Επισκοπής, γιατί υπάρχουν στέρεες βάσεις. Έχει σωστό οικοδόμημα και σίγουρο μέλλον. Βέβαιο είναι επίσης, ότι ο Γιάσμικο Βέλιτς συνεχίζει στην ομάδα μέχρι και το τέλος των πλέι-άουτ».
Με απώλειες στο Μενίδι
Με αρκετές αλλαγές αναχώρησε χθες η αποστολή της Επισκοπή, για την Αθήνα προκειμένου να δώσει ένα ακόμη ματς στη σειρά των πλέι-άουτ που διεξάγονται αυτή την περίοδο. Με την… ψυχή στα πόδια μετά το νέο αρνητικό αποτέλεσμα απέναντι στην Καλλιθέα, οι Ρεθεμνιώτες θα ριχτούν σε μια νέα μάχη, αυτή τη φορά κόντρα στον Αχαρναϊκό στο γήπεδο του Μενιδίου.
Στα «πιτς» λοιπόν πέρασαν και τελικώς έμειναν οι Γιώργος Νικόλτσης, Νίκος Μποτωνάκης και Γιάννης Βιτώρος. Ο πρώτος υπέστη μια διάταση στον αριστερό προσαγωγό, ο δεύτερος αποχώρησε με πόνους στη μέση (οσφυαλγία) κι ο τρίτος συγκρούστηκε με αντίπαλό του, γόνατο με γόνατο. Χθες έκανε μαγνητική τομογραφία και τ’ αποτελέσματα αναμένονται αύριο.
Στο μεταξύ, χθες, η ΚΕΔ/ΕΠΟ ανακοίνωσε τις τετράδες των διαιτητών για την 4η αγωνιστική:
Τετάρτη 13 Μαΐου
(17:30, Δημ. Κρανιδίου)
Ερμιονίδα Παναιγιάλειος
Διαιτητής: Παναγιωτόπουλος (Αιτ/νίας). Βοηθοί: Καλαμπόκης (Αιτ/νίας), Κωνσταντόπουλος (Κορινθίας). 4ος: Μπλάνας (Μεσσηνίας)
(17:30, Δημ. Αχαρνών)
Αχαρναϊκός Επισκοπή
Διαιτητής: Τζήλος (Λάρισας). Βοηθοί: Ντάλλας (Αθηνών), Κοτούλας (Σερρών). 4ος: Βάτσιος (Δυτ. Αττικής)
(17:30, Δημ. Ταύρου)
Καλλιθέα Ηρακλής Ψαχνών
Διαιτητής: Ι. Παπαδόπουλος (Μακεδονίας). Βοηθοί: Πάτρας (Μακεδονίας), Μπετσόγλου (Κορινθίας). 4ος: Κορδολαίμης (Αν. Αττικής)