Η Κινηματογραφική Λέσχη Ρεθύμνου (ΚΙΝ.ΛΕ.Ρ) συμμετέχει και φέτος στις προβολές του Διεθνούς Φεστιβάλ «Très Court», που πραγματοποιούνται σε περισσότερες από 80 πόλεις σε 28 χώρες, ταυτόχρονα. Στην Κρήτη η ημέρα των προβολών θα είναι η Δευτέρα 10 Ιουνίου και θα προβάλλονται την ίδια μέρα και ώρα, στο Ρέθυμνο, Αγ. Νικόλαο, Σητεία, Χανιά και Ηράκλειο.
Το κύριο χαρακτηριστικό του φεστιβάλ είναι η διεθνής ανταγωνιστικότητα. Πενήντα ταινίες μικρότερες των τεσσάρων λεπτών, αντιπροσωπεύουν τις καλύτερες και ειδικότερα τις μικρότερες της οπτικοακουστικής παγκόσμιας παραγωγής κάθε χρόνο.
Συμπεριλαμβάνονται όλα τα είδη: δράση, ντοκιμαντέρ, μουσική, κινούμενα σχέδια, βίντεο, κ.α.
Το Φεστιβάλ είναι διαγωνιστικό, με το κοινό και της Κρήτης να παρακολουθεί και να ψηφίζει συν διαμορφώνοντας το αποτέλεσμα αξιολογώντας τις ταινίες του προγράμματος.
Χώρος: Σινέ ΠΑΝΤΕΛΗΣ
Ώρα: 20.00 έως 22.00
Είσοδος: 5 €, για τα μέλη της ΚΙΝ.ΛΕ.Ρ., εκπαιδευτικούς, φοιτητές, μαθητές 3 €
Περισσότερες πληροφορίες: www.kinler.gr