Στο πλαίσιο των εορταστικών εκδηλώσεων του Σχολείου για την εθνική εορτή της 28ης Οκτωβρίου, στην προσπάθειά μας να αναδείξουμε την τοπική μας ιστορία, προβλήθηκε το ιστορικό ντοκιμαντέρ «Η Πυρπόληση των Γυναικών στην Καλή Συκιά από Γερμανούς Ναζί».
Το ντοκιμαντέρ αυτό είναι μια συμπαραγωγή των Μανώλη Παντινάκη, δημοσιογράφου – συγγραφέα και του Γιάννη Κανελλάκη, δημοσιογράφου, οι οποίοι έχουν ασχοληθεί για πολλά χρόνια με την Γερμανική κυριαρχία στη Κρήτη και την αντίσταση των Κρητικών.
Οι μαθητές και τις μαθήτριές μας ανταποκρίθηκαν με ιδιαίτερο ενδιαφέρον και το υλικό αυτό έγινε αφορμή να αποκτήσουν πολλές γνώσεις επί του θέματος και να αναπτυχθεί ένας γόνιμος διάλογος.
Η προβολή του ντοκιμαντέρ ήταν μια ευγενική προσφορά των δημιουργών του, τους οποίους ευχαριστούμε από καρδιάς.
Για την εκπαιδευτική κοινότητα του 2ου ΕΠΑΛ Ρεθύμνου
Η Δ/ντρια,Δ. Αγγελιδάκη Πετσαγγουράκη