Η κινηματογραφική ομάδα του Πολιτιστικού Συλλόγου Ρεθύμνου, στο πλαίσιο του κύκλου προβολής ταινιών που προγραμμάτισε για φέτος, αφιερώνει τον μήνα Φεβρουάριο σε μουσικές βιογραφίας.
Σήμερα, Παρασκευή, στα γραφείο του Συλλόγου (Μοάτσου, πίσω από τα ΕΛ.ΤΑ.) στις 20:30 θα προβληθεί η ταινία «Cadillac Records», παραγωγής 2008.
Το «Cadillac Records», αφηγείται την ιστορία της μαύρης μουσικής των ’40s-’50s.
Η σκηνοθέτης Darnell Martin περιγράφει τη λάμψη και την παρακμή της δισκογραφικής εταιρείας «Chess» στην Αμερική (με αστέρια όπως Muddy Waters, Chuck Berry και Etta James). Αρχίζει με τη στρατολόγηση αποκλειστικά μαύρων από τον Λέοναρντ Τσες για την εταιρεία του, και τελειώνει με την κυριαρχία του (λευκού, πλέον) rock ‘n roll.
To «Cadillac Records» ακολουθεί τη δομή των πρόσφατων μουσικών βιογραφιών («Ray», «Walk the line», «Dreamgirls»). Πάντα πίσω από τη λαμπερή όψη υπάρχουν σκοτεινά σημεία-ναρκωτικά, εκμετάλλευση κ.τ.λ.
Ωστόσο, το κεντρικό πρόσωπο, ο Λέοναρντ Τσες (άχρωμος εδώ ο Adrien Brody) μένει μυστηριώδες. Στυγνός εκμεταλλευτής, που έδινε Cadillac στους σταρ και καρπωνόταν τα αμύθητα κέρδη τους; Ή μουσικόφιλος-businessman που τελικά ευεργετεί τους απείθαρχους τραγουδιστές του;
Η ταινία εκθέτει και τις δύο εκδοχές, χωρίς να παίρνει θέση.