κ. Γεώργιο Μελέτη, την Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Κρήτης και τους υπευθύνους Αγωγής Υγείας Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης ανά νομό.
Η δράση σχεδιάστηκε και υλοποιείται από την 7η Υγειονομική Περιφέρεια Κρήτης, υπό την εποπτεία του υποδιοικητή κ. Γιώργου Νεοφώτιστου, στο πλαίσιο της εφαρμογής δράσεων πρόληψης και προαγωγής υγείας στα σχολεία της χώρας, που υλοποιεί το υπουργείο Υγείας με στόχο την πρόληψη του καπνίσματος.
Συγκεκριμένα εκπαιδευτικές ημερίδες – ενημερωτικές ομιλίες με τίτλο «Προσπάθεια Εφαρμογής Πολιτικής μη Καπνίσματος στα Σχολεία», οι οποίες απευθύνονται σε εκπαιδευτικούς, θα πραγματοποιηθούν με ευθύνη της 7ης Υ.ΠΕ Κρήτης σε όλους τους νομούς της Κρήτης. Στο Ρέθυμνο η ημερίδα θα πραγματοποιηθεί στις 14 Φεβρουαρίου, ώρα 3:00-5:00 μ.μ., στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του 3ου Γυμνασίου.
Η θεματολογία των εκπαιδευτικών ομιλιών θα περιλαμβάνει πρόγραμμα εκπαίδευσης για το κάπνισμα στα σχολεία, τα ποσοστά εθισμού εφήβων και ενηλίκων στην Ελλάδα, τις επιπτώσεις του καπνίσματος, αντιμετώπισης της νόσου του καπνίσματος, τις θέσεις του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας για το Κάπνισμα, ενώ θα ακολουθήσει συζήτηση πάνω στο θέμα.
Μετά την ολοκλήρωση κάθε εκπαιδευτικής ομιλίας ανά νομό, εκπαιδευτικό υλικό θα παραχωρηθεί στους καθηγητές για την ενημέρωση των μαθητών στα σχολεία.
Κορωνοϊός: Οι ΗΠΑ ενέκριναν για επείγουσα χρήση το χάπι της Pfizer
Η ρυθμιστική αρχή υγείας των ΗΠΑ ενέκρινε για επείγουσα χρήση το χάπι της Pfizer για την Covid. Όπως μεταδίδει το...