Την ανέγερση νέων σχολικών μονάδων που θα στεγάσουν το Πρότυπο Πειραματικό Γυμνάσιο και Λύκειο του Ρεθύμνου σχεδιάζουν οι αρμόδιοι φορείς εξετάζοντας την προοπτική κατασκευής τους σε μια έκταση 80 συνολικά στρεμμάτων, που έχει δεσμευτεί εδώ και πάρα πολλά χρόνια στην Πανεπιστημιούπολη Γάλλου για να υλοποιηθεί ένα Πρότυπο Πειραματικό Νηπιαγωγείο.
Ήδη επί Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης είχε ξεκινήσει η διαδικασία της μελέτης συνολικού ύψους 600.000 ευρώ για την ανέγερση της μονάδας αυτής, που θα φιλοξενούσε περίπου 30 νήπια, ενώ ο προϋπολογισμός του συγκεκριμένου έργου είχε εκτιμηθεί περί τα 6 εκ. ευρώ. Ωστόσο η αρμόδια Διαχειριστική Αρχή της Περιφέρειας Κρήτης είχε κρίνει ασύμφορο και μη απαραίτητο το συγκεκριμένο έργο και έκτοτε γίνεται μια προσπάθεια ώστε ο χώρος αυτός αλλά και η μελέτη που υλοποιείται και που ήδη έχει πληρωθεί σε μεγάλο ποσοστό από την Αντιπεριφέρεια να μπορέσει να αξιοποιηθεί προκειμένου στη συγκεκριμένη περιοχή να κατασκευαστούν τα δυο Πρότυπα Πειραματικά Σχολεία Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.
Η πρόταση αυτή άλλωστε συμπεριλαμβάνεται στις θέσεις που ομόφωνα αποφάσισε πρόσφατα η Δημοτική Επιτροπή Παιδείας.
Σήμερα το μεσημέρι μάλιστα θα πραγματοποιηθεί συνάντηση της αντιπεριφερειάρχη Ρεθύμνου με τον αντιδήμαρχο Παιδείας, έναν εκπρόσωπο του Πανεπιστημίου Κρήτης και τους δυο διευθυντές του Πειραματικού Γυμνασίου και Λυκείου αντίστοιχα. Στη διάρκεια της συνάντησης πρέπει να ξεκαθαριστούν ζητήματα που μέχρι σήμερα είναι πολύπλοκα και σύνθετα και έχουν να κάνουν τόσο με την έκταση που έχει δεσμευτεί, αλλά και με το χαρακτηρισμό της, ο οποίος πρέπει να γίνει από το υπουργείο Παιδείας, με τα τοπογραφικά, αλλά και επίσημα ο Δήμος να καταθέσει τις θέσεις και τις προτάσεις του και από την πλευρά του Πανεπιστημίου να υπάρξει αντίστοιχη τοποθέτηση.
Σύμφωνα με την αντιπεριφερειάρχη Ρεθύμνου υπάρχουν σειρά ζητημάτων, τα οποία πρέπει να ξεκαθαριστούν τόσο από την πλευρά του Δήμου όσο και του Πανεπιστημίου για να μπορέσει στη συνέχεια η Αντιπεριφέρεια να δρομολογήσει αναλόγως τις σχετικές μελέτες που απαιτούνται για την κατασκευή των σχολείων.
Ειδικότερα, σε σχετικές δηλώσεις της η αντιπεριφερειάρχης Ρεθύμνου Μαίρη Λιονή ανέφερε: «Έχω καλέσει τον αντιδήμαρχο Παιδείας, εκπρόσωπο του πανεπιστημίου, καθώς και τους διευθυντές του Πρότυπου Πειραματικού Γυμνασίου και Λυκείου, ώστε να μας ξεκαθαρίσουν τι ακριβώς θέλουν από την Αντιπεριφέρεια. Υπήρχε μια μελέτη 600.000 ευρώ για την ανέγερση Νηπιαγωγείου σε έκταση που είχε παραχωρήσει το Πανεπιστημίο, ωστόσο η Διαχειριστική Αρχή έκρινε το έργο μη σκόπιμο να γίνει, καθώς το θεωρούσε πολύ ακριβό. Τους είχα πει από τότε -επειδή εμείς αποπληρώνουμε ακόμα την μελέτη αυτή -να μας ξεκαθαρίσει ο Δήμος αν θέλει να κάνουμε αντί για Νηπιαγωγείο ένα πρότυπο Πειραματικό Γυμνάσιο-Λύκειο ή το ένα ή το άλλο. Να μας καταθέσουν εγγράφως τι είναι αυτό που θέλουν, γιατί θα πρέπει να υπάρχει χαρακτηρισμός του χώρου και από το αρμόδιο υπουργείο Παιδείας. Χρειάζεται να ληφθεί απόφαση από το Δημοτικό Συμβούλιο και την Σύγκλητο του Πανεπιστημίου Κρήτης, ώστε να έχουμε στα χέρια μας συγκεκριμένα τοπογραφικά και συγκεκριμένες προστασίες για να μπορέσουμε να δρομολογήσουμε τις μελέτες. Εμείς σαν Αντιπεριφέρεια είμαστε διατεθειμένοι να βοηθήσουμε προς αυτή την κατεύθυνση. Χρειαζόμαστε όμως συγκεκριμένες απαντήσεις και προτάσεις για να ξέρουμε τι θα ζητήσουμε από τους μελετητές».
Από την πλευρά του ο αντιδήμαρχος Παιδείας Γεωργαλής τόνισε πως θα ζητηθεί από την Αντιπεριφέρεια να αναλάβουν τις μελέτες για τη κατασκευή ενός Πρότυπου Πειραματικού Γυμνασίου-Λυκείου: «Θα έχουμε συνάντηση σήμερα με την αντιπεριφερειάρχη προκειμένου να δούμε αν μπορεί η Αντιπεριφέρεια να κάνει τη μελέτη για την κατασκευή των δυο πρότυπων σχολείων στα 80 στρέμματα που έχουν εξασφαλιστεί στην Πανεπιστημιούπολη Γάλλου».
Με το νέο έτος οι μελέτες για τα επαγγελματικά σχολεία
Εν τω μεταξύ σύμφωνα με τον αντιδήμαρχο Παιδείας μέσα στο νέο έτος θα πιάσει δουλειά ο μηχανικός του Δήμου προκειμένου να ξεκινήσουν και οι μελέτες που αφορούν στην κατασκευή Επαγγελματικών Λυκείων με βάση και την πρόταση της ΕΛΤΕΕΡ (Ένωση Λειτουργών Τεχνικής Εκπαίδευσης Ρεθύμνου), η οποία ομόφωνα έγινε δεκτή από τη Δημοτική Επιτροπή Παιδείας.
Υπενθυμίζεται ότι σύμφωνα με αυτή, μεταξύ άλλων, προβλέπεται η ίδρυση και λειτουργία Πρότυπου Επαγγελματικού Λυκείου, η ανέγερση του 2ου ΕΠΑΛ που σήμερα συστεγάζεται προσωρινά με το 1ο ΕΠΑΛ, στο οικόπεδο του Δήμου στην τοποθεσία «Νησί», μαζί με το Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο, και το Εργαστήριο Ειδικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης Ρεθύμνου, καθώς και το ΣΕΚ.
Υπενθυμίζεται ότι στο οικόπεδο στην τοποθεσία «Νησί» με απόφαση του Δημοτικού Συμβουλίου, έχει προβλεφθεί έκταση 35 στρεμμάτων, για δομές εκπαίδευσης. Αυτό που ουσιαστικά συμφωνήθηκε ήταν άμεσα να ξεκινήσουν και να τρέξουν οι γραφειοκρατικές διαδικασίες που απαιτούνται για τον αποχαρακτηρισμό της έκτασης κ.τ.λ. και να αρχίσουν οι μελέτες την αξιοποίηση του χώρου με την ίδρυση των μονάδων τεχνικής εκπαίδευσης, ώστε ο φάκελος με τις αδειοδοτήσεις και όλα όσα χρειάζονται να είναι πλήρης και έτοιμος και να μπορέσει ο Δήμος να διεκδικήσει ευρωπαϊκή χρηματοδότηση από κάποιο πρόγραμμα.
Σύμφωνα με τον αντιδήμαρχο Παιδείας μπορεί η υλοποίηση να είναι μακροπρόθεσμη, ωστόσο χρειάζονται σειρά διαδικασιών, που πρέπει να γίνουν από σήμερα γι’ αυτό, όπως είπε, η συγκεκριμένη απόφαση της Δημοτικής Επιτροπής θα τεθεί προς ψήφιση στην Εκτελεστική Επιτροπή και ενδεχομένως και στο Δημοτικό Συμβούλιο, ώστε να προχωρήσουν το ταχύτερο δυνατόν οι απαιτούμενες ενέργειες.
Ιστοσελίδα απέκτησε ο Σύλλογος Γονέων του 1ου Γυμνασίου
O Σύλλογος Γονέων του 1ου Γυμνασίου Ρεθύμνου, δημιούργησε τη δική του ιστοσελίδα gonios.org. Σε σχετική ανακοίνωσή του, και προκειμένου να ενημερωθούν τα μέλη του, το Δ.Σ. του Συλλόγου αναφέρει:
«Ο Σύλλογός μας απέκτησε την ιστοσελίδα του gonios.org.
Στόχος μας είναι να αναρτούμε τις ενέργειες του Διοικητικού Συμβουλίου και τις δράσεις του, ώστε να είσαστε διαρκώς ενημερωμένοι. Επί πλέον μέσα από την ιστοσελίδα μπορείτε να στέλνετε τις απόψεις σας και τους προβληματισμούς σας. Η άποψή σας είναι σημαντική, για οποιοδήποτε θέμα αφόρα στην καλύτερη λειτουργία του φορέα μας, στις δράσεις του και τις πρωτοβουλίες του. Επίσης θέματα που αφορούν στην καλύτερη λειτουργία του σχολείου μας, ή στην καλυτέρευση των συνθηκών του, μας αφορούν. Μην ξεχνάτε τα προβλήματά μας είναι κοινά! Άρα πρέπει να ανταλλάσουμε τις απόψεις μας. Γιατί τελικά όλοι μαζί μπορούμε!! Η άποψή σας θα αναρτηθεί στην ιστοσελίδα μας μόνο εφόσον το επιθυμείτε επώνυμα ή ανώνυμα, διαφορετικά τα στοιχεία σας και το θέμα σας παραμένουν στο Δ.Σ. για τις παραπέρα ενέργειες του. Παράλληλα με τον ρόλο του συνδετικού κρίκου ανάμεσα στο σχολείο και τους γονείς ο Σύλλογος θα μπορούσε να καταστεί μοχλός ευρύτερης δημιουργικότητας και ανάπτυξης.
Κάντε εγγραφή και στείλτε μας τις ιδέες σας και ότι σας απασχολεί σε σχέση με τα παιδιά μας».