Αυξημένες είναι οι ανάγκες σχολικής στέγης στον μητροπολιτικό δήμο του Ρεθύμνου και οι ελπίδες για την κατασκευή νέων σχολικών συγκροτημάτων που θα εξασφαλίσουν την αξιοπρεπή στέγαση των μαθητών, στρέφονται πλέον στο νέο χρηματοδοτικό «εργαλείο» του ΕΣΠΑ.
Είναι χαρακτηριστικό πως για 33 χρόνια δεν κτίστηκε σχολείο Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης στην πόλη. Πάγια πρακτική, για την αποφυγή απογευματινής βάρδιας ήταν η τοποθέτηση προκάτ αιθουσών πάνω σε ταράτσες, αλλά και να συνωστίζονται σε χώρους χωρητικότητας 300 μαθητών, 500 ή 600 μαθητές. Λύση στο πρόβλημα, αλλά μόνο για την Γενική Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση θα δώσουν τα νέα σχολεία Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης που θα λειτουργήσουν στο σχολικό έτος 2015-2016 (Γυμνάσιο Ατσιποπούλου, Λύκειο Ατσιποπούλου, 4ο Γενικό Λύκειο, 5ο Γυμνάσιο Ρεθύμνου), τα οποία κατασκευάζονται με ευρωπαϊκά κονδύλια.
Την ίδια ώρα περίπου 12.000 ευρώ, είναι το ποσό που βαραίνει μηνιαίως τον Δήμο Ρεθύμνου από τα ενοίκια που καταβάλλει για τη μίσθωση επτά συνολικά χώρων στους οποίους λειτουργούν σχολεία.
Ο στόχος του μεγαλύτερου Δήμου του Νομού, είναι να μπορέσει να αξιοποιήσει το νέο χρηματοδοτικό «εργαλείο», να απορροφήσει το δυνατόν περισσότερα κονδύλια που θα αξιοποιηθούν στην ανέγερση τουλάχιστον δύο νέων Δημοτικών Σχολείων. Πρόκειται για το 2ο Δημοτικό Σχολείο Ατσιποπούλου, του οποίου ο φάκελος της μελέτης είναι πλήρης και έχει εξασφαλίσει όλες τις αδειοδοτήσεις και είναι έτοιμος προς ένταξη στο νέο ΕΣΠΑ. Επίσης στόχος του Δήμου είναι η εξεύρεση και αγορά κατάλληλου οικοπεδικού χώρου για την κατασκευή του 16ου Δημοτικού Σχολείου στην περιοχή του Μασταμπά, το οποίο σήμερα λειτουργεί σε λυόμενους χώρους.
Παράλληλα, στον προγραμματισμό του Δήμου, είναι η κατασκευή Επαγγελματικών Λυκείων με προοπτική αυτά να στεγαστούν σε οικοπεδικό χώρο στην τοποθεσία «Νησί» σε έκταση 35 στρεμμάτων, που έχει δεσμευτεί από τον Δήμο για τον σκοπό αυτό.
Την ιεράρχηση των προτεραιοτήτων του, αλλά και αναλυτική καταγραφή της υπάρχουσας κατάστασης σε ό,τι αφορά την κατασκευή νέων σχολείων, έχει ήδη αποτυπώσει και αποστείλει, όπως του ζητήθηκε, ο Δήμος Ρεθύμνου στην Ενδιάμεση Διαχειριστική Αρχή της Περιφέρειας Κρήτης, προκειμένου να προχωρήσει σε επίπεδο νησιού ο προγραμματισμός για την υποβολή των σχετικών προτάσεων στο νέο ΕΣΠΑ.
Ωστόσο τα κονδύλια για όλη την Κρήτη ανέρχονται στα 20 εκατ. ευρώ -ποσό πολύ μικρό αναλογικά με τις ανάγκες-για αυτό ο Δήμος Ρεθύμνου καλείται να «τρέξει» με γοργούς ρυθμούς, να ετοιμάσει και να ολοκληρώσει μελέτες για να μπορέσει να υποβάλλει τις προτάσεις του.
Σημειώνεται, ότι ο μητροπολιτικός δήμος στοχεύει στην εξασφάλιση ευρωπαϊκής χρηματοδότησης για τα σχολεία και από το πρόγραμμα ενεργειακής αναβάθμισης -ανακαίνισης κτιρίων.
Αναλυτικότερα :
Προτεραιότητα για τον Δήμο η κατασκευή δύο Δημοτικών Σχολείων
ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΝΕΟ ΕΣΠΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΧΟΛΙΚΗ ΣΤΕΓΗ
- Πρόκειται για το 2ο Δημοτικό Σχολείο Ατσιποπούλου και το 16ο Δ.Σ. της πόλης
Μόλις 20 εκατομμύρια ευρώ είναι ο προϋπολογισμός των ευρωπαϊκών κονδυλίων από το 5ο ΚΠΣ για την κατασκευή σχολείων στην Κρήτη. Ένα ποσό σημαντικά μειωμένο σε σχέση με την προηγούμενη χρηματοδοτική περίοδο, που δεν αφήνει πολλά περιθώρια αισιοδοξίας στους Δήμους. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο μητροπολιτικός δήμος του Νομού διεκδίκησε και εξασφάλισε 17 εκατ. ευρώ από το προηγούμενο ΕΣΠΑ και ήδη κατασκευάζονται τρία σχολικά συγκροτήματα-Γυμνάσιο-Λύκειο Ατσιποπούλου, Γυμνάσιο-Λύκειο Σφακάκι και το Δημοτικό Σχολείο Γερανίου.
Ωστόσο με δεδομένο τα λιγοστά κονδύλια η Ενδιάμεση Διαχειριστική Αρχή στο πλαίσιο του προγραμματισμού και της προετοιμασίας που γίνεται για να ξεκινήσουν οι προσκλήσεις του νέου προγράμματος, ζήτησε από τους Δήμους να προχωρήσουν την χαρτογράφηση των σχολικών υποδομών τους, αλλά και να ιεραρχήσουν τις ανάγκες τους για σχολική στέγη, προκειμένου στη συνέχεια τα στοιχεία αυτά να επεξεργαστούν και να τεθούν οι προτεραιότητες σε επίπεδο Κρήτης, για να ξεκινήσει η διαδικασία με τις προσκλήσεις και να ακολουθήσουν οι σχετικές εντάξεις έργων και απορρόφησης των κονδυλίων.
Για τον Δήμο Ρεθύμνου πρώτη προτεραιότητα σε ό,τι αφορά την σχολική στέγη, είναι η κατασκευή του 2ου Δημοτικού Σχολείου Ατσιποπούλου. Ένα έργο του οποίου η μελέτη είναι πλήρης και ολοκληρωμένη-ήδη από την περυσινή χρονιά, έχοντας λάβει τις απαραίτητες εγκρίσεις. Ο φάκελος του συγκεκριμένου σχολείου είχε κατατεθεί προς ένταξη και στο προηγούμενο ΕΣΠΑ -ενώ σε σχετικές δηλώσεις του και ο περιφερειάρχης Κρήτης, είχε καταστήσει σαφές πως το συγκριμένο έργο θα ενταχθεί στο νέο χρηματοδοτικό πρόγραμμα.
Ακολούθως ο Δήμος Ρεθύμνου θα διεκδικήσει την κατασκευή ενός δημοτικού σχολείου, μέσα στην πόλη του Ρεθύμνου. Πρόκειται για το 16ο Δημοτικό Σχολείο, στην περιοχή του Μασταμπά, που στεγάζεται σε λυόμενους χώρους. Το έργο αυτό και βρίσκεται στις πρώτες προτεραιότητες του Δήμου σε ό,τι αφορά τις μελέτες βρίσκεται πολυ πίσω δεδομένου ότι ο Δήμος αναζητά οικοπεδικό χώρο για να μπορέσει να προχωρήσει τις διαδικασίες.
Αναλυτικά, στο κείμενο που εστάλη από τον Δήμο Ρεθύμνου, μετά και τις σχετικές αποφάσεις που ελήφθησαν από την δημοτική Επιτροπή Παιδείας και την Εκτελεστική Επιτροπή αναφέρονται τα παρακάτω:
Ιεράρχηση προτεραιοτήτων για τον Δήμο Ρεθύμνου:
1. 2ο Δ.Σ. Ατσιποπούλου (9θέσιο)
• Στεγάζεται σε ιδιωτικό κτίριο ακατάλληλο για σχολείο.
• Ενοίκιο 3.000,00 ευρώ /μήνα
• Υπάρχει οικοδομική άδεια σε οικόπεδο 4.000 τ.μ. ιδιοκτησίας του Δήμου. (Πλήρης φάκελος)
Εκτιμώμενο κόστος κατασκευής 3,5 εκατομμύρια ευρώ.
2. 16ο Δ.Σ. Ρεθύμνου (9θέσιο)
• Στεγάζεται σε λυόμενες αίθουσες ακατάλληλες για σχολείο και είναι τοποθετημένες σε μικρή πλατεία, που βάσει του σχεδίου πόλης από αυτό το σημείο θα ξεκινήσει ο παρακαμπτήριος δρόμος της πόλης…
• Γίνονται προσπάθειες να βρεθεί κατάλληλο οικόπεδο στην περιοχή.
• Η μελέτη του σχολείου θα είναι η ίδια μ’ αυτή του 2ου Δ.Σ. Ατσιποπούλου.
3. Επαγγελματικά Λύκεια: Πρόταση του Δήμου Ρεθύμνης για κατασκευή των παρακάτω σχολείων:
2o Επαγγελματικό Λύκειο: Έχει ιδρυθεί με την απόφαση του Υπουργ. Παιδείας και Θρησκευμάτων. Θα στεγαστεί προσωρινά σε ιδιωτικό κτίριο ακατάλληλο για Επαγγελματικό Λύκειο. Δεν υπάρχουν χώροι για την ανάπτυξη εργαστηρίων. Το ενοίκιο είναι 5.400 ευρώ /μήνα.
Ε.Ε.Ε.Ε.Κ.: Στεγάζεται σε τέσσερις μικρές αίθουσες που ανήκουν στο Ειδικό Δημοτικό Σχολείο. Υπάρχουν προβλήματα στη λειτουργία και των δύο σχολείων, λόγω της συνύπαρξης. Δεν υπάρχουν χώροι για δημιουργία εργαστηρίων.
Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο: Αναμένεται το ΦEK ίδρυσής του. Παρά τις προσπάθειες του Δήμου δεν βρέθηκε κατάλληλος χώρος να στεγαστεί.
Πρότυπο Πειραματικό Επαγγελματικό Λύκειο: Έχει ζητηθεί από τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης η ίδρυσή του. Η Δημοτική Επιτροπή Παιδείας γνωμοδοτεί (ομόφωνα) προς το Δημοτικό Συμβούλιο για την ίδρυσή του.
2ο Σ.Ε.Κ.: Έχει ζητηθεί από την Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης η ίδρυσή του. Η λειτουργία του είναι απαραίτητη για τη λειτουργία των παραπάνω σχολείων.
Ο σχεδιασμός είναι να κατασκευαστούν στο χώρο 35 στρεμμάτων στην περιοχή «Νησί» (10 Km από το Κέντρο της πόλης).
Σε σημείο που έχουν πρόσβαση όλοι οι μαθητές του Νομού Ρεθύμνου.
• Με απόφαση του Δ.Σ. έχει δεσμευτεί χώρος 35 στρεμμάτων για τις παραπάνω δομές.
• Ο Δήμος διαθέτει στην περιοχή έκταση 240 στρεμμάτων.
• Το Δ.Σ. με ομόφωνη απόφασή του έχει αποφασίσει να προωθήσει στην παραπάνω περιοχή τη λειτουργία ενός Κέντρου Καινοτομίας της Έρευνας και της Εκπαίδευσης στον Τομέα των Νέων «Πράσινων Τεχνολογιών» (Σε συνεργασία με το Πολυτεχνείο και το ΤΕΙ Κρήτης).
Η λειτουργία των παραπάνω σχολείων εντάσσεται σε αυτή τη φιλοσοφία.
• Στη συγκεκριμένη περιοχή έχουν ξεκινήσει προμελέτες για τα παραπάνω σχολεία.
4. Πρότυπα Πειραματικά Σχολεία.
Αναλυτικά:
Πρότυπο Πειραματικό Γυμνάσιο:. Λειτουργεί σε εγκαταστάσεις του ΑΤΕΙ Ρεθύμνου (Τμήμα Ακουστικής Τεχνολογίας) και του 1ου ΕΠΑ.Λ. Το αμφιθέατρο είναι στον αύλειο χώρο του Γυμνασίου. Δημιουργούνται πολλά προβλήματα στη λειτουργία και των τριών δομών.
Πρότυπο Πειραματικό Λύκειο: Λειτουργεί σε εγκαταστάσεις του 1ου Γενικού Λυκείου. Δημιουργούνται πολλά προβλήματα λειτουργίας και των δύο σχολείων.
• Έχει παραχωρηθεί στο Δήμο Ρεθύμνης, από το Πανεπιστήμιο Κρήτης, χώρος 60 στρεμμάτων για την κατασκευή Πρότυπου Πειραματικού Γυμνασίου, Λυκείου, Νηπιαγωγείου και Δημοτικού.
• Ο Δήμος προτάσσει την κατασκευή:
α) Πρότυπου Πειραματικού Γυμνασίου
β) Πρότυπου Πειραματικού Λυκείου.
Τα παραπάνω σχολεία λειτουργούν σε χώρους που δεν ανταποκρίνονται στις ιδιαίτερες απαιτήσεις αυτών των σχολείων.
• Η Τεχνική Υπηρεσία της Περιφερειακής Ενότητας Ρεθύμνου, μετά από πρόταση της αντιπεριφερειάρχου κ. Μαίρης Λιονή, θα βοηθήσει στη σύνταξη μελέτης για το Πρότυπο -Πειραματικό Γυμνάσιο.
5. 1ο Γυμνάσιο, Μουσικό Σχολείο.
Πρόταση του Δήμου Ρεθύμνης για Κατασκευή των παρακάτω σχολείων:
1ο Γυμνάσιο Ρεθύμνου: Στεγάζεται σε κτίριο που διαθέτει πολλές και μικρές αίθουσες. Έχουν γίνει παρεμβάσεις για τη βελτίωση της στατικής του επάρκειας. Δεν είναι κατάλληλο για Γενικό Γυμνάσιο, αλλά είναι κατάλληλο για Μουσικό Γυμνάσιο-Λύκειο επειδή χρειάζεται πολλές-μικρές αίθουσες.
Μουσικό Γυμνάσιο-Λύκειο Ρεθύμνου: Στεγάζεται σε κτίριο του υπουργείου Εργασίας, Πρόνοιας και Κοινωνικών Ασφαλίσεων. Έχει σταλεί εξώδικο στο Δήμο Ρεθύμνης από φορέα που ανήκει στο παραπάνω υπουργείο για την ιδιόχρηση του κτιρίου και τη στέγαση του Μουσικού Σχολείου σε άλλο χώρο που πρέπει να βρει ο Δήμος.
Πρόταση του Δήμου Ρεθύμνης για μεταφορά του Μουσικού Γυμνασίου- Λυκείου στην περιοχή του Τίμιου Σταυρού και συνλειτουργία με το 1ο Γυμνάσιο Ρεθύμνου.
• Υπάρχει έγκριση για το τοπικό ρυμοτομικό.
• Έχουν ξεκινήσει αρχιτεκτονικές μελέτες από τον κ. Κελέκη Ευστάθιο.
• Υπάρχει προέγκριση του κτιριολογικού προγράμματος από το υπουργείο Παιδείας.
Εκτιμώμενο κόστος κατασκευής 8 εκατ. ευρώ.
6. Επέκταση Δ.Σ. Άδελε. Εκτιμώμενο κόστος κατασκευής 2 εκατ. ευρώ.
7. Επέκταση Δ.Σ. Επισκοπής. Εκτιμώμενο κόστος κατασκευής 1 εκατ. ευρώ.
8. Αγορά οικοπέδων και κατασκευή τουλάχιστον για 6 Νηπιαγωγεία: Εκτιμώμενο κόστος κατασκευής 2 εκατ. ευρώ.
Προγραμματισμός για τη βελτίωση-ενεργειακή αναβάθμιση των υπαρχόντων -Ιεράρχηση Δήμου Ρεθύμνης
1. 1ο ΕΠΑ.Λ-ΣΕΚ-ΙΕΚ -Κτίριο ΤΕΙ-Αίθουσες Πρότυπου Πειραματικού Γυμνασίου.
2. 1ο Γυμνάσιο Ρεθύμνου (Τίμιος Σταυρός-Παλιό Κτίριο)
3. 2ο Γυμνάσιο-Λύκειο.
4. 3ο Δ.Σ. Ρεθύμνου
5. 9ο Δ.Σ. Ρεθύμνου
6. 10 Δ.Σ. Ρεθύμνου
7. 4ο Γυμνάσιο Ρεθύμνου
8. Γυμνάσιο – Λύκειο Επισκοπής
9. 1ο ΓΕΛ Ρεθύμνης και Πρότυπο Πειραματικό Λύκειο
10. 3ο Γενικό Λύκειο
11. Δ.Σ. και Νηπιαγωγείο Επισκοπής
12. 8ο Δ.Σ. Ρεθύμνου
13. Δ.Σ. Αρμένων
14. Δ.Σ. Άδελε
15. Δ.Σ. Αγίου Νικολάου
16. 6ο Δ.Σ. Ρεθύμνου
17. 5ο Δ.Σ. Ρεθύμνου
18. 2ο Δ.Σ. Ρεθύμνου-1ο Νηπιαγωγείο Ρεθύμνου
19. 1ο Δ.Σ. Ατσιποπούλου
20. 7ο Δ.Σ. Ρεθύμνου
21. 13Ο Δ.Σ. Ρεθύμνου
22. 3ο Γυμνάσιο
Η υφιστάμενη κατάσταση των σχολείων στον Δήμο Ρεθύμνου
Ο αντιδήμαρχος Παιδείας Γιώργος Γεωργαλής, έστειλε επιπλέον στοιχεία στην Ενδιάμεση Διαχειριστική Αρχή μετά την σχετική καταγραφή των αναγκών που έγινε, προκειμένου να θέσει υπ’ όψιν της αναλυτικά και τεκμηριωμένα τις ανάγκες, αλλά και την στόχευση του Δήμου Ρεθύμνου.
1. Στον Δήμο Ρεθύμνης λειτουργούν 84 σχολεία Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης: Νηπιαγωγεία 36, Δημοτικά 27, Γυμνάσια 9, Γενικά Λύκεια 7, Επαγγελματικά Λύκεια 3, ΙΕΚ 1, ΣΕΚ 1, Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας 1 (Ανήκει στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ)-Νυκτερινό.
2. Συνολικός αριθμός μαθητών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης: 5.401
Συνολικός αριθμός μαθητών Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης: 4.484
Συνολικός Αριθμός κατοίκων Δήμου Ρεθύμνης: 62.886, που αφορά στον Πραγματικό Πληθυσμό.
3. Για 33 χρόνια δεν κτίστηκε σχολείο Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης. Πάγια πρακτική, για την αποφυγή απογευματινής βάρδιας ήταν η τοποθέτηση προκάτ αιθουσών πάνω σε ταράτσες. Λόγω της προχειρότητας και των υλικών παλαιάς τεχνολογίας οι προκάτ αίθουσες παρουσιάζουν πολλά προβλήματα και πρέπει σταδιακά να κατεδαφιστούν. Αυτή η λάθος πρακτική είχε ως αποτέλεσμα να συνωστίζονται σε χώρους χωρητικότητας 300 μαθητών, 500 ή 600 μαθητές!
Λύση στο πρόβλημα, αλλά μόνο για την Γενική Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση θα δώσουν τα νέα σχολεία Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης που θα λειτουργήσουν στο σχολικό έτος 2015-2016 (Γυμνάσιο Ατσιποπούλου, Λύκειο Ατσιποπούλου, 4ο Γενικό Λύκειο, 5ο Γυμνάσιο Ρεθύμνου).
4. Στον Δήμο Ρεθύμνης και συγκεκριμένα μέσα στην πόλη, λειτουργούν τα παρακάτω ειδικά σχολεία που είναι μοναδικά σ’ όλο το νομό Ρεθύμνου.
• Πρότυπο Πειραματικό Γυμνάσιο (Στεγάζεται σε αίθουσες του 1ου ΕΠΑΛ και του ΤΕΙ Κρήτης).
• Πρότυπο Πειραματικό Λύκειο (Στεγάζεται σε αίθουσες του 1ου Γενικού Λυκείου).
• 1ο ΕΠΑΛ (το κτίριο θέλει ριζική αναβάθμιση).
• 2ο ΕΠΑΛ (Δεν έχει κτίριο). Θα στεγαστεί στο ιδιωτικό κτίριο που στεγάζεται μέχρι σήμερα το Γυμν. Ατσιποπούλου.
• 1ο ΣΕΚ.
• ΕΕΕΕΚ (Στεγάζεται σε αίθουσες του Ειδικού Δημοτικού Σχολείου).
• Μουσικό Γυμνάσιο-Λύκειο (Στεγάζεται σε κτίριο που ανήκει στο υπουργείο Εργασίας, κοινωνικής ασφάλισης και πρόνοιας).
• Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο (Δεν υπάρχει κτίριο).
• Ειδικό Νηπιαγωγείο.
• Ειδικό Δημοτικό Σχολείο.
• Εργαστηριακό Κέντρο Φυσικών Επιστημών.
Τα παραπάνω σχολεία έχουν μεγάλο κόστος λειτουργίας που επιβαρύνεται μόνο ο Δήμος Ρεθύμνης (Μείωση της χρηματοδότησης κατά 60% από το υπουργείο Εσωτερικών).
5. Πολλά σχολεία Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης στεγάζονται σε ιδιωτικούς χώρους με μεγάλο κόστος ενοικίων. Συγκεκριμένα:
A/A Σχολείο Μηνιαίο μίσθωμα σε ευρώ
1 4ο Νηπιαγωγείο Ρεθύμνης 1.036,00
2 2ο Δημοτικό Σχολείο Ατσιποπούλου 3.000,00
3 Γυμνάσιο Ατσιποπούλου 5.400,00
4 2ο Νηπιαγωγείο Ατσιποπούλου 612,00
5 3ο Νηπιαγωγείο Ατσιποπούλου 864,00
6 4ο Νηπιαγωγείο Ατσιποπούλου 495,85
7 Νηπιαγωγείο Βιράν Επισκοπής 500,00
Σύνολο ανά μήνα 11.907,85
6. Έχει γίνει έλεγχος στατικής επάρκειας όλων των σχολικών κτιρίων.
Σύμφωνα με τις υποδείξεις των ειδικών μηχανικών, χρειάστηκαν παρεμβάσεις μόνο το 1ο Γυμνάσιο Ρεθύμνης και ένα κτίριο του 1ου ΕΠΑΛ. Ο Δήμος Ρεθύμνης προχώρησε άμεσα στη βελτίωση της στατικής τους επάρκειας.