* Αγιασμό και εγκαίνια του εκλογικού του κέντρου στην πλατεία Περάματος, θα πραγματοποιήσει ο δημοτικός συνδυασμός «Αλλαγή στον Μυλοπόταμο», του υποψηφίου δημάρχου Γιώργου Παπακωνσταντή, σήμερα Τετάρτη 3 Απριλίου, στις 6 το απόγευμα. Στα εγκαίνια προσκαλούνται όλοι οι δημότες Μυλοποτάμου.
Τις επόμενες ημέρες ο υποψήφιος δήμαρχος Γιώργος Παπακωνσταντής θα ξεκινήσει επισκέψεις στα χωριά του δήμου.
* Την υποψηφιότητα του για τον δήμο Ρεθύμνου με τον συνδυασμό «Ρέθυμνο Αξίζεις» του Θοδωρή Νίνου, ανακοίνωσε ο Σταύρος Δ. Μυλωνάς, ελεύθερος επαγγελματίας στον κατασκευαστικό κλάδο και στον κλάδο του τουρισμού, νυν πρόεδρος της τοπικής κοινότητας Ρουσσοσπιτίου και για αρκετά χρόνια μέλος και πρόεδρος του πολιτιστικού συλλόγου Ρουσσοσπιτίου. Σε γραπτή δήλωση του αναφέρει μεταξύ άλλων:
«Ως κάτοικος Ρουσσοσπιτίου, ενός εκ των οικισμών του δήμου μας, αισθάνομαι την ανάγκη να ασχοληθώ κυρίως με τα προβλήματα της καθημερινότητας των παραμελημένων σήμερα οικισμών. Δυστυχώς μέσα από τη δική μου καθημερινότητα συνειδητοποιώ την έλλειψη των αυτονόητων στους οικισμούς του δήμου μας: κακή κατάσταση δρόμων, ημιτελή έργα, μηδενικές αισθητικές παρεμβάσεις και χρηματοδοτήσεις.
Από το 2014, που εκλέχθηκα πρόεδρος της τοπικής κοινότητας προσπάθησα με όλες μου τις δυνάμεις να προσφέρω στον οικισμό που με εξέλεξε το καλύτερο δυνατό. Απαίτησα, διεκδίκησα, συγκρούστηκα παλεύοντας για όλα τα παραπάνω.
Γνωρίζοντας τη γενική θέση του συνδυασμού μας ότι οι οικισμοί «Αξίζουν» μια πιο ισότιμη αντιμετώπιση, ως αναπόσπαστο τμήμα του δήμου μας, δηλώνω την πρόθεση να παλέψω προς αυτή την κατεύθυνση.
Δηλώνω έτοιμος να προσφέρω οπουδήποτε ο επικεφαλής του συνδυασμού μας, Θοδωρής Νίνος, κρίνει απαραίτητο για το Ρέθυμνο που όλοι αξίζουμε!».
* Υποψήφιος με τον συνδυασμό «Ρέθυμνο-Ενεργοί Πολίτες», για τις δημοτικές εκλογές του Μάη, θα είναι ο Ιερώνυμος Βουρβαχάκης, απόστρατος αξιωματικός της πολεμικής αεροπορίας-λαογράφος, όπως ανακοίνωσε ο επικεφαλής του συνδυασμού Σταύρος Βουρβαχάκης.