Την ερχόμενη Δευτέρα αναμένεται να συνεδριάσει η αρμόδια επιτροπή για τον χαρακτηρισμό των πολυσύχναστων παραλιών του μητροπολιτικού δήμου Ρεθύμνου, με βάση τις προϋποθέσεις και τις προδιαγραφές, που αναφέρονται στο νέο προεδρικό διάταγμα που αφορά στη ναυαγοσωστική κάλυψη των παραλιών. Ο χρόνος που απαιτείται για τη διαδικασία, των μελετών, των συνεδριάσεων και των εγκρίσεων από τις αρμόδιες επιτροπές και το δημοτικό συμβούλιο, δεν είναι αρκετός για να μπορούν οι ναυαγοσώστες να βρίσκονται στη θέση τους την 1η Ιουνίου, όπως προβλέπει η νομοθεσία, με δεδομένο ότι μόνο ο ηλεκτρονικός διαγωνισμός διαρκεί 25 ημέρες. Για τον λόγο αυτό η οικονομική υπηρεσία του δήμου προσανατολίζεται και φέτος στη διαδικασία της απευθείας ανάθεσης για έναν περίπου μήνα, όσο διάστημα δηλαδή απαιτείται για να δρομολογηθούν και να εξελιχθούν οι διαδικασίες του ηλεκτρονικού διαγωνισμού με βάση τα νέα δεδομένα.
Ήδη στην τελευταία συνεδρίαση της η οικονομική επιτροπή του δήμου, την περασμένη Πέμπτη, προχώρησε σε τροποποίηση του προϋπολογισμού για το ναυαγοσωστικό έργο αυξάνοντας τον κατά 70.000 ευρώ (από 220.000 ευρώ θα φτάσει τα 290.000 ευρώ). Στην επόμενη συνεδρίαση του το δημοτικό συμβούλιο καλείται αφενός να εγκρίνει αυτή την τροποποίηση, αλλά και να δώσει το πράσινο φως για να ακολουθηθεί η διαδικασία της απευθείας ανάθεσης για έναν περίπου μήνα προκειμένου, όπως λέει ο αντιδήμαρχος οικονομικών, οι παραλίες να θωρακιστούν με το απαραίτητο ναυαγοσωστικό προσωπικό από την 1η Ιουνίου, όπως προβλέπει ο νόμος και με βάση τις προδιαγραφές του νέου Π.Δ.
Παράλληλα, όπως εξηγεί, θα είναι σε εξέλιξη οι διαδικασίες για τον ηλεκτρονικό διαγωνισμό για την προετοιμασία των όρων διακήρυξης με βάση το νέο Π.Δ.
Ειδικότερα σε ό, τι αφορά στις βασικές αλλαγές που προβλέπονται στο πλαίσιο του νέου προεδρικού διατάγματος, ο αντιδήμαρχος οικονομικών τόνισε ότι μέχρι πρότινος προβλεπόταν η παρουσία ναυαγοσωστών ανά εξακόσια μέτρα, ενώ πλέον η πρόβλεψη είναι ανά τετρακόσια, κάτι που επί της ουσίας αυξάνει τον αριθμό των ναυαγοσωστών που χρειάζονται, ενώ προβλέπει και έναν χειριστή σκάφους και έναν ναυαγοσώστη που θα κάνουν περιπολίες. Σε σχετικές δηλώσεις του ο αντιδήμαρχος οικονομικών του δήμου Στέλιος Σπανουδάκης ανέφερε:
«Την ερχόμενη Δευτέρα θα συνεδριάσει η αρμόδια επιτροπή για τον χαρακτηρισμό των πολυσύχναστων παραλιών που αποτελεί και το πρώτο βήμα γιατί θα μας υποδείξουν τις ακριβείς θέσεις ναυαγοσωστών που απαιτούνται. Ακολούθως ο δήμος θα τρέξει τις διαδικασίες του ηλεκτρονικού διαγωνισμού- ο οποίος όμως θα καθυστερήσει να ολοκληρωθεί -υπολογίζουμε μέσα Ιουλίου- και θα γίνει παράλληλα μέσα από την ηλεκτρονική πλατφόρμα απευθείας ανάθεση του έργου από την 1η Ιουνίου, προκειμένου να μην μείνουν αφύλαχτες οι παραλίες. Ήδη στην τελευταία οικονομική επιτροπή τροποποιήσαμε τον προϋπολογισμό και προσθέσαμε επιπλέον ένα κονδύλι 70.000 ευρώ για το ναυαγοσωστικό έργο, άρα συνολικά θα διατεθούν 290.000 ευρώ για τους ναυαγοσώστες, προκειμένου να καλυφθούν οι ανάγκες για επόπτη, για ναυαγοσώστη στο ταχύπλοο και για διαχειριστή ταχύπλοου. Παράλληλα συντάσσονται οι νέοι όροι της διακήρυξης με βάση το νέο προεδρικό διάταγμα. Το σίγουρο είναι ότι 1 Ιουνίου -εκτός αν δεν υπάρξει κανένα ενδιαφέρον- θα είναι οι ναυαγοσώστες στις θέσεις τους».
Υπενθυμίζεται ότι σύμφωνα με το νέο ΠΔ οι υποχρεώσεις των δήμων είναι κατά τους μήνες Ιούνιο, Ιούλιο, Αύγουστο και Σεπτέμβριο και από ώρας 10:30 – 17:30, να προσλαμβάνουν ικανό αριθμό ναυαγοσώστων. Κάθε ναυαγοσώστης οφείλει να ελέγχει έκταση ακτής σε ακτίνα διακοσίων (200) μέτρων εκατέρωθεν του βάθρου. Εφόσον ο υπόχρεος πρέπει να διαθέτει τρεις τουλάχιστον ναυαγοσώστες, υποχρεούται να προσλαμβάνει και έναν συντονιστή επόπτη ναυαγοσώστων.
Επίσης οι δήμοι υποχρεούνται να εφοδιάζουν κάθε ναυαγοσώστη με τον απαραίτητο εξοπλισμό (μηχανοκίνητο επαγγελματικό μικρό σκάφος, αδιάβροχο φακό, κιάλια κ.τ.λ.).
Οι δήμοι, πέραν των παραπάνω υποχρεώσεων, οφείλουν επιπλέον να διαθέτουν για την περιοχή δικαιοδοσίας τους, εφόσον σε αυτή υφίστανται λουτρικές εγκαταστάσεις ανεξαρτήτως των φορέων διαχείρισης τους, ένα μηχανοκίνητο μικρό ταχύπλοο σκάφος, εγγεγραμμένο σε Βιβλίο Εγγραφής Μικρών Σκαφών ως επαγγελματικό, ολικού μήκους τουλάχιστον πέντε (5) μέτρων, χρώματος εξωτερικά πορτοκαλί, εφοδιασμένο με τα προβλεπόμενα για την κατηγορία του εφόδια. Στο μέσο των πλευρών του σκάφους, δεξιά και αριστερά, είναι γραμμένη η ένδειξη ΣΩΣΤΙΚΟ ΣΚΑΦΟΣ και, κάτωθεν αυτής, η ένδειξη RESCUE BOAT, μπλε απόχρωσης. Στο σκάφος θα επιβαίνουν ο χειριστής του και ένας ναυαγοσώστης, όντες σε ετοιμότητα καθημερινά για παροχή άμεσης βοήθειας στις υφιστάμενες λουτρικές εγκαταστάσεις, οι οποίοι και προσλαμβάνονται από τον οικείο δήμο.