Προθεσμία για ν’απολογηθεί την Παρασκευή ζήτησε και έλαβε ο 50χρονος απο τις Βρύσσες Αποκορώνου που πυροβόλησε χθες το πρωί εναντίον ομάδας αστυνομικών ,τραυματίζοντας σοβαρά στο κεφάλι έναν 34χρονο ειδικό φρουρό και ελαφρύτερα,στα πόδια, έναν 35χρονο υπαρχιφύλακα.
Ο δράστης εμφανίστηκε σήμερα ενώπιον του Εισαγγελέα Χανίων ο οποίος του άσκησε ποινική δίωξη για την κακουργηματικού χαρακτήρα πράξη της απόπειρας ανθρωποκτονίας εκ προθέσεως καθώς για οπλοχρησία και οπλοκατοχή.
Ο συνήγορος του κατηγορουμένου,Γιάννης Ντερμανάκης,μιλώντας στους δημοσιογράφους δήλωσε ότι ο εντολέας του δεν είχε ανθρωποκτόνο πρόθεση αλλά ότι πυροβόλησε δύο φορές στον αέρα και στο έδαφος, όχι με σκοπό να τραυματίσει ή να σκοτώσει, αλλά για να εκφοβίσει τους αστυνομικούς.
Εν τω μεταξύ,ο 34χρονος ειδικός φρουρός νοσηλεύεται σε σταθερή αλλά κρίσιμη κατάσταση στη Μονάδα Εντατικής Θεραπείας του Νοσοκομείου Χανίων.Ο 35χρονος συνάδελφος του νοσηλεύεται στο Ναυτικό Νοσοκομείο Σούδας.