Δημοσιεύεται σήμερα ο διαγωνισμός που αφορά το έργο κατασκευής του αποχετευτικού δικτύου των οικισμών Ατσιποπόπουλο-Βιολί Χαράκι-Πανόραμα. Το έργο αφορά στην κατασκευή εσωτερικών δικτύων αποχέτευσης λυμάτων.
Οι ενδιαφερόμενοι εργολάβοι μπορούν να υποβάλλουν τις προσφορές τους από την Παρασκευή 19 Απριλίου έως και τη Μ. Δευτέρα, 22 Απριλίου. Οι προσφορές θα ανοίξουν την Πέμπτη 25 Απριλίου.
Το έργο έχει προϋπολογισμό 5.803.200€ με ΦΠΑ 24% ενώ η συνολική προθεσμία εκτέλεσης του είναι εικοσιτέσσερις μήνες.
Το έργο χρηματοδοτείται από το Ευρωπαϊκό Ταμείο Περιφερειακής Ανάπτυξης στο πλαίσιο του ΕΠ Υποδομές Μεταφορών, Περιβάλλον και Αειφόρος Ανάπτυξη και αποτελεί υποέργο της πράξης (αναβάθμιση και επέκταση βιολογικού καθαρισμού Ρεθύμνου β’ φάση) και ίδιους πόρους της ΔΕΥΑΡ. Ποσό 4.127.224€ θα χρηματοδοτηθεί από το ΠΔΕ.
Η υλοποίηση του αποχετευτικού δικτύου αναμένεται να δώσει λύση σε ένα ουσιαστικό ζήτημα μιας περιοχής με αυξανόμενο πληθυσμό συμβάλλοντας καθοριστικά στην περιβαλλοντική της θωράκιση.