Το καθήκον τους έκαναν οι Έφηβοι του Ναυτικού Ομίλου Ρεθύμνου, πανηγυρίζοντας την πρόκριση στην Β’ φάση του Πανελληνίου πρωταθλήματος. Όμως οι «κίτρινοι» εντόπισαν αρκετές αδυναμίες, πάνω στις οποίες καλούνται να δουλέψουν για να δώσουν και φέτος το «παρών» στην τελική φάση.
Η ομάδα του Κώστα Φιτσανάκη δεν συνάντησε την παραμικρή δυσκολία στα ματς με ΝΟ Αγίου Νικολάου και ΟΦΗ, επικρατώντας με 16-9 και 10-5 αντίστοιχα. Όμως στο ντέρμπι με τον ΝΟ Χανίων δεν έπιασαν υψηλά στάνταρτ απόδοσης και ηττήθηκαν με 13-4. Συγκέντρωσαν 6 βαθμούς, κατακτώντας την 2η θέση του Κρητικού Ομίλου. Μαζί με τον ΝΟ Χανίων (1ος) και ΟΦΗ (3ος) πήραν την πρόκριση στην Β’ φάση. Εκτός συνέχειας έμεινε ο ΝΟ Αγίου Νικολάου.
Οι Ρεθεμνιώτες έχουν μπροστά τους 3 μήνες μέχρι τα παιχνίδια της Β’ φάσης (5-7/5) και καλούνται να δουλέψουν στις αδυναμίες που παρουσίασαν απέναντι στον ΝΟ Χανίων, καθώς η συνέχεια είναι δυσκολότερη και οι ομάδες πολύ καλύτερες.
Τέλος, από τους 11 Ομίλου προκρίθηκαν οι παρακάτω 40 ομάδες: Παλαιό Φάληρο, Πανιώνιος, Εθνικός Πειραιά, ΓΣ Περιστερίου, Ολυμπιακός, Νηρέας Χαλανδρίου, Νηρέας Γέρακα, ΝΟ Καλαμακίου, ΑΝΟ Γλυφάδας, ΝΟ Χίου, Ηλυσιακός, ΓΣ Ηλιούπολης, ΝΟ Βουλιαγμένης, Παναθηναϊκός, Ιωνικός, ΑΕ Χαϊδαρίου, Άλμα Κλαμπ, Ολυμπιάδα Πετρούπολης, ΝΟ Χαλκίδας, ΣΑΠΚ Νεάπολης, Πανσερραϊκός, Μακεδονικός, Ηρακλής, ΠΑΟΚ, ΠΑΣ Φοίβος, Εθνικός Αλεξανδρούπολης, ΧΑΝΘ, ΚΕ Κοζάνης, ΝΑΟ Κέρκυρας, Πύρρος Ιωαννίνων, Δελφίνια Πτολεμαϊδας, Νίκη Βόλου, ΟΥΚ Βόλου, ΝΟ Λάρισας, ΝΕ Λάρισας, ΝΟ Χανίων, ΝΟ Ρεθύμνου, ΟΦΗ, ΝΟ Πατρών, ΝΕ Πατρών.
Κώστας Φιτσανάκης: «Να δουλέψουμε πάνω στις αδυναμίες»
Ο προπονητής του ΝΟΡ επεσήμανε πως η ομάδα του καλείται να δουλέψει αρκετά ενόψει της Β’ φάσης που θα είναι πολύ δυσκολότερη.
«Ο στόχος που ήταν η πρόκριση ήρθε σχετικά εύκολα. Η απόδοσή μας όμως δεν μας ικανοποίησε. Θέλαμε κάτι παραπάνω, ειδικά στο παιχνίδι με τα Χανιά. Είδαμε κάποιες αδυναμίες που πρέπει να δουλέψουμε πάρα πολύ και ελπίζω πως στη 2η φάση θα είμαστε καλύτεροι, γιατί τα πράγματα θα είναι δυσκολότερα».
Τα φύλλα αγώνων του ΝΟΡ
ΝΟ Ρεθύμνου – ΝΟ Αγίου Νικολάου 16-9
Τα οκτάλεπτα: 4-1, 4-2, 2-2, 6-4.
ΝΟΡ (Κώστας Φιτσανάκης): Ψαρρός, Αγγουριδάκης 1, Χατζάκης 1, Φοδελιανάκης, Κυριακάκης, Στοϊμιρόφσκι 1, Γαβαλάς, Πίσσας 3, Κολυβάκης 1, Τζαγκαράκης, Ζουράρος 5, Μαραγκουδάκης, Χατζηδημητρίου 4, Βοσκάκης
ΝΟΑΝ (Γιώργος Τζώρτζης): Μάνεσης 1, Σταγάκης 5, Άρχος 2, Διαλυνάς 1.
ΝΟ Ρεθύμνου – ΟΦΗ 10-5
Τα οκτάλεπτα: 2-0, 2-0, 2-1, 4-4.
Οι σκόρερ του ΝΟΡ: Κυριακάκης 3, Στοϊμιρόφσκι 1, Πίσσας 1, Κολυβάκης 1, Τζαγκαράκης 2, Ζουράρος 2.
Οι σκόρερ του ΟΦΗ: Χαλαμπαλάκης 1, Σπυριδάκης 2, Κιαμούρης 2.
ΝΟ Χανίων – ΝΟ Ρεθύμνου 13-4
Τα οκτάλεπτα: 4-1, 3-1, 5-0, 1-2.
Οι σκόρερ του ΝΟΧ: Βολτυράκης 1, Μανιουδάκης 4, Πατρικάκης 2, Παπαμανωλιουδάκης 2, Αποστολάκης 1, Τσιστράκης 2, Καρακαλίδης 1.
Οι σκόρερ του ΝΟΡ: Πίσσας 1, Κολυβάκης 1, Τζαγκαράκης 1, Ζουράρος 1.
Το πανόραμα του Κρητικού Ομίλου – Κολυμβητήριο Ηρακλείου
1η αγωνιστική
ΝΟ Ρεθύμνου – ΟΦΗ 10-5
ΝΟ Χανίων – ΝΟ Αγίου Νικολάου 27-2
2η αγωνιστική
ΝΟ Ρεθύμνου – ΝΟ Αγίου Νικολάου 16-9
ΝΟ Χανίων – ΟΦΗ 10-4
3η αγωνιστική
ΝΟ Χανίων – ΝΟ Ρεθύμνου 13-4
ΟΦΗ – ΝΟ Αγίου Νικολάου 13-6
Η τελική βαθμολογία
Θ. ΟΜΑΔΑ ΒΑΘΜΟΙ Ν.-Ι.-Η. ΓΚΟΛ
1. ΝΟ Χανίων 9 3-0-0 50-10
2. ΝΟ Ρεθύμνου 6 2-0-1 30-27
3. ΟΦΗ 3 1-0-2 22-26
4. ΝΟ Αγ. Νικολάου 0 0-0-3 17-56
Σήμερα αναχωρεί για την Πάτρα η γυναικεία ομάδα
Τα τρία πιο κρίσιμα παιχνίδια της χρονιάς έχει μπροστά της η γυναικεία ομάδα του ΝΟΡ, καθώς το ερχόμενο τριήμερο (10-12/2) αντιμετωπίζει κατά σειρά την Γλυφάδα, τον Εθνικό και τη ΝΕ Πατρών στον Β’ γύρο της Β’ φάσης του πρωταθλήματος πόλο της Α1. Ο Κώστας Φιτσανάκης προετοίμασε την ομάδα του, καθώς στο Ρέθυμνο βρέθηκαν τις τελευταίες ημέρες οι Ηρώ και Μελίνα Καριπίδου, Σαφέτη όπως και όλες οι κρητικές αθλήτριες του Ομίλου. Οι μοναδικές που έλειπαν ήταν οι Μαυρέλλου, Καζάνα. Η αποστολή του ΝΟΡ αναχωρεί σήμερα με προορισμό την Πάτρα και αύριο θα πραγματοποιήσει προπόνηση στο κολυμβητήριο που θα διεξαχθούν οι αγώνες.