Το τμήμα Πολιτικής Προστασίας Περιφερειακής Ενότητας Ρεθύμνου, απευθυνόμενο σε όλους τους πολίτες του νομού, τους καλεί να τηρήσουν αυστηρά τους κανόνες και τα μέτρα που έχουν τεθεί σε ισχύ για την αντιπυρική περίοδο, από την 1η Μαΐου, έτσι ώστε να αποφευχθεί η εκδήλωση πυρκαγιάς.
Ειδικότερα, ενημερώσει τους πολίτες για τα παρακάτω:
– Από την 1η Μαΐου έως την 31η Οκτωβρίου είναι σε ισχύ, όπως κάθε χρόνο για τη χώρα μας, η αντιπυρική περίοδος. Κατά τη διάρκεια της αντιπυρικής περιόδου, απαγορεύεται αυστηρά με οποιονδήποτε τρόπο η χρήση φωτιάς στην ύπαιθρο, καθ’ όλο το 24ωρο. Η ισχύς της παραπάνω απαγόρευσης είναι συνεχής κατά τη διάρκεια του παραπάνω χρονικού διαστήματος, ακόμα και κατά τις ημέρες κατά τις οποίες υπάρχει σχετικά χαμηλή ένταση ανέμων ή πιθανή νέφωση/βροχόπτωση.
– Καλούνται οι πολίτες όπως εφαρμόσουν τα μέτρα πρόληψης που αναφέρονται στην ιστοσελίδα της Γενικής Γραμματείας Πολιτικής Προστασίας. Συγκεκριμένα:
– Μην καίτε σκουπίδια ή ξερά χόρτα και κλαδιά κατά τη διάρκεια των θερινών μηνών και ιδιαίτερα όταν πνέουν ισχυροί άνεμοι.
– Μην ανάβετε τους θερινούς μήνες υπαίθριες ψησταριές στα δάση ή σε χώρους όπου υπάρχουν ξερά χόρτα.
– Αποφύγετε τις υπαίθριες εργασίες, που ενδέχεται να προκαλέσουν πυρκαγιά (οξυγονοκολλήσεις, χρήση τροχού ή άλλου εργαλείου που δημιουργεί σπινθήρες, μελισσοκομικές εργασίες).
– Μην πετάτε ποτέ αναμμένα τσιγάρα, όταν βρίσκεσθε σε υπαίθριους χώρους ή έξω από το αυτοκίνητο, ενώ είστε σε κίνηση.
– Μην αφήνετε σκουπίδια στο δάσος. Υπάρχει κίνδυνος ανάφλεξης.
– Σεβαστείτε τα απαγορευτικά πρόσβασης σε ευαίσθητες περιοχές σε περιόδους υψηλού κίνδυνου.
– Καθαρίστε τις ιδιοκτησίες σας από σωρούς ξερών κλαδιών και άλλων εύφλεκτων υλικών.
– Σύμφωνα με την ελληνική νομοθεσία, όποιος συλληφθεί με την κατηγορία του εμπρησμού υφίσταται βαρύτατες ποινικές (ποινή φυλάκισης και χρηματική ποινή – άρθρα 264,265 και 266 του Ποινικού Κώδικα) άλλα και διοικητικές κυρώσεις (παύση δικαιώματος σε εξισωτική αποζημίωση, επιστροφή χρημάτων, που έχουν εισπραχτεί στο παρελθόν από την εξισωτική αποζημίωση – ΚΥΑ 693/2008 άρθρο 9 και 15).
«Οι πυρκαγιές, πέραν των καταστροφών, που επιφέρουν στη χλωρίδα και πανίδα, καθώς και στην οικονομία κάθε περιοχής (καταστροφή καλλιεργειών, υπόστεγων, θάνατος ζώων) επιφέρουν και σημαντική υποβάθμιση του περιβάλλοντος, καθώς και της ποιότητας ζωής μας. Η προστασία του παραπάνω είναι υπόθεση όλων μας.
Τηλέφωνο Πυροσβεστικής Υπηρεσίας 199
Ευρωπαϊκός αριθμός έκτακτης ανάγκης 112, με δυνατότητα δορυφορικού εντοπισμού της θέσης του καλούντα, ακόμα και σε περιοχές χωρίς δίκτυο κινητής τηλεφωνίας)» καταλήγει η ανακοίνωση.