Μετά από αρκετά χρόνια που το βιοτεχνικό πάρκο του Ρεθύμνου «φυτοζωούσε» λόγω απουσίας επιχειρηματικού ενδιαφέροντος, ως συνέπεια της πολυετούς οικονομικής κρίσης, αλλά και εξαιτίας της απουσίας οικονομικών κινήτρων και της δαιδαλώδους γραφειοκρατίας το κλίμα δείχνει σταδιακά να αλλάζει, καθώς το ενδιαφέρον των επιχειρηματιών είναι πλέον φανερό για μετεγκατάσταση των επιχειρήσεων τους στο χώρο. Αυτό τονίζει ο πρόεδρος του ΔΣ του ΒΙΟΠΑ Ρεθύμνου Γιώργος Γιακουμάκης, επισημαίνοντας πως ο νέος αναπτυξιακός νόμος αναμένεται να δώσει επιπλέον κίνητρα και διευκολύνσεις συμβάλλοντας ουσιαστικά στην εύρυθμη λειτουργιά του πάρκου του Ρεθύμνου, ανοίγοντας νέες προοπτικές για την επόμενη μέρα του πάρκου.
Αξιοσημείωτο δε είναι σύμφωνα με τον ίδιο και το ενδιαφέρον για την εγκατάσταση στο ΒΙΟΠΑ του Ρεθύμνου νέων επιχειρήσεων.
Το ΒΙΟΠΑ έχει μετονομαστεί σε Επιχειρηματικό Πάρκο Ρεθύμνου (τύπου Γ), καθώς ανήκει στους οργανωμένους υποδοχείς μεταποιητικών και επιχειρηματικών δραστηριοτήτων, ενώ πλέον οι δυο εταιρίες που το απάρτιζαν ΒΙΟΠΑ (αναπτυξιακού χαρακτήρα) και η ΒΙΟΠΑΡ (διαχειριστικού χαρακτήρα) συγχωνεύτηκαν σε μια. Το πάρκο σχεδιάστηκε ως μια «θερμοκοιτίδα» για τη στέγαση των επιχειρήσεων, ώστε να μπορεί να ανταποκριθεί στις αυξημένες ανάγκες των επιχειρηματιών, η οποία όμως από το 2009, οπότε και εγκαινιάστηκε, δηλαδή εδώ και δώδεκα χρόνια, έχει ελάχιστη ανταπόκριση, αφού καθώς οικονομικά και όχι μόνο προβλήματα, μέχρι πρότινος φρέναραν την αξιοποίηση και εκμετάλλευση του χώρου. Ο πρόεδρος του ΒΙΟΠΑ Ρεθύμνου Γιώργος Γιακουμάκης επισημαίνει ότι η επιχειρηματικότητα τα τελευταία χρόνια της κρίσης έχει πληγεί σε πολύ μεγάλο βαθμό και πλέον η μέριμνα από πλευράς υπουργείων είναι αναγκαία, προκειμένου να υπάρξει μια βοήθεια οικονομική και να δοθούν κίνητρα, ώστε να διευκολύνουν τους επιχειρηματίες στη μετεγκατάσταση τους, η οποία σήμερα θεωρείται πολύ δύσκολη υπόθεση, δεδομένης και της απουσίας τραπεζικής δανειοδότησης.
«Κατά τη δεκαετή περίοδο της οικονομικής κρίσης η ανάπτυξη των Επιχειρηματικών Περιοχών (Οργανωμένοι Υποδοχείς Μεταποιητικών και Επιχειρηματικών Δραστηριοτήτων) υπήρξε υποτονική, καθώς ουσιαστικά συμβάδιζε με την πορεία της επιχειρηματικής ανάπτυξης της χώρας. Σήμερα, η πορεία αυτή έχει αναστραφεί και υπάρχει έντονο ενδιαφέρον των επιχειρήσεων για εγκατάσταση σε Οργανωμένους Υποδοχείς Μεταποιητικών και Επιχειρηματικών Δραστηριοτήτων, στους οποίους ανήκει και το Επιχειρηματικό Πάρκο (ΒΙΟΠΑ) Ρεθύμνου. Ειδικότερα υπάρχει έντονο ενδιαφέρον τόσο για δημιουργία νέων επιχειρήσεων που επιθυμούν να εγκατασταθούν στον συγκεκριμένο χώρο, όσο και για τη μετεγκατάσταση υφιστάμενων επιχειρήσεων».
Όπως πρόσθεσε ο κ. Γιακουμάκης, αρκετές επιχειρήσεις βρίσκονται ήδη στο στάδιο κατασκευής των εγκαταστάσεων τους, αλλά και αρκετές ενδιαφέρονται για την αγορά οικοπέδου στο ΒΙΟΠΑ, όπου σχεδιάζουν να εγκατασταθούν. «Οι λόγοι που οι επιχειρήσεις επιλέγουν τους Οργανωμένους Υποδοχείς Μεταποιητικών και Επιχειρηματικών Δραστηριοτήτων είναι δικαιολογημένος, καθώς τους δίδονται κίνητρα τόσο από πλευράς αδειοδότησης τους με ευνοϊκότερους όρους, όσο και οικονομικών κινήτρων από τον Αναπτυξιακό Νόμο αλλά και τα ευρωπαϊκά προγράμματα. Συγκεκριμένα, τα Επιχειρηματικά Πάρκα είναι χώροι μα ειδικούς πολεοδομικούς όρους, όπως αυξημένο συντελεστή δόμησης, αλλά κυρίως παρέχουν στις επιχειρήσεις την ασφάλεια για την απρόσκοπτη ανάπτυξη τους, χωρίς το φόβο μελλοντικής αλλαγής των χρήσεων γης και την αναγκαστική μετεγκατάσταση τους. Η λειτουργία των επιχειρήσεων στα Επιχειρηματικά Πάρκα γίνεται αποκλειστικά με γνωστοποίηση λειτουργίας από μέρους του ιδιοκτήτη της επιχείρησης, χωρίς προεγκρίσεις και λοιπές χρονοβόρες και γραφειοκρατικές διαδικασίες. Ιδιαίτερα ευνοϊκά είναι και τα οικονομικά κίνητρα που προβλέπονται από το νομοσχέδιο του νέου αναπτυξιακού νόμου που είναι προς ψήφιση αυτές τις ημέρες. Γενικά, τα ποσοστά επιχορήγησης των μικρομεσαίων επιχειρήσεων αυξήθηκαν λόγω της αλλαγής του χάρτη Περιφερειακών Ενισχύσεων της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Επιπλέον, Ειδικές κατηγορίες ενισχύσεων προβλέπονται για σχέδια που «Υλοποιούνται σε Βιομηχανικές και Επιχειρηματικές Περιοχές (Β.Ε.ΠΕ.), Επιχειρηματικά Πάρκα (Ε.Π.), και σε Οργανωμένους Υποδοχείς Μεταποιητικών και Επιχειρηματικών Δραστηριοτήτων (Ο.Υ.Μ.Ε.Δ.). Το ποσοστό επιχορήγησης αναμένεται να ξεπεράσει το 50% για την Κρήτη» κατέληξε ο πρόεδρος του ΒΙΟΠΑ.
Εν τω μεταξύ, όπως τόνισε ο πρόεδρος του Επιχειρηματικού Πάρκου, σοβαρό πρόβλημα υπάρχει με τη λειτουργία του βιολογικού καθαρισμού του βιοτεχνικού πάρκου, για το οποίο περιμένουν τη ΔΕΥΑΡ να προχωρήσει στις συνδέσεις και να αναλάβει τη λειτουργία του. «Αν και έχουμε την υπόσχεση του δήμου και της ΔΕΥΑΡ, μέχρι σήμερα δεν έχει γίνει το παραμικρό και δεν έχουμε δει τη στήριξη του δήμου» τόνισε ο κ. Γιακουμάκης.