«Οι ανατολικές τουριστικές αγορές – ιστορία – δράσεις και προοπτικές τη διετία 2016-2017» ήταν το θέμα της εκδήλωσης που πραγματοποιήθηκε στο Ηράκλειο το περασμένο Σάββατο, στη διάρκεια της πρώτης συνάντησης φορέων τουρισμού της Κρήτης. Η εκδήλωση διοργανώθηκε από την Tez Tour Ελλάδος.
Όπως δήλωσε ο πρόεδρος της Τez Τοur στην Ελλάδα, κ. Δημήτριος Χαριτίδης:
«Η Tez Tour έχει επενδύσει στο μέτωπο των παρουσιάσεων και της προβολής των υπηρεσιών της. Αναφορικά με την εκδήλωση στόχος ήταν να καταγραφούν τα δεδομένα της περιόδου που διανύουμε, αλλά περισσότερο τα προβλήματα».
Ο ίδιος εμφανώς ικανοποιημένος από την έκβαση της ημερίδας αλλά και την σημαντική συμμετοχή 80 περίπου εκπροσώπων φορέων της αυτοδιοίκησης και του επιχειρείν, ευχήθηκε, «η πολιτεία και οι οικονομικοί φορείς να έχουν μια αγαστή συνεργασία, ώστε να επιτευχθούν οι στόχοι που έχουν τεθεί».
Αξίζει να σημειωθεί ότι πρόκειται για τη δεύτερη κατά σειρά εκδήλωση που πραγματοποιεί η Tez Tour μέσα σε λίγους μήνες, που φέρνει κοντά όλους τους εμπλεκόμενους φορείς του τουρισμού με ένα κοινό στόχο και όραμα, αφού τον Νοέμβριο του 2015 περίπου 300 διακεκριμένοι τουριστικοί πράκτορες από την Ρωσία, φιλοξενήθηκαν στην Κρήτη και γνώρισαν τα πλεονεκτήματα του κρητικού τουριστικού προϊόντος.
Από την πλευρά του, ο γενικός διευθυντής της Tez Tour Ελλάδος, κ. Μανώλης Απλαδενάκης, προανήγγελλε ότι:
«Η εταιρεία σκοπεύει να υλοποιήσει μια σειρά από κοινωνικές δράσεις και προωθητικές για τον τουρισμό, ενέργειες, μέσα στην τουριστική περίοδο που ξεκίνησε, σε όλες τις περιοχές που δραστηριοποιείται (Κρήτη, Ρόδο, Θεσσαλονίκη, Πελοπόννησο, Κέρκυρα και Αττική), με στόχο την ανάδειξη του τουριστικών προϊόντων και υπηρεσιών και την συμβολή στα τοπικά κοινωνικά «καλέσματα» στο πλαίσιο της κοινωνικής εταιρικής ευθύνης».
Η ημερίδα πραγματοποιήθηκε στο ξενοδοχείο Knossos Royal της γνωστής Αλυσίδας Aldemar Resorts, που ήταν και ο βασικός χορηγός της εκδήλωσης.
Ομιλητές στο A’ μέρος ήταν:
• Ο διευθύνων σύμβουλος του Ομίλου Aldemar Resorts και μέλος Δ.Σ. ΣΕΤΕ και Ξενοδοχειακού επιμελητήριου, κ. Αλέξανδρος Αγγελόπουλος, «Τουρισμός: αλήθειες και ψέματα».
• Ο προέδρος Tez Tour Ελλάδας, κ. Δημήτριος Χαριτίδης «Ανατολικές τουριστικές αγορές χτες, σήμερα, αύριο».
• Ο περιφερειακός σύμβουλος εντεταλμένος σε θέματα Τουρισμού κ. Μιχάλης Βαμιεδάκης «Η τουριστική πολιτική και ο ρόλος της Περιφέρειας Κρήτης».
• Ο αερολιμενάρχης Ηρακλείου, κ. Γεώργιος Πλιάκας «Ο ρόλος, η σημασία και οι ανάγκες του Κ.Α.Η.Κ. για τον τουρισμό της χώρας».
Και στο Β’ μέρος:
• Ο πρόεδρος και διευθύνων σύμβουλος Tourism Generis, ειδικός σύμβουλος, Παγκόσμιος Οργανισμός Τουρισμού, κ. Γιώργος Δρακόπουλος «Take a walk on the marketing side».
• Εκπρόσωπος Celestyal Cruises «Ευκαιρίες για την κρουαζιέρα στις αν. αγορές».
• Ο πρόεδρος του Τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων Τ.Ε.Ι. Κρήτης, κ. Γεώργιος Ξανθός «Εκπαίδευση και τουρισμός».
• Ο δημοσιογράφος (Money and Tourism), κ. Κωνσταντίνος Δεριζιώτης «Με την ματιά του δημοσιογράφου».
• Ο γενικός διευθυντής Tez Tour Ελλάδος, κ. Μ. Απλαδενάκης «Το ελληνικό τουριστικό προϊόν σύμφωνα με τα μάτια του Ρώσου τουρίστα».
e-mail : info@teztour.gr
Χαιρετισμό απηύθυναν στην έναρξη της εκδήλωσης:
• Ο περιφερειάρχης Κρήτης, κ. Σταύρος Αρναουτάκης.
• Ο βουλευτής από το Ποτάμι, κ. Σπύρος Δανέλης.
• Ο δήμαρχος Χερσονήσου, κ. Γιάννης Μαστοράκης.
• Ο δήμαρχος Ρόδου, κ. Φώτης Χατζιδιάκος.
• Ο δήμαρχος Αγ. Νικολάου, κ. Αντώνιος Ζερβός.
• Η αντιδήμαρχος Τουρισμού Ρεθύμνου, κα. Πέπη Μπιρλιράκη.
• Ο πρόεδρος του Δ.Σ. Ο.Λ.Η., κ. Απόλλωνας Φιλιππής.
• Ο Γ.Γ. Συνδέσμου Τουριστικών Πρακτόρων Κρήτης, κ. Δημήτριος Διβόλης.
• Ο τ. πρόεδρος Ξενοδόχων Ν. Ηρακλείου, κ. Νικόλαος Χαλκιαδάκης.
• Ο πρόεδρος Συλλόγου Διευθυντών Ξενοδοχείων Κρήτης, κ. Γιώργος Πελεκανάκης.