Στο Ρέθυμνο και συγκεκριμένα στο κολυμβητήριο του ΝΟΡ, πραγματοποιήθηκε το Σάββατο (23/1) η 1η συνάντηση επίλεκτων κολυμβητών Κρήτης. Οι 30 κορυφαίοι κολυμβητές του νησιού, τους οποίους έχει επιλέξει η Κολυμβητική Ομοσπονδία Ελλάδος, προπονήθηκαν υπό τις οδηγίες των Γιάννη Δημόπουλου, Στέφανου Κατσιλιάνου, Αγαπητού Μηναδάκη, Κώστα Τζιλιβάκη, Κώστα Φίλικα και με συντονιστή τον περιφερειακό προπονητή κολύμβησης Κρήτης κ. Βαγγέλη Παπαδάκι.
Η προπόνηση έγινε σε δυο προπονητικές μονάδες, πρωί και απόγευμα, ενώ θα ακολουθήσουν τουλάχιστον άλλες 4-5 τέτοιες συναντήσεις στις πόλεις της Κρήτης μέχρι τέλος Μαΐου του 2016 και το πρόγραμμα θα συνεχιστεί την επόμενη χρονιά.
Η συνάντηση των επίλεκτων κολυμβητών έγινε στα πλαίσια του εθνικού προγράμματος κολύμβησης που έχει εξαγγείλει η κολυμβητική ομοσπονδία, με στόχο την ανάδειξη νέων ταλαντούχων αθλητών, όπως είχε κάνει και παλιότερα με παρόμοιο πρόγραμμα, με στόχο να στελεχώσει όσο καλύτερα γίνεται τις εθνικές ομάδες της χώρας, εν όψει των μεγάλων αγώνων που ακολουθούν στα επόμενα χρόνια.
Είναι χαρακτηριστικό ότι λόγω έλλειψης χρημάτων, στον προϋπολογισμό της κολυμβητικής ομοσπονδίας, όλοι οι προπονητές συμμετέχουν εθελοντικά και χωρίς αμοιβή στο πρόγραμμα.