Την απάντηση των συναρμόδιων υπουργείων Εσωτερικών και Οικονομικών και την έκδοση κοινής διυπουργικής απόφασης αναμένει ο δήμος Αγίου Βασιλείου για να προχωρήσει στις αρχές του χρόνου στη δημοπράτηση του έργου που αφορά στην αξιοποίηση δυο κληροδοτημάτων στα Σελλιά της Δημοτικής Ενότητας Φοίνικα. Ο δήμαρχος είχε συνάντηση το πρωί της Τετάρτης στο υπουργείο Εσωτερικών με τον αρμόδιο μηχανικό όπου του κατέθεσε τις τροποποιήσεις στη μελέτη, με βάσει σχετικές υποδείξεις που είχαν δοθεί από εκείνους, προκειμένου να μπορέσουν να προχωρήσουν οι γραφειοκρατικές διαδικασίες και τα συναρμόδια υπουργεία να δώσουν το πράσινο φως στον δήμο για να μπορέσει να προχωρήσει η δημοπράτηση.
Σημειώνεται, ότι σε ότι αφορά το κληροδότημα Κουφάκη, επειδή ανήκε σε ιδιώτες ήταν αρμοδιότητα του υπουργείου Οικονομικών να το δημοπρατήσει για αυτό και ο δήμος προχώρησε στις απαιτούμενες διαδικασίες για να μπορέσει να προκηρύξει από κοινού το έργο και για τα δυο κληροδοτήματα.
Σύμφωνα με τον προγραμματισμό που έχει γίνει για την αξιοποίηση των κληροδοτημάτων, θα κατασκευαστεί ένα νέο σύγχρονο πνευματικό κέντρο στην είσοδο του χωριού, στον χώρο του παλιού σχολείου, το οποίο θα λάβει και το όνομα των δυο κληροδοτών, ως ένδειξης ευγνωμοσύνης για την προσφορά τους.
Πρόκειται για έναν χώρο 440 τ.μ., ο οποίος θα αξιοποιηθεί προς όφελος των παιδιών και της νεολαίας του χωριού και θα αποτελέσει μια κυψέλη πολιτισμού, ενώ παράλληλα θα μπορεί να φιλοξενεί σειρά πολιτιστικών και όχι μόνο δράσεων. Επίσης, με χρήματα από τα κληροδοτήματα αυτά θα γίνει η ανάδειξη της παλιάς βρύσης του χωριού -ένα ιστορικό μνημείο των Σελλιών- δίπλα στο οποίο βρίσκεται και ένας πλάτανος 100 χρόνων. Πρόκειται για ένα σημείο κατατεθέν του χωριού, το οποίο μόλις αξιοποιηθεί και αναδειχθεί θα μπορέσει να συμβάλλει καθοριστικά στην περαιτέρω ανάπτυξη του τόπου αυξάνοντας την επισκεψιμότητα στην περιοχή.
Σημειώνεται ότι τις μελέτες για την υλοποίηση αυτών των δύο έργων χρηματοδότησε η ενορία των Σελλιών, μιας και βάσει του νόμου δεν είναι εφικτή η αξιοποίηση των χρημάτων των κληροδοτημάτων για μελέτες.
Υπενθυμίζεται, ότι πρόκειται για δωρεές του Πέτρου Κουφάκη και του Στρατή Παπαδάκη, δύο ανθρώπους που αν και διέμεναν στην Αθήνα η αγάπη τους για τον τόπο καταγωγής τους, τα Σελλιά ήταν τέτοια που μερίμνησαν ώστε κάποια από τα χρήματά τους να τα αφιερώσουν στο μέρος που γεννήθηκαν και μεγάλωσαν. Επιθυμία τους ήταν το πόσο που θα προέκυπτε από την εκποίηση της ακίνητης περιουσίας τους να δοθεί στο χωριό και να αξιοποιηθεί με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για τους κατοίκους του.
Τριάντα χρόνια μετά τον θάνατό τους και αφού προσπεράστηκαν όλες οι γραφειοκρατικές αγκυλώσεις, ο Δήμος κατάφερε να προχωρήσει τις διαδικασίες και να φτάσει στο σημείο να μπορέσει να εκταμιεύσει τα χρήματα αυτά. Ο προϋπολογισμός των δύο έργων ανέρχεται στις 440.000 ευρώ.
Σύμφωνα με τον δήμαρχο Αγίου Βασιλείου Γιάννη Ταταράκη, οι γραφειοκρατικές διαδικασίες βρίσκονται στην τελική ευθεία, ώστε να μπορέσουν σύντομα να προχωρήσει η δημοπράτηση των έργων: «Καταφέραμε μετά από πολλά χρόνια, όπου τα συγκεκριμένα κληροδοτήματα παρέμεναν αναξιοποίητα, να προχωρήσουμε τις διαδικασίες. Έχω συγκεντρώσει όλα τα έγγραφα και τις υπογραφές από τις σχετικές επιτροπές και είμαστε έτοιμοι για να υλοποιήσουμε τα έργα. Είχα συνάντηση στο υπουργείο Εσωτερικών προχθές, όπου και διευθετήσαμε τις τελευταίες εκκρεμότητες στη μελέτη με βάση τις υποδείξεις που μας είχαν γίνει από τους μηχανικούς του υπουργείου. Τις καταθέσαμε και τώρα περιμένουμε την απάντηση τους για να μπορέσουμε να προκηρύξουμε από κοινού τα δύο έργα σαν δήμος Αγίου Βασιλείου. Κανονικά θα έπρεπε να δημοπρατήσει το έργο το υπουργείο Οικονομικών -επειδή οι διαχειριστές του κληροδοτήματος Κουφάκη ήταν ιδιώτες. Αλλά για να μπορέσουμε να το προκηρύξουμε εμείς το έργο σαν δήμος περνάμε από αυτή τη διαδικασία ώστε με υπουργική απόφαση να μπορέσουμε να προχωρήσουμε στη δημοπράτηση.
Πρόκειται για ένα πνευματικό κέντρο έκτασης 440 τ.μ. και την ανάπλαση της παλιάς βρύσης του χωριού, συνολικού προϋπολογισμού 420.000 ευρώ. Έστω και μετά από τόσα χρόνια ο δήμος θα ικανοποιήσει την επιθυμία των δυο κληροδοτών» ανέφερε.
Ανάπλαση και στο Ροδάκινο
Εν τω μεταξύ στο Ροδάκινο μέσω του ευρωπαϊκού προγράμματος Leader και προϋπολογισμό 130.000 ευρώ, ο δήμος προχωρά στην αναβάθμιση του χωριού με ασφαλτοστρώσεις στους κεντρικούς δρόμους και πλακοστρώσεις στα σοκάκια.
Το έργο είναι ήδη σε εξέλιξη και περιλαμβάνει πλακοστρώσεις 1.500 τ.μ. στο Άνω και Κάτω Ροδάκινο, ασφαλτόστρωση των 3 κύριων οδών, λιθοδομές (πετρόκτιστα) και φωτισμό.
Ήδη έχουν πιστοποιηθεί λογαριασμοί που ξεπερνούν το 20% του έργου πράγμα που σημαίνει ότι του δίνεται η δυνατότητα να περάσει ως έργο γέφυρα στο επόμενο Leader.