Νέο χώρο για να στεγαστούν τα πενήντα νήπια του 1ου Διθέσιου Νηπιαγωγείου Ρεθύμνου, το οποίο εδώ και πολλά χρόνια φιλοξενείται σε αίθουσες του 2ου Δημοτικού Σχολείου στην κεντρική λεωφόρο Κουντουρίωτη, αναζητούν σε συνεργασία ο Δήμος Ρεθύμνου και ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων.
Η αύξηση του μαθητικού πληθυσμού τα τελευταία χρόνια, είχε ως αποτέλεσμα οι αίθουσες που φιλοξενούνται τα νήπια να μην είναι αρκετές για να καλύψουν τις ανάγκες των παιδιών.
Ήδη έχει δημοσιευτεί στον τοπικό Τύπο σχετική ανακοίνωση του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του Νηπιαγωγείου, με την οποία ζητούν την εξεύρεση χώρου, εμβαδού περίπου 250 τ.μ. με αυλή τουλάχιστον 250, θέτοντας ως προϋπόθεση ο χώρος να βρίσκεται κοντά ή εντός της περιοχής που περικλείεται από τις οδούς: Δημητρακάκη, Γερακάρη, Γιαμπουδάκη, Παπανδρέου, Ζυμβρακάκη, Ανδρουλιδάκη, Σαθά, Χατζημιχάλη Γιάνναρη. Ο Δήμος είναι αποφασισμένος να προχωρήσει στη μίσθωση ενός χώρου κατάλληλου, ωστόσο ο κάθε ιδιοκτήτης που ενδιαφέρεται να νοικιάσει το χώρο του να αναλάβει και το οικονομικό κόστος για τις παρεμβάσεις που πρέπει να γίνουν ώστε αυτός να είναι κατάλληλος για τη λειτουργία σχολείου.
Ειδικότερα, ο Κώστας Καψαλάκης, μέλος του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του 1ου Νηπιαγωγείου μιλώντας στα «Ρ.Ν.» ανέφερε: «Η ουσία είναι ότι τα παιδιά δεν χωράνε πια στις αίθουσες. Γίνεται μια προσπάθεια να βρούμε ένα χώρο, ώστε να μεταστεγαστεί το σχολείο και έχουμε έρθει σε συνεννόηση με το Δήμο για να μπορέσουμε να εντοπίσουμε ακίνητα κατάλληλα, και στη συνέχεια ο Δήμος να προκηρύξει διαγωνισμό για τη μίσθωση ενός χώρου. Το σχολείο πάντα είχε πρόβλημα, ο Σύλλογος απλά τώρα έδειξε περισσότερη διάθεση και ενδιαφέρον, ώστε να βοηθήσει αυτό το κομμάτι».
Ο αρμόδιος αντιδήμαρχος Παιδείας Γιώργος Γεωργαλής, μιλώντας στα «Ρ.Ν.» ανέφερε πως η διαδικασία της αναζήτησης χώρου έχει ξεκινήσει εδώ και πολλούς μήνες. Όπως είπε, βρέθηκε ένα κτίριο στην περιοχή της Καλλιθέας το οποίο ήταν κατάλληλο και πληρούσε τις προϋποθέσεις, ωστόσο φαίνεται πως δεν εξυπηρετεί τους γονείς λόγω της τοποθεσίας του. Μεταξύ άλλων ο κ. Γεωργαλής είπε: «Θα ψάξουμε μήπως βρούμε κάποιο χώρο και μετά θα προκηρύξουμε διαγωνισμό. Έχω εξηγήσει στη διευθύντρια, τους νηπιαγωγούς και τον Σύλλογο Γονέων ότι αν φύγουμε από το 2ο Δημοτικό θα πρέπει να μεταφερθεί το Νηπιαγωγείο σε ένα πολύ καλύτερο χώρο, διαφορετικά δεν υπάρχει λόγος. Έχουμε κάνει και κάποιες παρεμβάσεις στο χώρο του Νηπιαγωγείου, θα μπει τώρα και ένα στέγαστρο στο δυτικός αύλειος χώρο που θα παίζουν τα παιδιά μόνο του Νηπιαγωγείου. Έχουμε βελτιώσει δηλαδή κάπως τους χώρους του 1ου Νηπιαγωγείου, ωστόσο αν βρεθεί κάποιος χώρος κοντά που να είναι καλύτερος από τον ήδη υπάρχοντα, ο Δήμος φυσικά και προτίθεται να προχωρήσει στην ενοικίαση και ο δήμαρχος έχει συμφωνήσει σε αυτό».
Ο κ. Γεωργαλής δεν παρέλειψε να αναφερθεί και στη διαδικασία που προβλέπει ο νόμος, σύμφωνα με την οποία το κτίριο που θα βρεθεί θα πρέπει να ελεγχθεί για την καταλληλότητά του από τριμελή επιτροπή και το κυριότερο ο ιδιοκτήτης να προχωρήσει με δικά του έξοδα στη διαρρύθμιση του χώρου.
Ο προϊστάμενος της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ρεθύμνου Στάθης Κοντογιάννης, από την πλευρά του αναφερόμενος στο θέμα είπε: «Στο 1ο Νηπιαγωγείο στεγάζονται δύο ολοήμερα και ένα κλασσικό νηπιαγωγείο, που σημαίνει δηλαδή ότι είναι τουλάχιστον 50 παιδιά. Οι χώροι αυτοί ανήκουν στο 2ο δημοτικό. Έχουν παραχωρηθεί στο Δήμο, και είμαστε φιλοξενούμενοι. Θέλουμε ένα μεγαλύτερο χώρο, γι’ αυτό και γίνεται αυτή η διερεύνηση κτιρίων, ωστόσο σε καμία περίπτωση δε μπορούμε να πάμε σε μικρότερο χώρο».