Τα σχολεία ανοίγουν. Η Πρωτοβουλία Πολιτών Ρεθύμνου για την Πρόληψη των Τροχαίων Ατυχημάτων, συμβουλεύει γονείς, μαθητές και δασκάλους και υπενθυμίζει:
Οι γονείς οφείλουν να συνοδεύουν τα παιδιά κάτω των 8 ετών, από και προς το σχολείο, ή τη στάση του παιδικού λεωφορείου.
Ποτέ δεν έχουμε τα παιδιά από την πλευρά του δρόμου και ασφαλώς καταλαβαίνετε τον κίνδυνο…
Μέσα στο αυτοκίνητο τα παιδιά κάθονται στο πίσω κάθισμα δεμένα με ζώνη ασφαλείας.
Τα παιδιά μαθαίνουν να αποβιβάζονται από την πόρτα της πλευράς του πεζοδρομίου.
Αν οι μαθητές πηγαίνουν στο σχολείο με ποδήλατο, τότε τους λέμε να φορούν κράνος, να βαδίζουν από τη δεξιά πλευρά του δρόμου και να είναι ιδιαίτερα προσεκτικοί.
Οι οδηγοί, εξυπακούεται ότι πρέπει να σέβονται τους ποδηλάτες, γιατί εύκολα μπορούν να τους προκαλέσουν ατύχημα και μάλιστα σοβαρό…
Τα παιδιά που πηγαίνουν με τα πόδια στο σχολείο πρέπει να φορούν ανοιχτόχρωμα ρούχα και ιδιαίτερα τις βραδινές ώρες, γιατί τα σκουρόχρωμα ρούχα είναι δύσκολο να γίνουν ορατά από τους οδηγούς.
Οι καθηγητές και οι δάσκαλοι, μέσα στα πλαίσια επικοινωνία με τους μαθητές, τους συμβουλεύουν να σέβονται και να υπακούν τους κανόνες τους Κ.Ο.Κ.
Και το υπενθυμίζουμε ξανά, ότι το αυτοκίνητο και το μοτοποδήλατο δεν είναι παιγνιδάκι… και μπορεί να γίνει εργαλείο θανάτου και καταστροφής… γι’ αυτό, σας καλούμε όλους να το σκεφθείτε σοβαρά και να πάρετε τις σωστές αποφάσεις.
Κι ακόμη:
Και οι γονείς έχουν χρέος να ενημερώνουν τα παιδιά τους …για να γίνουν καλοί μαθητές σε θέματα ασφαλούς κυκλοφορίας…
Και να τους τονίσουν ότι το κράνος και η ζώνη ασφαλείας δεν τους κάνει εγωιστές «Γίγαντες»… αλλά περισσότερο προσεκτικούς για τη ζωή τους και τη ζωή των άλλων.
Και οι καθηγητές και οι δάσκαλοι οφείλουν να εξηγήσουν στους μαθητές… να τους πουν την πραγματικότητα… και να τους αναλύσουν το μέγεθος της καταστροφής, που κάθε χρόνο μετράται σε ανθρώπινα θύματα… σε νέους… σε αναπηρίες και θανάτους… κι ακόμη σε κόστος κοινωνικό και οικονομικό.
Και οι μαθητές πρέπει να ξέρουν, ότι οδήγηση με μοτοποδήλατο, σημαίνει ότι πρέπει να έχουν άδεια ικανότητας οδήγησης και να μη βιάζονται γιατί πολύ εύκολα μπορούν να οδηγήσουν, όμως στη πράξη τα πράγματα μπορούν να γίνουν πολύ δύσκολα, με τραυματισμούς, ευθύνες, Αστυνομία, Δικαστήρια, άγχος και τόσα άλλα.
Και λέμε στους νέους:
Δείξτε ότι είστε ώριμοι πολίτες, ότι είστε υπεύθυνοι, ότι μπορείτε να γίνεται εσείς οι κυρίαρχοι κι όχι να σας κατευθύνουν τα ένστικτα και οι παρορμήσεις της στιγμής. Πρέπει να ξέρετε, ότι εμείς οι γονείς και οι φίλοι σας αγωνιούμε και ανησυχούμε όταν σας βλέπουμε να ενεργείτε με επιπολαιότητα και απερισκεψία, όταν παραβιάζετε αρχές και κανόνες και υποτάσσεστε σε μια μηχανή, σ’ ένα πάτημα του γκαζιού κι όπου βγάλει.
Γι’ αυτό, σας κτυπάμε την πόρτα της καρδιάς σας, για να κατανοήσετε αυτό το «τροχαίο μακελειό», που συμβαίνει στην πατρίδα μας και να γίνετε υπεύθυνοι και συνετοί πολίτες.
Και στους οδηγούς κτυπάμε το καμπανάκι του κινδύνου. Και τους καλούμε να είναι ιδιαίτερα προσεχτικοί όταν κινούνται κοντά σε σχολεία, φροντιστήρια και παιδικές χαρές, γιατί υπάρχει μεγάλος κίνδυνος να προκαλέσουν τροχαίο ατύχημα.
Πρωτοβουλία Πολιτών Ρεθύμνου για την πρόληψη των τροχαίων ατυχημάτων