Αναλώσιμο υγειονομικό υλικό προσέφερε στο Νοσοκομείο του Ρεθύμνου η καρναβαλική ομάδα των «Εμείς και Εμείς» που για μια ακόμα φορά απέδειξε το κοινωνικό της πρόσωπο. Η ευαισθησία των μελών της όχι μόνο την περίοδο του καρναβαλιού αλλά καθόλη τη διάρκεια του έτους με τη διοργάνωση σειράς κοινωνικών και πολιτιστικών εκδηλώσεων είναι εμφανής τα τελευταία χρόνια, αφού τα έσοδα τους διατίθενται για την αγορά εξοπλισμού ή ειδών πρώτης ανάγκης για το μοναδικό νοσηλευτικό ίδρυμα του νομού.
Χθες το πρωί, εκπρόσωποι της καρναβαλικής ομάδας «Εμείς και Εμείς», επισκέφτηκαν το Νοσοκομείο Ρεθύμνου και παρέδωσαν στη διευθύντρια της Νοσηλευτικής υπηρεσίας κούτες που περιείχαν υγειονομικό υλικό, ενώ τις επόμενες ημέρες θα προχωρήσουν στην αγορά εξοπλισμού για την παιδιατρική κλινική του νοσοκομείου.
Η κυρία Όλγα Πλαΐτη εκ μέρους της ομάδας των «Εμείς και Εμείς» σε σχετικές δηλώσεις της ανέφερε: «Είναι η τρίτη φορά που δημοσιοποιούμε το κοινωνικό μας πρόσωπο, γιατί θέλουμε με τον τρόπο μας να δώσουμε ένα κίνητρο και σε άλλους φορείς να ενεργοποιηθούν και να ευαισθητοποιηθούν -και ήδη το κάνουν- συνδράμοντας φορείς του τόπου μας που έχουν ανάγκη. Η ομάδα των «Εμείς και Εμείς» που φέτος συμπληρώνει 25 χρόνια δράσης δεν είναι μόνο μια καρναβαλική ομάδα, αλλά μια ομάδα που προσπαθεί να κάνει πράγματα όλο τον χρόνο για την ψυχαγωγία των συμπολιτών μας, αλλά και άλλες πολιτιστικές δραστηριότητες που προβάλλουν την πόλη μας και την ιστορία της.
Η επιλογή στήριξης του Νοσοκομείου δεν έγινε τυχαία. Ξέρουμε τις ανάγκες, γνωρίζουμε ότι είναι το μοναδικό νοσηλευτικό ίδρυμα της πόλης και είναι απόλυτη η ανάγκη αυτό να μπορεί να λειτουργεί σωστά, ώστε να εξυπηρετούμαστε όλοι εμείς από αυτό.
Αντιλαμβανόμαστε ότι αυτή την ώρα το Νοσοκομείο λειτουργεί χάρη στις εξαιρετικά φιλότιμες προσπάθειες του προσωπικού του, που πολλές φορές είναι και πέραν των ανθρωπίνων δυνατοτήτων και μακάρι να μπορούμε πάντα να προσφέρουμε και όλοι οι εργαζόμενοι να είναι δυνατοί για να μας προσφέρουν τις υπηρεσίες τους.
Παραδώσαμε ένα μέρος υγειονομικού υλικού και αναλώσιμα υλικά συνολικής αξίας 2.000 ευρώ, που μας υπέδειξε το Νοσοκομείο και τις επόμενες μέρες θα προμηθεύσουμε το Νοσοκομείο με υλικό για την Παιδιατρική Κλινική και θα συνεχίσουμε με κάθε τρόπο να συνδράμουμε το νοσηλευτικό ίδρυμα».
Από την πλευρά της η κυρία Βαρβάρα Κιαγιά, διευθύντρια της Νοσηλευτικής Υπηρεσίας, ευχαρίστησε εκ μέρους του Νοσοκομείου την ομάδα των «Εμείς και Εμείς» και μεταξύ άλλων ανέφερε: «Ευχαριστούμε την ομάδα που κάθε χρόνο μας συμπαραστέκεται και συνδράμει το Νοσοκομείο μας. Αυτή την περίοδο αντιμετωπίζουμε κάποια δυσκολία ως προς την παραλαβή υλικού, που οφείλεται κυρίως σε τεχνικά ζητήματα, όπως η καθυστέρηση των διαγωνισμών και η ραστώνη του Αυγούστου που δυσχεραίνει την προμήθεια υλικού, οπότε με τη δική τους συνδρομή λύνεται το θέμα αυτό. Πράγματι είναι αξιέπαινο το έργο τους και τους ευχαριστούμε πολύ για την πολύτιμη βοήθειά τους».