Η «Πρωτοβουλία έμπρακτης αλληλεγγύης στους πρόσφυγες», οργανώνει σήμερα Τρίτη και ώρα 7:00 μ.μ. στο Σπίτι του Πολιτισμού, ανοιχτή εκδήλωση – συζήτηση με θέμα: Προσφυγιά: επικίνδυνοι ξένοι ή ζωές σε κίνδυνο. Ζητήματα ιστορίας – εκπαίδευσης – υγείας, με ομιλητές:
Αποστόλης Αδαμίδης, δάσκαλος
Ελένη Ιωαννίδου, ιατρός παθολόγος- λοιμωξιολόγος
Χαρά Κούκη, διδάσκουσα στο τμήμα Κοινωνιολογίας στο Πανεπιστήμιο Κρήτης
Παναγιώτης Στάθης, ιστορικός.
Οι ομιλητές θα προσεγγίσουν το ζήτημα της προσφυγιάς με βάση την ειδίκευση τους, ώστε να αναδειχθούν διάφορες διαστάσεις του και να δοθούν απαντήσεις σε σύγχρονα ερωτήματα. Από τους Κρήτες πρόσφυγες του 19ου αιώνα, στους πρόσφυγες στην Κρήτη του 21ου αιώνα. Από την Ευρώπη Φρούριο και την Ελλάδα των στρατοπέδων συγκέντρωσης προσφύγων, στην κοινωνία της αλληλεγγύης. Από την κινδυνολογία γύρω από τους πρόσφυγες, στην ενημέρωση με ψύχραιμο και εμπεριστατωμένο λόγο.