Στα πρόσωπα των δυο ορκωτών λογιστών στους οποίους θα ανατεθεί ο έκτακτος διαχειριστικός έλεγχος της κοινωφελούς επιχείρησης από την έναρξη της λειτουργίας της μέχρι σήμερα (2011 έως και το 2017) κατέληξε στη χθεσινή του συνεδρίαση το διοικητικό συμβούλιο της ΚΕΔΗΡ.
Στη διάρκεια της χθεσινής συνεδρίασης-συζήτησης παρόντες ήταν και οι επικεφαλής των παρατάξεων της αντιπολίτευσης καθώς και οι δημοτικοί σύμβουλοι κ.κ. Σταράκης και Βουρβαχάκης.
Παράλληλα το ΔΣ αποφάσισε την τροποποίηση του προϋπολογισμού της ΚΕΔΗΡ και τη δέσμευση του ποσού των 20.000 ευρώ για την πληρωμή των ορκωτών λογιστών.
Η απόφαση της ΚΕΔΗΡ πρέπει να εγκριθεί από το δημοτικό συμβούλιο σε επόμενη συνεδρίαση του.
Σε σχετικές δηλώσεις της στα «Ρ.Ν.» η πρόεδρος της ΚΕΔΗΡ Πέπη Μπιρλιράκη ανέφερε: «Μετά από μια γόνιμη συζήτηση καταλήξαμε από κοινού στα δυο πρόσωπα στα οποία θα αναθέσουμε τον έκτακτο διαχειριστικό έλεγχο. Αποφασίσαμε και δεσμεύσαμε το ποσό των 20.000 ευρώ που είναι το όριο του ποσού που επιτρέπεται για να προχωρήσουμε σε απευθείας ανάθεση. Ο έλεγχος θα ξεκινήσει άμεσα μόλις εγκριθεί από το δημοτικό συμβούλιο η πρόταση της ΚΕΔΗΡ και είπαμε ότι θέλουμε ο έλεγχος αυτός να ολοκληρωθεί σε ένα εξάμηνο για να μπορέσει η επιχείρηση να συνεχίσει τη λειτουργία της λόγω και του φόρτου εργασίας που έχει. Θα περιμένουμε την απάντηση των ορκωτών αν για οποιονδήποτε λόγο οι ορκωτοί δεν δεχτούν τότε θα πρέπει να πάμε σε ανοιχτό διαγωνισμό».