Η οδική ασφάλεια και η τοπική ανάπτυξη αποτελεί προτεραιότητα μας, δήλωσε ο περιφερειάρχης Κρήτης Σταύρος Αρναουτάκης, που επισκέφτηκε τα Τοπόλια Κισσάμου Χανίων σε ένα από τα μεγαλύτερα υπό κατασκευή έργα στην Κρήτη.
Αναφερόμενος στον συνολικό προγραμματισμό των έργων οδικής ασφάλειας στο νησί υπενθύμισε πως σε όλες τις περιφερειακές ενότητες της Κρήτης διατίθενται σημαντικά κονδύλια για την οδική ασφάλεια, γιατί αυτό που ενδιαφέρει την Περιφέρεια Κρήτης «είναι να κάνουμε τις παρεμβάσεις βελτίωσης και αναβάθμισης του οδικού δικτύου της Κρήτης, πάρα τις δυσκολίες των καιρών και τους μειωμένους πόρους που λαμβάνουμε από τους ΚΑΠ», όπως τόνισε ο περιφερειάρχης.
Ο κ. Αρναουτάκης δεν παρέλειψε να τονίσει πως στη στόχευση της Περιφέρειας για καλύτερους και ασφαλέστερους δρόμους υπάρχει η στήριξη των υπουργών και η χρηματοδότηση από εθνικούς πόρους. Ευχαρίστησε μάλιστα τον αναπληρωτή υπουργό Οικονομίας και ανάπτυξης Αλέξανδρο Χαρίτση καθώς και τον υπουργό Υποδομών και Μεταφορών Χρήστο Σπίρτζη, γιατί «είναι πάντα κοντά στα προβλήματα» και συνέδραμαν «για να δοθούν οι χρηματοδοτήσεις». Επιπρόσθετα, ευχαρίστησε τους υπουργούς και βουλευτές του νησιού για την υποστήριξή τους στην προσπάθεια αυτή. «Διαχρονικά είχαμε τη στήριξη των βουλευτών και των υπουργών ανεξάρτητα ποιος κυβερνά. Εμάς μας ενδιαφέρει να κάνουμε έργα για τον τόπο μας. Η Κρήτη δικαιούται να κάνει μεγάλα έργα στην οδική ασφάλεια αλλά και μεγάλα αναπτυξιακά έργα διότι στο νησί υπάρχει μεγάλη τουριστική κίνηση που απαιτεί αντίστοιχες υποδομές», υπογράμμισε ο Περιφερειάρχης.
Ο περιφερειάρχης παράλληλα εξέφρασε την ικανοποίηση του για την πορεία εξέλιξης του έργου παράκαμψης Τοπολίων, που βρίσκεται σε πλήρη εξέλιξη και που επισκέφτηκε χθες μαζί με τον αντιπεριφερειάρχη Χανίων Απόστολο Βουλγαράκη, τον αντιπεριφερειάρχη Περιβάλλοντος Νίκο Καλογερή, τον δήμαρχο Κισσάμου Θεόδωρο Σταθάκη, τον π. δήμαρχο Γιώργο Μυλωνάκη, τη διευθύντρια Τεχνικών έργων Ελένη Δοξάκη, τον ανάδοχο του έργου και αλλά υπηρεσιακά στελέχη της Περιφέρειας και του δήμου Κισσάμου.
Η παράκαμψη Τοπολίων, αφορά ουσιαστικά τον δρόμο που οδηγεί στο Ελαφονήσι και τη Χρυσοσκαλίτισσα και αποτελεί ένα εξαιρετικά σημαντικό και μεγάλο οδικό έργο για την περιφερειακή ενότητα Χανίων και την Κρήτη, το οποίο έχει χαρακτηριστεί έργο πνοής για τον τουρισμό και την τοπική ανάπτυξη. Παρά τη σημασία του στο παρελθόν υπήρξαν πολλές δυσχέρειες που καθυστέρησαν την υλοποίησή του αλλά στην παρούσα περίοδο οι εργασίες προχωρούν κανονικά και όπως εκτίμησε ο κ. Αρναουτάκης, ο δρόμος μπορεί να ολοκληρωθεί το επόμενο καλοκαίρι.
«Είναι ένα έργο που θα δώσει μεγάλη ανάπτυξη στην ευρύτερη περιοχή. Αισθανόμαστε δικαιωμένοι σήμερα, γιατί το έργο είχε σημαντικά προβλήματα στην αρχή αφού δεν ήταν οι μελέτες ολοκληρωμένες. Αναλάβαμε ως Περιφέρεια Κρήτης και ολοκληρώσαμε τις μελέτες. Οι τεχνικές υπηρεσίες της Περιφερειακής Ενότητας, με τον Αντιπεριφερειάρχη Απόστολο Βουλγαράκη επιβλέπουν το έργο και κάνουν το καλύτερο δυνατό για να μπορεί να ολοκληρωθεί ο δρόμος μέχρι το καλοκαίρι του 2019», δήλωσε ο περιφερειάρχης.
Από την πλευρά του ο αντιπεριφερειάρχης Χανίων Απόστολος Βουλγαράκης δήλωσε πως το έργο της παράκαμψης Τοπολίων είναι «ένα από τα μεγαλύτερα οδικά έργα που εκτελούνται στην Κρήτη» και με την ολοκλήρωσή του θα προκύψει ένα σημαντικό οδικό έργο που θα έχει προορισμό το Ελαφονήσι και άλλες περιοχές. Ο κ. Βουλγαράκης εξήγησε πως «ο νέος δρόμος θα είναι ασφαλής και θα είναι ένα επαρχιακό δίκτυο με σύγχρονες προδιαγραφές, που θα έχει πλάτος 8 μέτρα συνολικά, ενώ θα έχει στηθαία και θα είναι ένας ασφαλέστατος δρόμος σε μια δύσκολη περιοχή». Εξέφρασε δε την πεποίθηση πως το έργο θα είναι έτοιμο το επόμενο καλοκαίρι.