Εκείνος θέλει να αυτοχαρακτηρίζεται ως «γυρολόγος». Είναι όμως νέος ακόμη σε ηλικία, και έχει ακόμη πολλά χρόνια ακόμη καριέρας μπροστά του, για να του προσδοθεί αυτός ο τίτλος. Ο Γιάννης Γιαννόπουλος είναι από το απόγευμα της Κυριακής και επίσημα ποδοσφαιριστής του Αστέρα Ρεθύμνου, καθώς πήρε και τα πρώτα του λεπτά συμμετοχής, στον νικηφόρο αγώνα των «κυανοκίτρινων» επί της Καλύβου, αντικαθιστώντας στο 59′ τον Βαγγέλη Σαρρή. Μάλιστα ο 28χρονος (γεννημένος στις 3/2/1990), έδειξε θετικά δείγματα, αγωνιζόμενος στην αριστερή πτέρυγα επίθεσης του Αστέρα Ρεθύμνου. Γεννημένος στην Εύβοια, ξεκίνησε τα πρώτα του ποδοσφαιρικά «βήματα» από τα τμήματα υποδομής του ΑΠΚΟ Δροσιάς και στην συνέχεια όταν και μετακόμισε στην Κρήτη. Έπαιξε κατά σειρά στην Επισκοπή 2010, την ΡΕΚΑΛ σε Εθνικό επίπεδο πρωταθλημάτων ποδοσφαίρου σάλας, τον ΠΑΟ Αλφάς, την Κορωνίδα Βάμου Χανίων, την Δόξα Πλατανέ, ενώ πέρσι φόρεσε και την φανέλα του Σπήλιου.
Η επίσημη ανακοίνωση που εξέδωσε στην επίσημη ιστοσελίδα του ο Αστέρας Ρεθύμνου, αλλά και οι πρώτες δηλώσεις του ποδοσφαιριστή ως «κυανοκίτρινος» αναφέρει: «Το Δ.Σ. του ΑΟΝ Αστέρα Ρεθύμνου, ανακοινώνει την απόκτηση του 28χρονου επιθετικού Γιαννόπουλου Ιωάννη. Ο γεννημένος στις 3 Φεβρουαρίου 1990 φορ, έχει αγωνιστεί με επιτυχία στις: Επισκοπή 2010 (Β’ ΕΠΣΡ), ΡΕΚΑΛ (πρωτάθλημα ποδοσφαίρου σάλας), ΠΑΟ Αλφάς (Α’ ΕΠΣΡ), Κορωνίδα Βάμου (Α’ ΕΠΣΧ), Δόξα Πλατανέ (Α’ ΕΠΣΡ) και Α.Ο. Σπηλίου (Α’ ΕΠΣΡ. Του ευχόμαστε καλή ποδοσφαιρική σεζόν με υγεία και είμαστε πεπεισμένοι ότι θα μας βοηθήσει στην πραγματοποίηση των στόχων μας».
Γιάννης Γιαννόπουλος: «Ήρθα στο πιο ιστορικό σωματείο του Ρεθύμνου»
Ιδιαίτερα ικανοποιημένος εμφανίστηκε στις πρώτες του δηλώσεις ως ποδοσφαιριστής του Αστέρα Ρεθύμνου, ο Γιάννης Γιαννόπουλος. Ο 28χρονος επιθετικός τόνισε μεταξύ άλλων: «Είμαι ευτυχισμένος που ήρθα στο πιο ιστορικό σωματείο του Ρεθύμνου. Ελπίζω η ομάδα να εκπληρώσει τους στόχους της και γι’ αυτό θα βοηθήσω τα μέγιστα και εγώ. Θέλω να ευχαριστήσω την ομάδα του Α.Ο. Σπηλίου και ιδιαίτερα τον Μπάμπη Παπαδάκη για όσα πρόσφεραν και πραγματοποίησαν σε μένα».