Σε αγώνα δρόμου για την άμεση ολοκλήρωση των εργασιών ανάπλασης σε Σοχώρα και Μασταμπά έχουν επιδοθεί οι ανάδοχοι εργολάβοι σε συνεργασία με τη δημοτική αρχή, σε μια προσπάθεια να τηρηθούν τα αυστηρά χρονοδιαγράμματα και να μπορέσουν τα έργα να ολοκληρωθούν και να παραδοθούν πριν το τέλος του 2015, οπότε και λήγει το ευρωπαϊκό πρόγραμμα του ΕΣΠΑ. Ήδη μετά από ένα δίμηνο περιπετειών με κλειστές τράπεζες και capital control και ενώ ο ρυθμός των εργασιών επανέρχεται σταδιακά, η πρόωρη προσφυγή στις κάλπες προκαλεί εκ νέου ανησυχία και προβληματισμό δεδομένου ότι πολλές υπηρεσίες θα υπολειτουργούν και αρκετοί είναι εκείνοι που θεωρούν ότι οι επιπτώσεις στην πορεία εκτέλεσης των έργων δεν θα είναι αμελητέες.
Ειδικότερα, σε ό,τι αφορά το έργο ανάπλασης της οδού Κριάρη, το οποίο επιβλέπεται από την ΕΕΤΑΑ (Ελληνική Εταιρία Τοπικής Ανάπτυξης Αυτοδιοίκησης), που είναι η Διαχειριστική Αρχή των Αθηνών, μέχρι στιγμής δεν υπάρχει επίσημη ενημέρωση, βάσει της οποίας το έργο που δεν έχει καν ξεκινήσει θα απενταχθεί.
Υπενθυμίζεται, ότι η Διαχειριστική Αρχή της Περιφέρειας Κρήτης, μετά τη σχετική ενημέρωση που είχε από το αρμόδιο υπουργείο Ανάπτυξης, είχε καταστήσει σαφές στους δήμους και τις αντιπεριφέρειες του νησιού, ότι λόγω της οικονομικής αδυναμίας της Ελλάδας να καταβάλλει τη συμμετοχή της στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα, όσα έργα είχαν ποσοστό εκτέλεσης χαμηλότερο του 65%, δεν θα ολοκληρώνονταν με χρήματα του ευρωπαϊκού προγράμματος και άρα θα σταματήσουν επ’ αόριστον. Ωστόσο, τέτοια ενημέρωση δεν έγινε από την αντίστοιχη Διαχειριστική Αρχή των Αθηνών, στην εποπτεία της οποίας είναι το έργο ανάπλασης της οδού Κριάρη. Σημειώνεται, ότι η ανάπλαση της οδού Κριάρη είναι συνολικού προϋπολογισμού 550.000 ευρώ και μέχρι σήμερα έχει εκτελεστεί μόλις το 10% των εργασιών. Εκ μέρους του Δήμου εκτιμάται ότι το έργο θα μπορέσει να ολοκληρωθεί εγκαίρως, εφόσον ξεκινήσει άμεσα. Σύμφωνα με τον επιβλέποντα μηχανικό του Δήμου, μόλις τα συνεργεία της ΔΕΗ προχωρήσουν στην υπογειοποίηση των καλωδίων, ο ανάδοχος του έργου θα πιάσει δουλειά.
Ειδικότερα, ο Μ. Πενθερουδάκης επιβλέποντας μηχανικός του Δήμου υποστήριξε: «Ο εργολάβος ούτως ή άλλως περιμένει να του ανοίξει μέτωπο η ΔΕΗ για να μπορέσει να ξεκινήσει. Τα συνεργεία της ΔΕΗ θα ξεκινήσουν εργασίες αυτές τις μέρες πρώτα στην Χατζημιχάλη Γιάνναρη για να συνδέσουν τα δύο δίκτυα της ΔΕΗ, το δίκτυο της Κριάρη με το δίκτυο της Κουρμούλη, και στη συνέχεια θα ξεκινήσουν εργασίες στην Κριάρη σε μια βδομάδα με δέκα μέρες. Και αφού δουλέψει μια βδομάδα επί της Κριάρη η ΔΕΗ, τότε μπορεί να μπει ο εργολάβος της ανάπλασης». Υπενθυμίζεται ότι στον συγκεκριμένο δρόμο προβλέπεται η κατασκευή ενός πεζοδρομίου 1,5 μέτρου από τη δυτική πλευρά, στην οποία και θα απαγορεύεται η στάθμευση, ενώ στην ανατολική πλευρά θα γίνει ένα μεγαλύτερο πεζοδρόμιο δύο μέτρων και ειδική όδευση για τυφλούς, ενώ θα διατηρηθεί εκεί η λωρίδα στάθμευσης.
Εν τω μεταξύ, σε προχωρημένο στάδιο βρίσκεται το έργο ανάπλασης της οδού Κουρμούλη με το ποσοστό εκτέλεσής του να φτάνει στο 75%. Ήδη χθες τα συνεργεία της ΔΕΗ έπιασαν εκ νέου δουλειά από το ύψος της οδού Ελεύθερνας.
Κατασκευάζεται το πάρκινγκ πίσω από το κτίριο της Αντιπεριφέρειας
Παράλληλα, το έργο βιοκλιματικής ανάπλασης της Σοχώρας συνεχίζεται με τις εργασίες να εστιάζονται αυτές τις ημέρες στον χώρο του πάρκινγκ πίσω από το κτίριο της Αντιπεριφέρειας. Με τις εργασίες διαμόρφωσης θα δημιουργηθούν 55 θέσεις στάθμευσης, ενώ το πάρκινγκ θα περιοριστεί από την πλευρά του περιφερειακού, ώστε να έρθει στην ίδια ευθεία με τον δυτικό τοίχο του γηπέδου. Σε εξέλιξη είναι όμως και οι εργασίες από την πλευρά του περιφερειακού δρόμου μέχρι και τα Ηλιοβασιλέματα, ενώ από τη διασταύρωση της οδού Λουκάκη θα κατασκευαστεί μια εξέδρα θέασης 16 μέτρων. Στο σημείο θα υπάρχει πεζόδρομος, ποδηλατόδρομος και νησίδα πρασίνου, ενώ στον κεντρικό δρόμο τοποθετούνται ήδη κυβόλιθοι με βιοκλιματικά υλικά.
Σε σχετικές δηλώσεις του, ο επιβλέπων του έργου Γιάννης Λίτινας, υποστήριξε: «Ξεκινήσαμε να δουλεύουμε το πάρκινγκ πίσω από το κτίριο της Αντιπεριφέρειας πριν μια περίπου εβδομάδα και προχωράμε τώρα σε δίκτυα, ηλεκτρικά και υδραυλικά, για ακολουθήσει η επόμενη φάση που είναι η ρύθμιση της κυκλοφορίας και η οριοθέτηση των κυβόλιθων και της τελικής στρώσης. Παράλληλα, ετοιμάζουμε το Σιντριβάνι της πλατείας της Νομαρχίας, φτιάχνουμε και τα ποτιστικά για να έρθει ο Δήμος να κάνει τη δεντροφύτευση και το πράσινο που απαιτείται. Εν τω μεταξύ και στην πλατεία των δικαστηρίων όλα είναι σχεδόν έτοιμα και απλά περιμένουμε έγκριση από το υπουργείο για τα διαχωριστικά και ένα μικρό κομμάτι διευθέτησης κίνησης, που είναι αρμοδιότητα άλλης υπηρεσίας».
Το έργο ανάπλασης της Σοχώρας πρέπει να παραδοθεί μέχρι τις 15 Οκτωβρίου, όπως τουλάχιστον προβλέπει η σχετική σύμβαση.