Τα 81α Αρκάδια γιορτάστηκαν για άλλη μια χρονιά με ξεχωριστή λαμπρότητα από τους διοργανωτές, τιμήθηκαν δεόντως από τους φίλους των αθλημάτων που βρίσκονταν είτε στους δρόμους για να εμψυχώσουν τους αθλητές, είτε στη Σοχώρα ωστόσο τα πλατιά χαμόγελα ανήκουν σε όλους όσοι τα έζησαν από μέσα… Κι αυτά τα πρόσωπα ήταν, ο μεγάλος νικητής του Αρκαδίου δρόμου, ο Γιάννης Ζερβάκης και στις γυναίκες, η Άννα Βασιλείου.
Οι δυό τους, καταχειροκροτήθηκαν όταν έκαναν την εμφάνισή τους στο ιστορικό γήπεδο της Σοχώρας για να φτάσουν στον τερματισμό όπως βέβαια χειροκροτήθηκε θερμά κάθε αθλητής που πλησίαζε που ολοκλήρωνε την προσπάθειά του.
Οι αρκαδιοδρόμοι
Ο Γιάννης ΖερΒάκης λοιπόν κάλυψε την απόσταση των 22,6χλμ σε 1.15’58’’ και η Άννα Βασιλείου σε 1.38’11’’.
Ξεχωριστοί επίσης ήταν και οι τερματισμοί των Ρεθεμνιωτών αθλητών με 1ο τον Θωμά Παπαδάκη κάνοντας πολύ καλό χρόνο (1.28’49’’) και 1η στις γυναίκες η Ασημίνα Τακμάκη με χρόνο 1.56’18’’.
Το κρητικό βόλι
Στο κρητικό βόλι, 1ος αναδείχθηκε ο Γιάννης Βασιλόπουλος του Πανιωνίου με βολή στα 14.54μ. ενώ 2ος (έχει μονιμοποιήσει το ασημένιο μετάλλιο στο συγκεκριμένο άθλημα), ο Μανώλης Σφακιανάκης (1ος Ρεθεμνιώτης) με βολή 12.50μ.. με 2ο Ρεθεμνιώτη και 3ο στην γενική κατάταξη τον Βασίλη Σπανδάγο με 10.58μ..
Στους Βετεράνους ο 1ος ήταν ο Βασίλης Μαγγανάς με εξαιρετική βολή στα 12.30μ..
Σε γενικές γραμμές, οργανωτικά πήγαν όλα καλά με τους διοργανωτές να είναι όσο πρέπει αυστηροί με την τήρηση των υγειονομικών πρωτοκόλλων τόσο για τους αθλητές όσο και για τους φιλάθλους.
Παρ’ όλα αυτά, μιλάμε για ένα αθλητικό γεγονός που διεξήγαγε 8 αγωνίσματα στα οποία συμμετείχαν κάτι παραπάνω από 1000 αθλητές. Υπενθυμίζουμε ότι εκτός του Αρκάδιου δρόμου είχαμε, το δυναμικό βάδισμα, τον αγώνα 6 χλμ, το κρητικό βόλι, τα 1000μ. για αγόρια και κορίτσια Δημοτικών Σχολείων, τα 2000μ. για μαθητές Γυμνασίου και Λυκείου, και τα 1000μ. για ΑμΕΑ.
Μην ξεχνάμε ότι, από το πρωί του Σαββάτου που μας πέρασε, είχαμε τους αγώνες ταχύτητας πατινιών στη μαρίνα Ρεθύμνου.
Όλοι εκεί…
Στη Σοχώρα) ήταν κι όλοι οι επίσημοι των τοπικών αρχών του Ρεθύμνου με την κα Αντιπεριφερειάρχη Εν. Ρεθύμνου κα Μαρία Λιονή να βρεβεύει, μεταξύ άλλων και πέντε πρώην αθλητές-τριες, ιστορικές μορφές πλέον της Κρήτης και συγκεκριμένα, τους Αντώνη Μιχαηλίδη (πρωταθλητής ακοντιστής), Ελένη Καζάκου (πρωταθλήτρια στις ταχύτητες), Κατερίνα Βαγιωνή (πρωταθλήτρια στις ρίψεις), Ρίτσα Χατζηαναστασίου (πρωταθλήτρια στο άλμα εις μήκος και ύψος), Μιχαήλ Σφακιανάκη (πρωταθλητής ημιαποστάσεων).
Εκτός από την αντιπεριφερειάρχηςΡεθύμνου κα Μαίρη Λιονή, το “παρών” έδωσαν, ο Δήμαρχος Ρεθύμνου Γιώργης Μαρινάκης, ο εκπρόσωπος του Μητροπολίτη Ρεθύμνου και Αυλοποτάμου, πατήρ Θεολόγος, οι Αντιδήμαρχοι Ρεθύμνου κ.κ. Γιώργος Γεωργαλής, Γιώργος Σκορδίλης, κα Άννα Ελευθεριάδου – Γκίκα, κ.Άγγελος Μαλάς, η πρόεδρος του Λιμενικού Ταμείου κα Ρένα Κουτσαλεδάκη – Καπετανάκη, ο αντιπρύτανης του Πανεπιστημίου Κρήτης κ. Κώστας Σπανουδάκης, ο Διευθυντής της Α’ βάθμιας κ. Λάμπρος Καρβούνης, ο Διευθυντής της Β’ Βάθμιας κ. Γιάννης Γαζανός, ο Υποδιοικητής της Τροχαίας Ρεθύμνου κ. Εμμανουήλ Κατσούγκρης ενώ για άλλη μια εκδήλωση βρισκόταν δίπλα στους αθλητές το σώμα εθελοντών Σαμαρειτών.
Παρακάτω βλέπετε τους τρεις πρώτους ανά άθλημα:
Αρκάδιος Δρόμος 22.6 Χιλιόμετρα
Ανδρών – Γενική Κατάταξη
1ος Ιωάννης Ζερβάκης 1.15’58’’
2ος Χρήστος Χατζάκης – Καζάνης 1.23’12’’
3ος Γιώργος Κορνάρος 1.27’40’’
Γυναικών – Γενική Κατάταξη
1η Άννα Βασιλείου 1.38’11’’
2η Λένκα Κατερζαμπέκοβα 1.48’08’’
3η Δημοκρατία Πιτσικάκη 1.45’21’’
Πρώτοι Ρεθεμνιώτες
1ος Θωμάς Παπαδάκης 1.28’49’’
2ος Μανώλης Λουκάκης 1.40’11’’
3ος Ζαχαρίας Βασιλάκης 1.43’42’’
Πρώτες Ρεθεμνιώτισσες
1η Ασημίνα Τακμάκη 1.56’18’’
2η Μαρία Παπαδομανωλάκη 2.06’56’’
3η Αγγελική Μπιχάκη 2.09’02’’
6000μ.
Ανδρών
1ος Σπύρος Σηφακάκης 22’44’’ (ΣΔΥΡ)
2ος Γαβριήλ Συριανόγλου 22’55’’ (ΟΚΑ Αρκάδι)
3ος Νίκος Παλάσσης 22’58’’ (ΣΔΥΡ)
Γυναικών
1η Μαρία Βιβιλάκη 24’23’’ (ΣΔΥΡ)
2η Αλεξάνδρα Βραβορίτη 26’19’’ (Μεγαλόνησος)
3η Μαρίτα Παπαβασιλείου 26’42’’ (ΣΔΥΡ)
Κρητικό βόλι
Ανδρών
1ος Γιάννης Βασιλόπουλος 14.54μ. (Πανιώνιος)
2ος Μανώλης Σφακιανάκης 12.50μ. (ΟΚΑ Πρέβελη)
3ος Βασίλης Σπανδάγος 10.58μ. (ΟΚΑ Αρκάδι)
Βετεράνοι
1ος Βασίλης Μαγγανάς 12.30μ. (ΑΣΕΔΑΣ)
2ος Παναγιώτης Καργάκης 11.67μ. (Ανεξάρτητος)
3ος Δημήτρης Κοντεκάκης 10.60μ. (Ανεξάρτητος)
Δημοτικά Σχολεία
1ος Άγγελος Πίσσας (14ο Δ.Σ.)
2ος Μιχάλης Μαράκης (10ο Δ.Σ.)
3ος νίκος Χατζηγιαννάκης (13ο Δ.Σ.)
ΑμεΑ 1000μ.
1ος Νίκος Βάβουκας
2ος Μανώλης Χριστουλάκης
3ος Δημήτρης Λαρεντζάκης
1000μ.
Δημοτικών Σχολείων (Αγόρια)
1ος Γιώργος Αναστασιάδης
2ος Γιώργος Μιχαλάκης
3ος Σταύρος Φωτεινάκης
Δημοτικών Σχολείων (Κορίτσια)
1η Μανωλία Ζούμπερη
2η Μαρία Σπυράκη
3η Χλόη Σταρένιου
2000μ.
Γυμνάσιο – Λύκειο (Αγόρια)
1ος Μιχάλης Χατζημαρκάκης (4ο Γυμν.)
2ος Ορέστης Βαφειαδάκης (Πειραματικό Γυμν.)
3ος Ντάβιντ Χύσκο (3ο Γυμν.)
Γυμνάσιο – Λύκειο (Κορίτσια)
1η Μαρία Κλαψινού (1ο ΓΕΛ Ρεθύμνου)
2η Ιφιγένεια Περακάκη (Γυμν. Ατσιποπούλου)
3η Μαρία Σαρμάνη (1ο ΕΠΑΛ)