Δύο πρωτιές μέσα από τρεις μεγάλους τελικούς και μία νίκη με την κατάκτηση της 3ης θέσης σε μικρό τελικό, αποκόμισε το Πανεπιστήμιο Ρεθύμνου μέσα από το Παγκρήτιο Πανεπιστημιακό Πρωτάθλημα Καλαθοσφαίρισης και Πετοσφαίρισης ανδρών-γυναικών!
Το πανεπιστημιακό Γυμναστήριο Ρεθύμνου, αποδείχθηκε για μία ακόμη χρονιά ότι, δίνει κίνητρα στους φοιτητές και πρωταγωνιστεί στις παγκρήτιες αθλητικές εκδηλώσεις εξ ου και η 1η θέση στη γενική κατάταξη, που αποτελεί το πιο χαρούμενο γεγονός στην πανεπιστημιακή κοινότητα και όχι μόνο…
Αυτή προφανώς, ήταν μονάχα η αρχή καθώς, τα τελευταία χρόνια, οι φοιτητικές ομάδες δείχνουν να τα καταφέρουν λίαν καλώς και στα πρωταθλήματα πανελλήνιου επιπέδου.
Εν προκειμένω, στο Ηράκλειο και πιο συγκεκριμένα στις εγκαταστάσεις του ΤΕΙ Κρήτης, έλαβαν χώρα τα παραπάνω Παγκρήτια Πρωταθλήματα Καλαθοσφαίρισης και Πετοσφαίρισης με το Πανεπιστήμιο Ρεθύμνου να συμμετάσχει όπως άλλωστε και το Πολυτεχνείο Κρήτης, το Πανεπιστήμιο Ηρακλείου και φυσικά τους διοργανωτές, το ΤΕΙ Κρήτης.
Οι φοιτητές του Ρεθύμνου προκρίθηκαν σε 3 τελικούς και έναν μικρό τελικό και κατέκτησαν κατά σειρά:
-Την 1η θέση στο βόλεϊ ανδρών, καθώς επικράτησαν της ομάδας του ΤΕΙ Κρήτης στον μεγάλο τελικό με 2-0 σετ.
-Την 1η θέση στο μπάσκετ γυναικών (επικράτησαν με 37-24) της ομάδας του ΤΕΙ Κρήτης.
-Την 2η θέση στο βόλεϊ γυναικών (έφτασαν στον τελικό αλλά έχασαν με 2-1 (13-15 στο τάι μπρέικ) από το Πολυτεχνείο Κρήτης.
-Την 3η θέση στο μπάσκετ ανδρών, αφού επικράτησε με διάφορα 12 πόντων της ομάδας του ΤΕΙ Κρήτης.
Σε σύνολο 8 αγώνων, το Πανεπιστήμιο Ρεθύμνου σημείωσε 6 νίκες και μόλις 2 ήττες.
Η τελική κατάταξη των πανεπιστημίων διαμορφώθηκε ως εξής:
1. Πανεπιστημιακό Γυμναστήριο Ρεθύμνου 4 μετάλλια 2 χρυσά 1 αργυρό 1 χάλκινο.
2. ΤΕΙ Κρήτης 4 μετάλλια 3 αργυρά και 1 χάλκινο.
3. Πολυτεχνείο Κρήτης 2 μετάλλια 1 χρυσό 1 αργυρό.
4. Πανεπιστημιακό Γυμναστήριο Ηρακλείου 1. μετάλλιο 1 Χρυσό.
Την ομάδα συνόδευσε ο καθηγητής Φυσικής Αγωγής του Πανεπιστημίου Κρήτης κ. Νίκος Προβιάς.