Συνεχίζονται οι ενημερωτικές δράσεις για το ταχυδιυλιστήριο
ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑ ΚΑΤΟΙΚΩΝ ΑΔΕΛΕ
Συνεχίστηκαν και την περασμένη εβδομάδα οι δράσεις ενημέρωσης από την πρωτοβουλία Κατοίκων του Άδελε, σχετικά με την σχεδιαζόμενη κατασκευή ταχυδιυλιστηριου στην περιοχή.
Στην σχετική ανακοίνωση αναφέρεται χαρακτηριστικά:
«Στο πλαίσιο των δράσεων της «Πρωτοβουλίας κατοίκων Άδελε και ευρύτερης περιοχής» για το θέμα της «μη νόμιμης χωροθέτησης θύλακα για κατασκευή (ταχυ) διυλιστηρίου (βιομηχανικής εγκατάστασης) στον οικισμό Άδελε Δήμου Ρεθύμνου», κατά τη διάρκεια της τελευταίας εβδομάδας (05-06-2015 έως 12-06-2015) έγιναν οι παρακάτω ενέργειες:
1. Πραγματοποιήθηκε συνάντηση με τον Σύλλογο Ξενοδόχων Ρεθύμνου. Κατά τη διάρκεια της συνάντησης μέλη της «Πρωτοβουλίας κατοίκων Άδελε και ευρύτερης περιοχής» εξέθεσαν αναλυτικά (και γραπτά) τις απόψεις – αντιρρήσεις για τη συγκεκριμένη βιομηχανική εγκατάσταση αλλά και τις προτάσεις μας. Τονίσαμε ότι κάθε έργο πρέπει να γίνεται βάσει συγκεκριμένης μελέτης και με όρους, την αειφορία, τη δημοκρατία, τη νομιμότητα, την κοινωνική συνοχή και δικαιοσύνη, αλλά και την προστασία του περιβάλλοντος (φυσικού και δομημένου) και των φυσικών πόρων. Αναφέραμε ότι η περαιτέρω υποβάθμιση της περιοχής θα έχει αρνητικές συνέπειες στο τουριστικό προϊόν (περιπατητικός τουρισμός – διαδρομή προς Αρκάδι κ.ά.). Επισημάναμε, επιπλέον, ότι το θέμα του «νερού» δεν πρέπει να αντιμετωπίζεται αποσπασματικά, αλλά να αποτελεί μέρος ολοκληρωμένου σχεδιασμού. Υπήρξε συνοπτική αναφορά για τις πηγές πληροφοριών (μελέτες ΙΓΜΕ κ.ά.) που θα μπορούσαν να αξιοποιηθούν για την εκπόνηση ολοκληρωμένης μελέτης διαχείρισης του υδάτινου δυναμικού Νομού Ρεθύμνης.
2. Καταθέσαμε συμπληρωματική αναφορά (3η) στο Σώμα Επιθεωρητών – Ελεγκτών Δημόσιας Διοίκησης (Σ.Ε.Ε.Δ.Δ.).
3. Υποβάλλαμε συμπληρωματική αναφορά (3η) στον Συνήγορο του Πολίτη (ΣτΠ).
4. Ενημερώσαμε εγγράφως τους εξής τοπικούς φορείς: Σύλλογο Εστίασης και Αναψυχής, Σύλλογο Ξεναγών Κρήτης, Σύλλογο Τουριστικών Πρακτορείων, Σύλλογο Ιδιοκτητών και Ενοικιαστών ΤΑΞΙ, Σύλλογο Ξενοδοχοϋπάλληλων και Υπαλλήλων Συναφών Επαγγελμάτων, Επιμελητήριο Ρεθύμνου, Σύλλογο Κατοίκων και Ιδιοκτητών Παλιάς Πόλης και ΚΤΕΛ Χανίων-Ρεθύμνης.
5. Συνεχίστηκε η διαδικασία συγκέντρωσης υπογραφών κατά της συγκεκριμένης εγκατάστασης.
6. Συνεχίστηκαν οι επαφές με Δημοτικές Παρατάξεις, Επιστημονικούς Φορείς, Ειδικούς Επιστήμονες και κατοίκους της περιοχής».