Σε μια σύμπραξη αγάπης o όμιλος των Super Market Χαλκιαδάκης και ο Όμιλος Kappa Group του Θόδωρου Καλαθάκη άρχισαν κοινές δράσεις στήριξης ανθρώπων που χρειάζονται βοήθεια, αλλά και δράσεις για να κάνουν πιο γλυκιά την καθημερινότητα των πολιτών τις ημέρες των γιορτών. Ξεκινώντας προχθές με διανομή φαγητού στα συσσίτια της Αγίας Τριάδας, αλλά και στα συσσίτια του Αγίου Στυλιανού στα Δειλινά.
Τα Super Markets Χαλκιαδάκης έβαλαν την πρώτη ύλη και το Εργαστήριο Ελευθέρων Σπουδών Kappa Studies την τεχνογνωσία προκειμένου να παρασκευάσουν παραδοσιακό χταπόδι με μακαρόνια. Οι σπουδαστές του Εργαστηρίου υπό την καθοδήγηση των σεφ κ. Κώστα Φραγκιαδάκη και κ. Σοφίας Κατσούρη δούλεψαν για δύο ημέρες οικειοθελώς προκειμένου σήμερα να μοιραστούν 250 μερίδες φαγητού σε αναξιοπαθούντες της πόλης.«Τα super markets Χαλκιαδάκης σε συνεργασία με την Kappa Studies προχωρούν σε μια σειρά δράσεων στήριξης των πολιτών, που στόχο έχει να ευαισθητοποιήσει όσο το δυνατόν περισσότερους να προσφέρουν σε μέρες που πολλοί άνθρωποι χρειάζονται υποστήριξη» ανέφερε ο διευθυντής της εταιρίας Χαλκιαδάκης κ. Αποστολάκης.
«Το να προσφέρουμε τρόφιμα σε ανθρώπους είναι το ελάχιστο που θα μπορούσαμε να κάνουμε» ανέφερε από την πλευρά του ο διευθυντής της Kappa Studies κ. Γιώργος Τριανταφύλλου.
Εν τω μεταξύ, η εταιρεία Kappa Foods A.E. του Θόδωρα Καλαθάκη και η οικογένεια Καλαθάκη για 17η συνεχόμενη χρονιά θα παραθέσει γεύμα αγάπης στον προαύλιο χώρο της Λότζια σε άπορες οικογένειες ανήμερα των Χριστουγέννων.
Έφυγε από τη ζωή ο αρχαιολόγος Μιχάλης Ανδριανάκης
“Έφυγε” σήμερα από τη ζωή, ο γνωστός αρχαιολόγος, επίτιμος έφορος Αρχαιοτήτων, Μιχάλης Ανδριανάκης, σε ηλικία 74 ετών. Ο Μιχάλης Ανδριανάκης νοσηλευόταν με προβλήματα υγείας τις...