ΜΕ ΖΩΝΤΑΝΗ ΑΝΑΜΕΤΑΔΟΣΗ ΣΕ 90 ΧΩΡΕΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Πρωτοχρονιάτικη Συναυλία της Φιλαρμονικής της Βιέννης
Με την παραδοσιακή Πρωτοχρονιάτικη Συναυλία της Φιλαρμονικής της Βιέννης, πολλές δεκάδες εκατομμύρια τηλεθεατές, σε 90 χώρες του κόσμου θα υποδεχθούν μουσικά τη νέα χρονιά, το μεσημέρι της 1ης Ιανουαρίου, την ερχόμενη Τετάρτη σε απευθείας μετάδοση της συναυλίας από τη «χρυσοποίκιλτη αίθουσα» του Μεγάρου των Φίλων της Μουσικής στην αυστριακή πρωτεύουσα, το οποίο είχε δωρίσει ο μεγάλος Έλληνας μαικήνας των Τεχνών Νικόλαος Δούμπας.
Τη Φιλαρμονική της Βιέννης, στη δημοφιλέστερη αυτή καλλιτεχνική εκδήλωση σε παγκόσμια κλίμακα, θα διευθύνει, για δεύτερη φορά (έπειτα από εκείνη την 1-1-2009), ο διάσημος αργεντινοϊσραηλιτικής καταγωγής αρχιμουσικός Ντάνιελ Μπαρενμπόιμ, που διατελεί σήμερα γενικός μουσικός διευθυντής της Κρατικής Όπερας του Βερολίνου και μουσικός διευθυντής της Σκάλας του Μιλάνου.
Στο επίκεντρο του προγράμματος βρίσκονται τα έργα των Αυστριακών κορυφαίων μουσουργών Στράους, από τα βαλς, τις γρήγορες πόλκες μέχρι τα μαρς-εμβατήρια, με την καινοτομία όμως ότι αντί για τα χαρακτηριστικότερα έργα του πατέρα και του γιου Γιόχαν Στράους, θα παρουσιάσει περισσότερο τον λιγότερο γνωστό αδελφό Γιόζεφ Στράους, με επτά έργα του, επίσης επτά του γιου Γιόχαν και δύο του πατέρα Γιόχαν Στράους. Θα ακουστεί επίσης από ένα έργο των Ρίχαρντ Στράους, Γιόζεφ Λάνερ, Γιόζεφ Χέλμερσμπεργκερ και Λέο Ντελίμπ.
Για τα εκατομμύρια τηλεθεατές ανά τον κόσμο, η δημόσια αυστριακή τηλεόραση έχει φροντίσει να παρουσιάζεται ενδιάμεσα, πέρα από την απευθείας μετάδοση από το βιεννέζικο Μέγαρο Φίλων της Μουσικής, ζωντανή εικόνα με το φημισμένο Μπαλέτο της Κρατικής Όπερας Βιέννης που φέτος θα χορεύει στο πρόσφατα ανακαινισθέν βιεννέζικο ανάκτορο «Λίχτενσταιν». Σε όλη την πορεία της -από το 1892 που έγινε ουσιαστικά η καθιέρωσή της, αλλά επίσημα στη σημερινή της μορφή αναφέρεται από το 1946 και μετά- η πρωτοχρονιάτικη συναυλία της Βιέννης, διευθύνθηκε από τους μεγαλύτερους αρχιμουσικούς όλων των ενδιάμεσων εποχών.