Σοβαρές διαστάσεις έχει λάβει στη χώρα μας το φαινόμενο της βίας κατά των γυναικών και αναδεικνύεται ως ένα μείζον κοινωνικό πρόβλημα που πρέπει να αντιμετωπιστεί αποτελεσματικά.
Τα στοιχεία της Γενικής Γραμματείας Ισότητας των Φύλων, για τις καταγγελίες που δέχεται είναι ανησυχητικά και η οικονομική κρίση των τελευταίων ετών δείχνει να επιδεινώνει την κατάσταση.
Το Δίκτυο Υποστηρικτικών Δομών της Γενικής Γραμματείας Ισότητας των Φύλων (ΓΓΙΦ) για την αντιμετώπιση της βίας κατά των γυναικών και την προστασία των θυμάτων απαρτίζεται από την πανελλαδικής εμβέλειας 24ωρη τηλεφωνική γραμμή SOS 15900, 41 συμβουλευτικά κέντρα και 21 ξενώνες φιλοξενίας που ήδη λειτουργούν στις έδρες ή/και στις μεγαλύτερες πληθυσμιακά πόλεις των περιφερειών της χώρας.
Από το 2012 που ξεκίνησε σταδιακά η λειτουργία των δομών του δικτύου έως σήμερα, 25.079 γυναίκες απευθύνθηκαν στα συμβουλευτικά Κέντρα, 1518 γυναίκες φιλοξενήθηκαν στους ξενώνες φιλοξενίας, ενώ η γραμμή SOS 15900 από την έναρξη της λειτουργίας, στις 11/3/2011, δέχθηκε 37.482 κλήσεις.
Κατά τη διάρκεια του 2018, στα συμβουλευτικά κέντρα απευθύνθηκαν 4.909 γυναίκες, 286 γυναίκες φιλοξενήθηκαν στους ξενώνες φιλοξενίας, ενώ η γραμμή SOS 15900 δέχθηκε 5.088 κλήσεις.
Το Ρέθυμνο είναι μια από τις πόλεις της χώρας στην οποία από το 2013 λειτουργεί το κέντρο συμβουλευτικής υποστήριξης γυναικών θυμάτων βίας. Μέχρι σήμερα στα έξι χρόνια λειτουργίας του έχει αντιμετωπίσει 430 περιστατικά κακοποίησης γυναικών εκ των οποίων τα 130 τον τελευταίο χρόνο!
Τα περισσότερα περιστατικά που φτάνουν στο κέντρο αφορούν σε σωματική και ψυχολογική – συναισθηματική βία από γυναίκες κάθε ηλικίας, κοινωνικής και οικονομικής τάξης και όχι όπως λανθασμένα θεωρείται από κάποιους από γυναίκες που προέρχονται από χαμηλό κοινωνικό, οικονομικό περιβάλλον .
Η δομή για την κακοποιημένη γυναίκα στο Ρέθυμνο στελεχώνεται από μία νομική σύμβουλο, μια ψυχολόγο, μια κοινωνική λειτουργό και μια κοινωνιολόγο και παρέχει δωρεάν υπηρεσίες για ένα φάσμα προβλημάτων που αντιμετωπίζουν οι γυναίκες στο σπίτι, στην εργασία και οπουδήποτε αλλού. Το κέντρο συνεργάζεται με επίσημους φορείς όπως η εισαγγελία, η αστυνομική διεύθυνση, το νοσοκομείο Ρεθύμνου κι ένα ευρύ δίκτυο κοινωνικών δομών και συλλόγων, προσφέροντας σημαντικό έργο σε γυναίκες που απευθύνονται στη δομή κι απολαμβάνουν τις υπηρεσίες της.
Θα πρέπει να τονιστεί ωστόσο ότι ένα μεγάλο ποσοστό της βίας παραμένει αθέατο αφού πολλές είναι οι περιπτώσεις γυναικών που δεν προχωρούν σε καταγγελίες, αλλά ούτε καν ζητούν βοήθεια αφού έχουν κυριευτεί από τον φόβο και νιώθουν παγιδευμένες στο αδιέξοδο της βίας.
Με σύνθημα «σπάσε τη σιωπή, κάνε την αρχή», το προσωπικό του κέντρου που στεγάζεται στα γραφεία του πρώην Κ.Ε.Π. στη λεωφόρο Κουντουριώτη 98, καλεί κάθε γυναίκα που υφίσταται οποιασδήποτε μορφής ενδοοικογενειακή βία, να μην διστάσει και να απευθυνθεί στους ειδικούς προκειμένου εντελώς δωρεάν να τύχει της κατάλληλης υποστήριξης από τους ειδικούς. Στο πλαίσιο της ευαισθητοποίησης της τοπικής κοινωνίας για το σοβαρό πρόβλημα της βίας κατά των γυναικών διοργανώνει συχνά δόσεις ενημερώσεις και εκδηλώσεις όπως αυτή που πραγματοποιήθηκε το απόγευμα της Δευτέρας στο Σπίτι του πολιτισμού με τίτλο «Μια πεταλούδα είναι η ζωή».
Σελ. 5