Διήμερες εορταστικές εκδηλώσεις θα πραγματοποιηθούν στο Ρέθυμνο για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940. Το πρόγραμμα του διήμερου εορτασμού, όπως το ανακοίνωσε η Περιφερειακή Ενότητα Ρεθύμνου, είναι το παρακάτω:
Γενικός σημαιοστολισμός Δημοσίων, Δημοτικών, Ιδιωτικών καταστημάτων και σπιτιών της πόλης του Ρεθύμνου από τις 8:00 το πρωί της 27ης μέχρι και τη Δύση του ηλίου της 28ης Οκτωβρίου.
Φωταγώγηση όλων των Δημοσίων και Δημοτικών καταστημάτων, καθώς και των καταστημάτων των Νομικών Προσώπων Δημοσίου Δικαίου, κατά τις βραδινές ώρες της 27ης και 28ης Οκτωβρίου.
Σημαιοστολισμός και φωταγώγηση λιμένων και ελλιμενισμένων πλοίων.
Παρασκευή 27 Οκτωβρίου
Ώρα 09:00: Ομιλίες και διάφορες εορταστικές εκδηλώσεις στα Σχολεία Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της Περιφερειακής Ενότητας Ρεθύμνης για τη σημασία της γιορτής.
Ώρα 11:30: Επιμνημόσυνη δέηση στο Ηρώο του Αγνώστου Στρατιώτη.
Ομιλία από εκπαιδευτικό της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.
Στέψη του μνημείου από μαθητές και μαθήτριες Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, προσκόπους και λοιπούς συλλόγους με τη φροντίδα των διευθυντών των Σχολείων και με τη συμμετοχή της Δημοτικής Φιλαρμονικής Ρεθύμνης.
Δήμος Ρεθύμνης – Σπίτι του Πολιτισμού
Ώρα 20:30: Ειδησεογραφική παρουσίαση του βιβλίου του Μάνου Φ. Τσάκωνα, «Ρεθεμνιώτες ανταποκριτές στο Αλβανικό Μέτωπο, το Ρέθυμνο στα 1940».
Πολεμικές ανταποκρίσεις από τις μάχες και την καθημερινότητα. Μουσική και τραγούδια της Βέμπο.
Έκθεση ανέκδοτων φωτογραφιών, καρτ-ποστάλ και έντυπου υλικού.
Ανάγνωση κειμένων: Χριστίνα Αλεξανιάν, Παντελής Φουρφουλάκης.
Πιάνο: Νίκος Περάκης. Τραγούδι: Χριστίνα Αλεξανιάν.
Σάββατο 28 Οκτωβρίου
Ώρα 07:00: Αρχιερατική Θεία Λειτουργία στον Ιερό Ναό των Τεσσάρων Μαρτύρων προεξάρχοντος του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτη Ρεθύμνης και Αυλοποτάμου κ. Ευγενίου.
Ώρα 08:00: Επίσημη έπαρση της σημαίας της πόλης του Ρεθύμνου στο Ηρώο του Άγνωστου Στρατιώτη.
Ώρα 10:30: Προσέλευση Επισήμων και Αρχών στον Ιερό Ναό Τεσσάρων Μαρτύρων με τη συμμετοχή της Δημοτικής Φιλαρμονικής Ρεθύμνου και Διμοιρίας. Απόδοσης Τιμών από το 547 Α/Μ ΤΠ.
Ώρα 10:45: Δοξολογία στον Ιερό Ναό Τεσσάρων Μαρτύρων. Εκφώνηση του πανηγυρικού της ημέρας από την κ. Ιωάννα Κατσινέλη, καθηγήτρια φιλόλογο του Γενικού Λυκείου Ατσιποπούλου.
Ώρα 11:30: Επιμνημόσυνη Δέηση στο Ηρώο του Άγνωστου Στρατιώτη με τη συμμετοχή της Δημοτικής Φιλαρμονικής Ρεθύμνης και Διμοιρίας.
Απόδοσης Τιμών από το 547 Α/Μ ΤΠ.
Ώρα 11:40: Κατάθεση Στεφάνων. Τήρηση ενός λεπτού σιγής – Ανάκρουση Εθνικού Ύμνου.
Ώρα 12:00: Παρέλαση Πολιτιστικών Φορέων, Αντιπροσωπειών Μαθητών Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, Προσκόπων, Ενόπλων Δυνάμεων και Σωμάτων Ασφαλείας με τη συμμετοχή της Δημοτικής Φιλαρμονικής Ρεθύμνης.
Ώρα 16:45: Προσέλευση Επισήμων και Αρχών στον Ιερό Ναό Τεσσάρων Μαρτύρων.
Ώρα 17:00: Εσπερινός και Λιτάνευση των Τιμίων Καρών των Αγίων Τεσσάρων Μαρτύρων από τη Λεωφόρο Κουντουριώτη – Βάρδα Καλλέργη – Κ. Γερακάρη με τη συμμετοχή της Δημοτικής Φιλαρμονικής Ρεθύμνης και Αγήματος Απόδοσης Τιμών από το 547 Α/Μ ΤΠ.
Ώρα 17:00: Υποστολή της Σημαίας της πόλης στο Ηρώο του Άγνωστου Στρατιώτη.
Δήμος Αγίου Βασιλείου-Τοπική Κοινότητα Μελάμπων
Ώρα 07:00: Αρχιερατική Θεία Λειτουργία προεξάρχοντος του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου Λάμπης, Συβρίτου και Σφακίων κ. Ειρηναίου.
Ώρα 10:00: Δοξολογία και Ομιλία από εκπαιδευτικό Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης.
Ώρα 10:30: Λιτανεία στους δρόμους που περπάτησαν οι Άγιοι Τέσσερις Μάρτυρες, κατάθεση στεφάνων στο Ηρώο του χωριού.
Ώρα 11:15: Παρέλαση
Ώρα 11:30: Παραδοσιακή φιλοξενία.